Lietuvoje

2016.05.15 23:16

Radviliškio ir Varėnos rajonuose pagerbti partizanai ir kariuomenė

Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.15 23:16

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės diena šiandien paminėta Radviliškio rajone, Mėnaičiuose, prie Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio memorialo, kur 1949-siais aštuonių partizanų apygardų vadai pasirašė Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio deklaraciją ir išreiškė norą atkurti demokratinę ir nepriklausomą Lietuvą.

Iškilmės buvusių partizanų ryšininkų Petrėčių Miknių sodyboje prasidėjo vidurdienį. Už Lietuvą, partizanus ir visuomenės bei kariuomenės bendravimą kariuomenės garbės kuopos kariai iššovė tris salves.

„Jaunimui geras pavyzdys matyti tuos karius, ne tik iš savanorių. Yra Šaulių sąjunga, matome oro gynybos bataliono karius, ginkluotės parodą. Manau, kad jaunimui tai padės apsispręsti ir kitaip pažiūrėti į kariuomenę“, – sako Krašto apsaugos Savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės vadas Nerijus Kačkauskas.

Sodybos šeimininkė, pokary buvusi paauglė, sako gerai prisimenanti tuos sunkius laikus, kai dieną sodyboje lankėsi enkavėdistai, o vakare – miškiniai. Ypač atmintin įsirėžė laikotarpis, kai partizanų apygardų vadai apsigyveno klėtyje įrengtame bunkeryje.

„Jie čia pradėjo posėdžiauti, rašymo mašinėlę atsinešė, Vasario 16 d. himną giedojo, liepė tėvukui dalyvauti, deklaraciją pasirašė ir Žemaitis tėvukui apdovanojimą paskyrė – Vyčio kryžių su kardais“, – prisimena partizanų ryšininkė Julijona Mikniūtė Petrėtienė.

Susirinkusieji apžiūrėjo prieš kelerius metus klėtyje įrengtą bunkerį ir kitus šio memorialo eksponatus.

„Ši vieta yra labai svarbi mūsų istorijai, mūsų kraštui, mūsų laisvei. Be abejo, stočiau ginti savo krašto, čia gimiau, čia mano draugai, čia užaugau“, – tikina jaunasis šaulys Alanas Šilingas.

„Čia yra istorija, viskas nuo čia prasideda. Tai yra dalelė mūsų, kas mes esame. Manau, kiekvienas čia turėtų apsilankyti“, – ragina jaunoji šaulė Augustė Petriškytė.

Varėnos rajone vyko  Lietuvos partizanų pagerbimo žygis

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, organizuotas Lietuvos partizanų pagerbimo žygis Varėnos-Merkinės miškais ir naujo maršruto „Dainavos apygardos partizanų takais" atidarymas.

Keliolikos kilometrų ilgio takai driekiasi per vietoves, kuriose kovojo, buvo įsirengę bunkerius ir žuvo Dainavos apygardos Kazimieraičio rinktinės partizanai. Lietuvos partizanų pagerbimo žygyje kvietė dalyvauti visus norinčius, pasiryžusius įveikti 12 km atstumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt