Lietuvoje

2016.05.12 17:10

Po STT kratos liberalai rinkosi į posėdį, bet politikai buvo nekalbūs

Liepa Želnienė, 15min.lt2016.05.12 17:10

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) ketvirtadienį pranešus apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu stambiu mastu, kurio centre – Liberalų sąjūdžio pirmininkas, Seimo narys Eligijus Masiulis ir koncerno „MG Baltic“ vadovai, liberalai skubiai susirinko į posėdį.

Tačiau po valandą trukusio susitikimo, kuriame dalyvavo ne tik partijos frakcijos nariai, bet ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, liberalai išėjo tylomis.

R. Šimašius padės tyrimui

Dėmesį mėgstantis R. Šimašius Seimo koridoriais pro žurnalistų kameras skuoste nuskuodė. Tik vėliau jis „Facebook“ paskelbė tokį įrašą:

„Šio ryto žinia apie pareikštus įtarimus mane asmeniškai ir partijos bendražygius šokiravo. Skaidrumas tiek valdant Vilnių, tiek Liberalų sąjūdžio partijoje yra bekompromisis. Padėsiu tyrimui kiek įmanoma ir tikiuosi, kad jis pasibaigs kuo greičiau“.

Nuo žurnalistų Seime pabėgo ir Seimo Antikorupcijos komisijai vadovaujantis liberalas Vitalijus Gailius.

Vėliau, 15min prašymu, V. Gailius sutiko pakomentuoti situaciją. Jis tikino visiškai pasitikintis teisėsauga.

„Vyksta teisėsaugos pradėtas tyrimas ir teisėsauga turi atsakyti į visus iškeltus klausimus. Jei pas juos buvo tokia informacija, tai jie turi ją arba patvirtinti, arba paneigti. Pasitikiu šimtu procentų prokuratūra ir STT. Tikiuosi, kad greitai, operatyviai ir kompetentingai bus atsakyta. Aš pats ir sau, ir kitiems keliu besąlygiškus skaidrumo reikalavimus“, – kalbėjo V. Gailius.

Tačiau klausiamas, ar E. Masiulis gali likti partijos pirmininko poste, V. Gailius nebuvo kategoriškas. Jis pabrėžė nesantis partijos valdybos narys ir nesantis kompetentingas spręsti.

Klausiamas, kaip pats dabar elgtųsi, jei būtų E. Masiulio vietoje, V. Gailius rėžė: „Aš tokioje situacijoje nebūsiu niekada.“

Tiesa, paskui V. Gailius pridūrė jau buvęs situacijoje, kai buvo apkaltintas ir apsigynė teismuose.

Ar E. Masiuliui gintis siūlo einant pareigas, ar iš jų pasitraukus, V. Gailius neatsakė.

Sprendimas – penktadienį ryte

Išėjęs Seimo narys Gintaras Steponavičius taip pat bandė išsisukti nieko nekomentavęs.

Jis pripažino, kad partijai situacija yra nemaloni ir sprendimai bus priimti penktadienį ryte susirinkus Liberalų sąjūdžio valdybai, kurią sušaukė partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas, europarlamentaras Antanas Guoga. Popiet patikslinta, kad valdybos posėdis prasidės 9.15 val. partijos būstinėje, Vašingtono aikštėje. 

„Šiuo metu mes laukiame tolesnės informacijos, susijusios su šita nemalonia mums istorija. Rinksis partijos institucijos, valdyba, kuri turi įgaliojimus tokius klausimus spręsti“, – sakė G. Steponavičius, paklaustas, ar partija jau svarsto galimybę nušalinti E. Masiulį.

Į klausimą, kokia frakcijos nuomonė šiuo klausimu, G. Steponavičius neatsakė.

„Mes sprendimą priimsime kartu ir kolegialiai“, – sakė jis.

G. Steponavičius tikino, kad partija padės teisėsaugai atlikti tyrimą.

E. Gentvilas: „Čia jo reikalas“

Vienintelis noriai prieš kameras stojo Seimo narys Eugenijus Gentvilas. Jis tikino, kad, jei E. Masiulis partijai pasakys, kad nieko bloga nepadarė, jis asmeniškai būtų linkęs partijos vadovu tikėti.

„Gali būti, kad pats Eligijus pasakys: „laikinai suspenduoju“. Čia jo reikalas. Tada žiūrėsime“, – sakė Seimo narys.

E. Gentvilas sakė, kad frakcija aptarė teorinę galimybę, kas būtų, jei įtarimai būtų susiję ir su kitais jos nariais ar net visa partija, tačiau pabrėžė, kad kol kas prielaidų tokiems svarstymams nėra.

Klausiamas, kaip STT tyrimas paveiks partijos rezultatus Seimo rinkimuose, E. Gentvilas sakė, kad liberalai laimės.

„Mes laimėsime. Tik klausimas, ar nebus mažesnė pergalė nei galėjo būti“, – kalbėjo jis.

Kur yra E. Masiulis – nežinia

Pats E. Masiulis partijos atstovų susitikime nedalyvavo. G. Steponavičius sako nežinantis, kur šiuo metu yra partijos pirmininkas.

„Mano žiniomis, dėl vykdomo ikiteisminio tyrimo procedūrų jis kol kas negali komentuoti, bet po pietų turėtų pasirodyti. Neturiu atsakymo į klausimą, kur jis yra. Komentarai bus artimiausiomis valandomis ir mes labai tikimės, kad E. Masiulis galės tai pakomentuoti“, – sakė G. Steponavičius.

E.Gentvilas teigė, kad vienam iš partijos narių pavyko susisiekti su E.Masiulio žmona, todėl jis gali numanyti, kad partijos pirmininkas yra namuose.

Įprastai liberalai didžiuojasi aktyvumu socialiniuose tinkluose ir nevengia bendrauti su žiniasklaida. Tačiau ketvirtadienį, po STT pranešimo apie pradėtą tyrimą, jie pasirinko tylą. „Facebook“ tinkle apie situaciją kol kas pasisakė retas liberalų lyderis.

Vienas iš pareiškusių savo nuomonę internete – E. Masiulio pavaduotojas Simonas Gentvilas.

„Liberalų sąjūdis prieš 10 metų susikūrė, kaip alternatyva A. Zuoko naujosios Lietuvos politikos tradicijomis. Skaidrios Lietuvos idėja patikėjo tūkstančiai liberalų rinkėjų. Tokie mes ir liksime. Pilnai bendradarbiausime su teisėsaugos institucijomis visais klausimais. Esame skaidrūs ir tai įrodysime. Reputacija yra didžiausia ir nenuperkama vertybė, ypač politikoje. Todėl be galo apmaudu, kai sėkmingoje LRS rinkimų tiesiojoje mumis suabejojama“, – rašė jis.

STT teigia, kad šiuo metu ikiteisminiame tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad galimai „MG Baltic“ koncerno atstovai už politinės partijos veikimą jų naudai perdavė itin stambaus masto kyšį (apie 100 000 eurų) Seimo nariui E. Masiuliui. Kratos atliktos „MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus ir už koncerno valdomos žiniasklaidos verslą atsakingo viceprezidento Raimondo Kurlianskio kabinetuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt