Lietuvoje

2021.03.18 16:03

Gyvos konsultacijos abiturientams ir džiugina, ir kelia galvosopį: jas rengti teks vakare, o mokytojai nesijaučia saugūs

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.03.18 16:03

Abiturientams nuo pirmadienio atsiveria kelias į mokyklas – jie po penkis gali dalyvauti gyvose konsultacijose. Viena vertus, dvyliktokai ir jų mokytojai gali lengviau atsikvėpti, nes dauguma to ilgai laukė. Tačiau, mokyklų vadovai neslepia, toks sprendimas kelia galvosopį. 

Gimnazijų direktoriai sakė, kad, pirma, daug kur abiturientams konsultacijas turėsiantys vesti mokytojai nepaskiepyti, mat dar nepriėjo jų eilė, o be skiepų grįžti į mokyklą nėra saugu.

Antra, abiturientai ir juos mokantys pedagogai labai užimti – nuotolinės pamokos vyksta iki 15-16 valandos, tad kada rengti konsultacijas? O jų reikės daug, mat vienu metu jos galės vykti vos penkiems mokiniams, o jei klasėje – 25, prireiks penkių.

Šiuo metu svarstomas siūlymas įtraukti abiturientų mokytojus į skiepijimo prioritetus. Iki šiol pirmumo teise skiepyti ikimokyklinukų ir pradinukų mokytojai.

Dvi bėdos – tvarkaraštis ir skiepai

Vilniaus Užupio gimnazijoje konsultacijos abiturientams jau vyksta, tiesa, nuotolinės.

„Mokytojai turi tiek gerumo, atsidavimo savo darbui, kad dirba ir šeštadienį. Tarkime, šeštadienį vyksta chemijos konsultacijos“, – sakė gimnazijos direktorė Virginija Emilija Navickienė.

Labai svarbu užtikrinti saugumą. Kaip žinome, abiturientai neskiepyti. Žinome ir kad yra bėdų dėl mokytojų skiepijimo

V. Raišys

Anot mokyklos vadovės, dėl kontaktinių konsultacijų bus sudėtinga, mat mokytojai veda nuotolines pamokas, tad teks derinti laiką, kada galima įterpti konsultacijas.

„Mokytojai turės nuotolines pamokas ir dvyliktokams, ir kitiems mokiniams, vadinasi, konsultacijos, skirtos vos penkiems abiturientams, turės vykti gerokai po trečios valandos dienos“, – sakė V. E. Navickienė.

Antroji bėda – ta, kad dalyko mokytojai iki šiol nepaskiepyti.

„Stebiuosi ir tuo, kad jie neskiepyti, ir tuo, kad niekas apie tai nekalba. Tai didžiausia problema. Antraip abiturientai galėtų grįžti dirbti kontaktiniu būdu. Manau, kad dalis mokytojų ateis vesti kontaktinių konsultacijų, bet bus labai sunku suderinti tvarkaraštį. Jie tai turės daryti pavakarę. Žinoma, bus tokių mokytojų, kurie nesutiks. Bet bus ir tokių, kurie sutiks dirbti nepaskiepyti, naudodami visas saugumo priemones“, – kalbėjo V. E. Navickienė.

Anot vadovės, dauguma pedagogų numatę skiepytis, tiesa, dalis iš jų norėtų pasirinkti vakciną.

Pedagogai prisibijo grįžti nepasiskiepiję

Vilniaus Karoliniškių gimnazijos direktorius Sigitas Andraikėnas sakė, kad ir jo vadovaujamoje mokykloje nė vienas mokytojas nepaskiepytas, nes dalyko pedagogai Vilniaus savivaldybėje dar nesulaukė eilės.

Anot S. Andraikėno, mokytojai labai norėtų kuo greičiau grįžti į kontaktinį mokymą, bet dėl gyvų konsultacijų nepasiskiepijus nerimauja.

„Jie turi baimę grįžti nesiskiepiję“, – sakė direktorius.

Jis skaičiuoja, kad apie 70 proc. mokytojų pasirengę skiepytis ir laukia, kada galės tai padaryti.

„Bet juk žinote apie kilusį nerimą dėl vienos vakcinos. Tad jei būtų skiepijama ne „AstraZeneca“, procentas būtų didesnis“, – neslėpė Karoliniškių gimnazijos vadovas.

Mokyklos direktorius mano, kad būtų galima skiepyti ir aštuoniolikos metų sulaukusius abiturientus.

„Manau, kad ir juos reikėtų į prioritetų sąrašą įrašyti“, – sakė S. Andraikėnas.

Laužo galvą dėl tvarkaraščio

Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos direktorius Vytautas Raišys kol kas laukia mokytojų nuomonių dėl kontaktinių konsultacijų.

„Iškilo tam tikrų problemų. Mokymosi krūvis dvyliktokams dabar yra didelis. Nuotolinės pamokos vyks, kaip ir vyko. Jos baigiasi gerokai po 15 valandos. Mokiniams reikia ir pailsėti, o tuomet – nemenkas namų darbų krūvis. Tuomet klausimas, kada jie galės ateiti į kontaktines konsultacijas?

Reikia nepamiršti ir mokytojų darbo krūvio, juk po pamokų jiems reikia ruoštis kitoms pamokoms“, – padėtį apibūdino gimnazijos direktorius.

Būtų puiku, jei abiturientai grįžtų į mokyklas ne tik konsultacijų, bet ir į visas pamokas. Taip viskas būtų paprasčiau.

V. Voitekian

Pasak V. Raišio, tai ne vienintelė problema.

„Labai svarbu užtikrinti saugumą. Kaip žinome, abiturientai neskiepyti. Žinome ir kad yra bėdų dėl mokytojų skiepijimo“, – sakė direktorius.

Anot V. Raišio, nė vienas mokytojas Juozo Miltinio gimnazijoje dar nepaskiepytas.

„Mano žiniomis, mokytojai nusiteikę skiepytis. Peripetijas dėl vienos vakcinos žinote. Kalbų lygiu pedagogai jos nepageidautų. Mokytojai nebuvo kategoriški dėl jos, bet kaip bus, sunku pasakyti.

Tačiau ir mokytojų, ir vaikų noras grįžti yra didelis. Šiandien du abiturientai pristatė brandos darbus. Pasikalbėjau su jais, sakė: kad tik greičiau grįžtume. Jie supranta, kad tai mokyklos baigimas, juos slegia atsakomybė. Antra, jiems svarbu socializacija. Jokia technologija nepakeis gyvo kontakto“, – kalbėjo gimnazijos direktorius.

Jis mano, kad kitą savaitę mokykla turės pirminį konsultacijų tvarkaraštį.

Direktorė: geriau grįžtų į pamokas, ne tik į konsultacijas

Visagino „Atgimimo“ gimnazijoje nuotolinės konsultacijos abiturientams vyksta nuo kovo vidurio. Kaip sakė direktorė Veronika Voitekian, jų tvarkaraštis sudėliotas, bet jei abiturientai sugrįš į klases, teks tvarkaraštį perdaryti, mat vienu metu galės mokytis tik penki mokiniai.

„Problemų yra, kas savaitę vis kas nors nauja“, – sakė V. Voitekian.

Anot jos, kontaktinės konsultacijos duotų naudos, juolab abiturientai labai pasiilgę mokyklos, bendravimo.

„Būtų puiku, jei abiturientai grįžtų į mokyklas ne tik konsultacijų, bet ir į visas pamokas. Taip viskas būtų paprasčiau“, – sakė vadovė.

Gimnazijoje su dvyliktokais dirba 20 mokytojų, 16 iš jų vestų konsultacijas, septyni yra pasiskiepiję, o šeši užsirašę skiepytis. Dar septyni yra persirgę.

Skyrė lėšų konsultacijoms

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) anksčiau yra pranešusi, kad papildomai iš Vyriausybės rezervo skirta 390 tūkst. eurų abiturientų tiesioginių konsultacijų išlaidoms kompensuoti. Šios lėšos bus paskirstytos mokyklų abiturientus konsultuojantiems mokytojams už papildomas darbo valandas atlyginti.

Kaip aiškino ŠMSM, savivaldybės naudoja ir anksčiau skirtas lėšas (1,3 mln. eurų) visų mokinių konsultacijoms, kurios skirtos mokymosi praradimams kompensuoti. Dalis šių pinigų yra skirta būtent abiturientams konsultuoti.

„Konkretūs sprendimai dėl lėšų kiekio, skirto abiturientams, priimti kiekvienoje savivaldybėje savivaldybės tarybos sprendimais. Dar atskirai numatyta, kad bus parengtas mokytojų dalykininkų asociacijos nuotolinių konsultacijų ciklas, tam suplanuota iki 150 tūkst. eurų“, – informavo ministerija.

„Tikimės, kad mokytojai ir abiturientai, kurie jau yra suaugę žmonės, bus sąmoningi ir atsakingi – dėvės kaukes, laikysis kitų saugumo reikalavimų, kad būtų iki minimumo sumažinta užsikrėtimo tikimybė. Tuo labiau kad leisti tokias kontaktines konsultacijas kuo greičiau pageidavo pačios mokyklos“, – rašoma ŠMSM atsakyme.

Ministerijos žiniomis, kadangi iš pradžių konsultacijas leidžiama rengti mažoms grupelėmis iki penkių mokinių, mokyklos organizuos ir nuotolines konsultacijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt