Lietuvoje

2016.05.12 11:57

Lietuvos karių pasirengimą budėti ES kovinėje grupėje vertina Jungtinėje Karalystėje

LRT.lt 2016.05.12 11:57

Apie 140 Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių dalyvauja pratybose Jungtinėje Karalystėje. Čia vertinamas šių metų antrajam pusmečiui Europos Sąjungos kovinei grupei priskirtų tarptautinių vienetų pasirengimas budėjimui. Pratybos truks iki gegužės 24 dienos, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai.

Vos atvykę į Jungtinę Karalystę Ulonų bataliono kariai ant savo ekipuotės, transporto ir ginklų uždėjo TES mūšio imitavimo sistemas ir pradėjo pasiruošimo etapą kartu su Švedijos, Suomijos ir Latvijos kariais. Pasiruošimo metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas patruliavimui mieste, patikros postų įrengimui ir, riaušių malšinimui bei pirmosios medicininės pagalbos suteikimui mūšio metu.  Anot Lietuvos karių, pratybos pasižymėjo nestandartinių situacijų gausa, realistiškumu ir reikalavo iš ulonų  greitų ir laiku atliekamų sprendimų.

Nuo gegužės  11 d.  pratybos perėjo į  aktyvųjį etapą, kurio metu bus imituojamas visos Europos Sąjungos kovinės grupės persidislokavimas į  pratyboms išgalvotą  valstybę Afrikoje,  kur ulonai su kitais kariais vykdys taikos palaikymo operacijas, pagal Jungtinių Tautų suteiktą mandatą. Kariai padarys viską ,kad rinkimai įvyktų ir būtų užtikrintas stabilumas regione.

Budėjimą  Jungtinės Karalystės vadovaujamoje ES kovinėje grupėje (angl. EU Battle Group, EUBG)  Birutės ulonų bataliono karių kuopa pradės   nuo 2016 m. liepos 1 dienos. Pusmetį  jei  kartu budės su  kariais iš Airijos, Jungtinės Karalystės,  Latvijos, Suomijos ir Švedijos.  ES junginio pagrindą sudarys trys manevrinės pėstininkų kuopos – dvi britų ir viena iš Lietuvos. 

Lietuvos pajėgų indėlis į šią  ES kovinę grupę yra antras pagal dydį po junginiui vadovaujančios Jungtinės Karalystės. Šiam ES junginiui Lietuva skiria Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių kuopą ir nacionalinį paramos elementą.

Visi kariai, priskirti ES greitojo reagavimo junginiams, viso budėjimo metu tarnaus savo nuolatinėse dislokacijos vietose, savo šalyse, tačiau išlaikys labai aukštą parengtį. Jei būtų priimtas sprendimas siųsti tarptautines pajėgas į operaciją, į nustatytą užduoties rajoną jie bus pasirengę išvykti per nurodytą laiką.

Pagal NATO Greitojo reagavimo pajėgų pavyzdį sukurtos ES kovinės grupės (angl. EU Battle Groups) yra  daugianacionalinės pajėgos, skirtos greitai reaguoti į kylančias krizes.  Jas  sudaro kariniai vienetai, kuriuos po pusmetį budėti rotuodamos skiria  ES šalys narės. Lietuvos kariai ES kovinėje grupėje po pusmetį budėjo 2010, 2011, 2013 ir 2015 metais. Jungtinės Karalystės vadovaujamoje kovinėje grupėje Lietuvos kariai dalyvavo ir 2013 metais.