Lietuvoje

2021.03.16 20:00

Nematoma kontaktinio ugdymo pusė miesteliuose: proceso organizatorių lauks darbas naktimis – kaupinių tyrimai atliekami tik Vilniuje

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.03.16 20:00

Ateinančią savaitę į mokyklas grįš dalis Klaipėdos rajono pradinukų. Jau artimiausiomis dienomis numatoma pradėti tirti mokinius ir jų šeimų narius kaupinių metodu. Tiesa, rengiantis atnaujinti kontaktinį ugdymą numatoma ir iššūkių – proceso organizatoriams teks dirbti naktimis į Vilnių vežant surinktus mėginius, mat juos galima ištirti tik Vilniuje. Į sostinę taip teks kursuoti kas 4–7 paras.

Vilniuje veikiančios Kunigaikščio Gedimino progimnazijos pavyzdžiu, kur jau prieš kelias savaites buvo atnaujintas kontaktinis ugdymas, pavyzdžiu nusprendė pasekti 4 Klaipėdos rajono mokyklos –Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija ir trys jos skyriai, Gargždų „Minijos“ progimnazija ir jos Gobergiškės skyrius, Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla ir Gargždų „Kranto“ pagrindinė mokykla.

„Mokinių skaičiaus mes tikrai neforsavome, nes tikrai nesinori užlipti ant grėblio. Labai atsakingai mokyklų bendruomenės diskutavo su tėvais, pedagogais, patys įvertino savo galimybes. Tikrai prie dabartinių reikalavimų mes ne visose įstaigose ir galėtume startuoti“, – situaciją apibendrino Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius.

Planuojama, kad ateinančią savaitę į minėtų mokyklų suolus grįš 14 klasių – 169 mokiniai, tačiau viliamasi, kad procesui sėkmingai įsibėgėjus vis daugiau mokinių bus pradėti ugdyti kontaktiniu būdu.

Labai daug priklauso nuo klasės tėvų ir jų sutelktumo, gebėjimo įtikinti kitas šeimas.

Neslepiama, jog yra klasių, į kurias sugrįš ne visi mokiniai. Tokiais atvejais, ugdymas bus organizuojamas mišriu būdu – tiek kontaktiniu būdu klasėje, tiek pamoką transliuojant internetu.

A. Petravičius neslėpė, jog pats sudėtingiausias momentas ruošiantis atnaujinti kontaktinį ugdymą – pokalbiai ir diskusijos su mokyklų bendruomenėmis.

„Labai daug priklauso nuo klasės tėvų ir jų sutelktumo, gebėjimo įtikinti kitas šeimas. Be abejo, didelė atsakomybė tenka įstaigos vadovui, bet dar didesnė – klasės mokytojui“, – pastebėjo A. Petravičius.

Tirtis teks ne visiems

Numatoma, kad prieš atnaujinant kontaktinį ugdymą dėl COVID-19 ligos kaupinių metodu bus tiriami tiek vaikai, tiek jų šeimų nariai, o prasidėjus pamokoms kas 4–7 tyrimai bus atliekami tik mokiniams.

Vaikų ir jų artimųjų mėginiai bus imami Gargždų mobiliame punkte. Tiems, kurie neturės galimybių patys nuvykti į Gargždus, savivaldybė suteiks pavėžėjimo paslaugą.

„Į sąrašus mes netraukėme asmenų, kurie yra persirgę ir nėra praėję daugiau nei 90 dienų. Taip pat tėvai ir vaikai, kurie turi antikūnų ir antikūnų testas yra atliktas ne anksčiau kaip prieš 60 dienų. Ir asmenys, kurie yra vakcinuoti dviem vakcinos dozėmis“, – pastebėjo Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovė Neringa Tarvydienė.

Jau atnaujinus ugdymo procesą mokinių mėginiai bus imami ugdymo įstaigose. Už tai bus atsakingos konkrečios paskirtos ugdymo įstaigos.

Jeigu pasitaikys atvejų, jog tiriant kaupinių metodu bus nustatytas COVID-19 atvejis, visa klasė turės 14 dienų pasitraukti į saviizoliaciją ir vėl dirbti nuotoliniu būdu. Taip pat numatoma galimybė į klasę grįžti kiek anksčiau, tačiau tokiu atveju po 7 saviizoliacijos parų vėl turėtų būti tiriami tiek vaikai, tiek jų šeimų nariai.

Mėginius teks gabenti į Vilnių

Vis dėlto rengiantis kontaktinio ugdymo pradžiai esama ir iššūkių.

Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Justas Ruškys pastebėjo, jog tam tikrų sunkumų kelia tai, jog dauguma sprendimų priimami ir turi būti vykdomi greitai, pasiruošimui laiko beveik nelieka. Pavyzdžiui, apklausti mokyklų bendruomenes teko savaitgalį.

„Po tyrimų paėmimo kovo 18 d. mūsų darbuotojai ir tie, kurie koordinuos visą šį procesą ir jame darbuosi, turės vykti į Vilnių naktį, nuvežti mėginius, kad galėtume gauti kuo greičiau atsakymus. Ir taip keletą dienų iš eilės turėsime dirbti naktimis“, – dėstė J. Ruškys.

Kaupinių negalima ištirti nei Klaipėdoje, nei Klaipėdos rajone. Šiuo metu vienintelė visoje Lietuvoje tai gali atlikti tik Santaros klinikų laboratorija.

Kol nėra patvirtintų daugiau laboratorijų, galinčių tirti mėginius kaupinių metodu, kas 4–7 dienas imant moksleivių bei mokytojų mėginius, jie turės būti gabenami į Vilnių.

Nors ir tikimasi, kad ateinantį pirmadienį mokyklose atsiras daugiau vaikiško klegesio, tačiau neatmetama, kad būtent tai, jog mėginius gali tirti tik viena laboratorija visoje Lietuvoje, gali pakišti koją.

„Mes esame pasiruošę, susidėlioję veiksmų planą, tačiau yra ir su Vilniumi susijusių aplinkybių. Laboratorija dirba kiaurą parą, bet kiekiai per visą respubliką yra nemenki. Tikėkimės, kad mūsų neužmirš ir spės“, – vylėsi Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.