Lietuvoje

2016.05.13 16:46

Sutikti iš tarptautinės operacijos Turkijoje sugrįžę Lietuvos kariai

LRT.lt 2016.05.13 16:46

Gegužės 13 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalione Vilniuje vyko iš tarptautinės NATO operacijos „Aktyvi užtvara“ (angl. „Active Fence“) Turkijoje grįžusių karių sutikimo ceremonija.

Septyni 3-iajam NATO ryšių batalionui priskirto Perdislokuojamojo ryšių ir informacinių sistemų modulio (PRISM) Lietuvos kariai operacijoje Turkijos pietinėje dalyje tarnavo daugiau nei keturis mėnesius. Misijos metu kariai užtikrino NATO dislokuotų raketinių oro gynybos sistemų „Patriot“ ryšių tinklų funkcionavimą. Lietuvos kariams tai buvo jau trečia tokio pobūdžio misija Turkijoje, rašoma pranešime spaudai.

Iškilmingos rikiuotės metu Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo karininkas pulkininkas Evaldas Stakaitis padėkojo kariams už profesionalumą ir įteikė jiems krašto apsaugos sistemos medalius „Už tarptautines operacijas“.

Operaciją baigusius Lietuvos karius Turkijoje pakeitė kitas tarptautinis NATO PRISM vienetas. Planuojama, kad ketvirtasis Lietuvos PRISM kontingentas į šią operaciją išvyks 2017 m. vasarą.

NATO operacija „Aktyvi užtvara“ (angl. „Active Fence“) buvo pradėta po to, kai 2012 metais Turkijos vyriausybė kreipėsi į NATO dėl paramos užtikrinant šalies saugumą dėl padidėjusios raketų apšaudymo grėsmės iš Sirijos. Atsižvelgdama į šią užklausą, NATO Turkijos pietuose prie sienos su Sirija dislokavo JAV, Nyderlandų ir Vokietijos kariuomenių raketines oro gynybos sistemas „Patriot“. Operacijoje „Active Fence“ PRISM užtikrina „Patriot" vienetų ryšį su NATO štabais.

PRISM yra vienintelis Lietuvos kariuomenės kuopos dydžio vienetas, kuris yra nuolat priskirtas prie NATO pajėgų vieno iš trijų ryšių batalionų. Pagrindinis PRISM uždavinys - teikti mobiliąją vadovavimo ir valdymo proceso paramą laikinoms arba perdislokuojamoms NATO vadavietėms.