Lietuvoje

2016.05.16 12:29

Tarp A. Guogos siūlymų – auditas ir pasitikrinimas melo detektoriumi

DELFI.lt, BNS2016.05.16 12:29

Prokurorui pranešus, kad teisėsauga šiuo metu tiria įtarimus, kad pas Seimo narį Eligijų Masiulį buvo rasta didelė pinigų suma – 106 tūkst. eurų, kurią perdavė verslo koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, laikinuoju Liberalų sąjūdžio vadovu paskirtas Antanas Guoga pasidalijo nauju pareiškimu.

„Liberalų sąjūdis privalo versti naują puslapį ir tapti pačia skaidriausia partija Lietuvoje. Kad išsklaidytume teisėsaugos pateiktus įtarimus dėl partijos veikimo MG Baltic koncerno naudai per buvusį LRLS pirmininką Eligijų Masiulį, kitą trečiadienį siūlysiu partijos valdybai atlikti partijos finansinį ir veiklos auditą. Esu pasiruošęs kraštutinėms priemonėms, kad įrodytume, jog Liberalų sąjūdis – skaidri partija.

Galiu sėsti prie melo detektoriaus ir atsakyti į du paprastus: 1. Ar esi gavęs kyšį už politinę veiklą? 2. Ar esi gavęs nelegalios finansinės paramos iš MG Baltic koncerno ar kitos benroves? Jei reikės, kviesiu visus liberalus prisidėti prie šios akcijos ir įrodyti Lietuvai, kad esame sąžininga partija. Mums reikia pradėti nuo pradžių. Tai lengva nebus, bet tikiu, kad galime. Prašau visų palaikymo!“, – tokią žinutę šeštadienio rytą jis paviešino savo „Facebook“ paskyroje.

Vėliau kalbėdamas su BNS, A. Guoga svarstė, jog patikrinti melo detektoriumi partijos prašymu galėtų kuri nors Lietuvos institucija: „O jei nebus lietuviška, tai bus bendrovė iš Amerikos ar iš Izraelio“.

A.Guoga taip pat siūlo keisti partijos atsakingąjį sekretorių Raimondą Imbrasą, nes šis valdė partijos finansus. Tiesa, A. Guoga pripažino neturintis „absoliučiai jokių duomenų“, kad sekretorius ar kuris kitas partijos vadovybės atstovas galėjo būti prisidėjęs prie korupcinės veiklos.

„Siūlysiu kitą žmogų. Nes jei yra įtarimai iš esmės partijai dėl neaiškios finansinės veiklos, turėtumėme bent laikinai turėti žmogų, kuriuo visuomenė galėtų pasitikėti (...). Čia mano asmeninė nuomonė, pažiūrėsime, kaip valdyba į tai reaguos. Bet mano nuomonė yra, kad gerbiamas Imbrasas laikinai pasitrauktų iš pareigų, kol bus išsklaidytos abejonės, nes tas žmogus valdė Liberalų sąjūdžio finansus. O prokuroras kalba apie būtent Liberalų sąjūdžio finansus ir įtaką, ne apie E. Masiulio įtaką“, – motyvus dėstė A. Guoga.

Jis sako dar ieškantis galimo kandidato.

Kaip skelbia „Lietuvos rytas“, A. Guoga penktadienį liberalų valdybos posėdyje pasiūlė į sekretorius prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiąjį patarėją užsienio politikos klausimais Renaldą Vaisbrodą.

BNS A. Guoga tikino R. Vaisbrodą tik pristatęs kaip „sąžiningo žmogaus“ pavyzdį.

„Norime nepriklausomo, sąžiningo, gero žmogaus – tokio, kaip Renaldas. Būtų idealu, nes Renaldas, kai aš atvažiavau į Europos Parlamentą, dirbo mūsų frakcijoje. Tai yra neprieštaringas žmogus. Tai palyginau – kaip toks. Ar Simonas Gentvilas, kuriam buvo pasiūlyta, bet kuris atsisakė šitos vietos. Norisi to žmogaus, kad visuomenė tikėtų, kad leistų tyrimams vykti labai sklandžiai, be jokių sąsajų su dabartine nomenklatūra“, – kalbėjo laikinasis liberalų vadovas.

Jo nuomone, tokie siūlymai neturėtų suskaldyti partijos – kaip tik ją sustiprins.

„Partija nėra tik elitas, kuris ją valdo, tai nėra magnatų grupės, kurios valdo tą partiją, partija yra 8 tūkst. paprastų Lietuvos žmonių ir ateityje bus daugiau, kurie patikės, kad paprasti žmonės gali būti politikoje, priimti sprendimus ir keisti Lietuvos ateitį į geresnę pusę“, – sakė jis.

Vienas partijos vicepirmininkų, minimas tarp kandidatų perimti partijos vairą, Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako auditui pritariantis.

„Įtarimai partijos lyderiui, akivaizdu, yra šešėlis visai partijai. Vienintelis kelias mus, visai komandai, yra atversti visas įmanomas knygas, parodyti viską, kas tiktai įmanoma ir visokeriopai, be jokių išlygų demonstruoti skaidrumą, atvirumą. Tai yra vienintelis būdas susigrąžinti rinkėjų pasitikėjimą“, – tvirtino jis.

R. Šimašius taip pat sako, kad A. Guogos siūlomas finansinis ir veiklos auditas penktadienį  partijos valdyboje nebuvo aptartos, bet yra tikras, kad vadovybė bent jau su finansiniu patikrinimu sutiks.

„Veiklos auditas jau yra kitas dalykas, susijęs ne su skaidrumu, bet su partijos valdymo efektyvumu – turbūt natūralu, kad turime ir galime kelti klausimų, į juos atsakinėti. Bet šiuo atveju yra labai svarbus finansinis auditas ir galimų neaiškumų išsklaidymas. Tam, aš net neabejoju, bus pritarta“, – įsitikinęs jis.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Tomas Janeliūnas A. Guogos siūlymus kol kas vertina kaip viešųjų ryšių priemonę siekiant įtikinti rinkėjus, jog įtarimai korupcija yra tik buvusio lyderio E. Masiulio problema, ir abejoja, ar partija iš tiesų bus pasiryžusi atlikti rimtą išorinį auditą.

„Tokį pareiškimą galima vertinti kaip bandymą viešųjų ryšių priemonėmis sumažinti žalą, kuri yra pasklidusi, sutelkti liberalų rėmėjus rodant, kad vis dėlto partija yra skaidri, nusiteikusi skaidrumą palaikyti ir kad tai kol kas yra vieno žmogaus – Eligijaus Masiulio – problema. Kol nėra daugiau detalių, kitaip vertinti negalima: labai abejoju, ar auditas būtų atliekamas kaip kokio verslo subjekto, su objektyviais išoriniais auditoriais, o partijos auditas, atliekamas jos narių, yra iš esmės yra reklaminis ar rinkimų kampanijos veiksmas“, – BNS sakė politologas.

Kitą vertus, jo nuomone, liberalai tokiais pareiškimais imasi teisingos strategijos siekdami įtikinti rinkėjus, kad partija gali laikytis savo deklaruojamų skaidrumo principų.

Teisėsauga tiria įtarimus, kad koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis galėjo perduoti E. Masiuliui 106 tūkst. eurų kyšį. Teismas leido suimti R. Kurlianskį 20-čiai parų, jam pareikšti įtarimai didelės vertės prekybos poveikiu ir stambaus masto papirkimu. Sulaukęs įtarimų dėl kyšininkavimo, E. Masiulis pasitraukė ne tik iš Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigų, bet ir iš partijos apskritai, taip pat atsisakė Seimo nario mandato. Prokurorai yra priėmę sprendimą E. Masiulį apklausti specialiuoju liudytoju. Apklausti jo, kaip įtariamojo, kol kas neleidžia turima parlamentaro teisinė neliečiamybė.

Laikinuoju partijos vadovu paskirtas europarlamentaras Antanas Guoga, Liberalų sąjūdžio valdyba taip pat nutarė birželio 11 dieną šaukti neeilinį partijos suvažiavimą, kuriame būtų išrinktas naujasis vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt