Lietuvoje

2021.03.14 17:12

Lietuva ketina varžytis dėl UNICEF Specializuoto inovacijų centro steigimo

Augustinas Stankevičius, BNS2021.03.14 17:12

Lietuva ketina dalyvauti konkurse dėl Jungtinių Tautų vaikų agentūros UNICEF Specializuoto inovacijų centro steigimo.

Tokiam Užsienio reikalų ministerijos siūlymu trečiadienį pasitarime pritarė Vyriausybė, tačiau įpareigojo kartu su kitomis ministerijomis įvertinti, kiek Lietuva tam galėtų skirti lėšų.

„Reikia įsivertinti, kiek mes iš viso esame pasirengę siūlyti valstybei prisiimti su tuo susijusių įsipareigojimų“, – pasitarime sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Pristatydamas siūlymą dalyvauti konkurse dėl UNICEF Specializuoto inovacijų centro Lietuvoje, užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas sakė, kad tokį siūlymą organizacija pateikė 39 valstybėms, įskaitant ir Lietuvą.

„Lietuva pateko tarp geriausias sąlygas inovacijoms užtikrinančių valstybių. Mūsų manymu, tai yra svarbus įvertinimas, kuris skatintų dalyvauti UNICEF pasiūlytoje atrankoje“, – kalbėjo jis.

Anot M. Adomėno, inovacijų centre dirbtų apie 15–30 žmonių, o Lietuva įsipareigotų bent 10 metų neatlygintinai teikti patalpas.

„Reikėtų pasiūlyti ne tik patalpų nuomą ir išlaikymą, bet ir konkurencingą paramos centrui paketą. Atsižvelgdami į tai, kad Vyriausybė negali prisiimti didesnių finansinių įsipareigojimų dėl finansinės paramos centrui, paraiškoje siūlome akcentuoti Lietuvoje esančią palankią aplinką verslui, inovacijų plėtrai ir aktyvų pramonės ir mokslo sektorių įsitraukimą į inovacijų plėtrą“, – kalbėjo viceministras.

Kol kas tikslios patalpos nėra numatytos, nes pradiniame paraiškos teikimo etape to padaryti neprivaloma. Kaip BNS informavo Užsienio reikalų ministerija, Vyriausybė gali pasirinkti kokiu būdu centrui bus suteikiamos patalpos – ar nuomojamos, ar suteikiamos turimos patalpos, pritaikytos centro veiklai.

„Atsižvelgiant į galimą finansavimą ir bus priimti sprendimai dėl konkrečių patalpų“, – rašoma ministerijos komentare.

Vis dėlto, dėl dalyvavimo atrankoje tikslingumo suabejojo finansų ministrė Gintarė Skaistė, kuri pabrėžė, jog reikėtų tiksliai įvertinti finansinius tokio centro steigimo Lietuvoje įsipareigojimus.

„Kalbame apie pastato išlaikymą, bet tuo pačiu už kadro lieka tas konkurencingas pasiūlymai, kuris turėtų eiti UNICEF teikiant siūlymą. Kai aš pamačiau pageidavimų sąrašą iš pačios UNICEF, ko jie tikisi iš valstybių – darbo užmokesčio jų darbuotojams, tai tokiu atveju būtų ne 200 tūkst. eurų per metus, o, mano nuomone, ne mažiau kaip milijonas. Norėtųsi kaštų naudos analizės, kiek pridėtinės pridėtinės vertės toks centras atneša“, – sakė ministrė.

M. Adomėnas teigė, kad Lietuva UNICEF paramos pageidavimus vertina kaip derybinę poziciją.

„Jie gan aukštai iškelia kartelę pageidavimų, mūsų nuostata yra, kad pirmiausia prisidedame patalpomis, saugia, konkurencinga, inovacine aplinka“, – teigė viceministras.

Kokia konkrečiai veikla būtų vykdoma centre, dokumentuose nenurodoma.

Paraiška dėl centro steigimo turi būti pateikta iki balandžio 2-sios, o galutinį sprendimą UNICEF priimtų maždaug per savaitę.

Užsienio reikalų ministerijos pateiktuose dokumentuose nurodoma, kad Lietuva neturi priimančiosios šalies susitarimo su UNICEF ar kita JT agentūra, todėl tokios tarptautinės sutarties sudarymas, įskaitant ir ratifikavimo Seime procedūras, užtruktų nuo šešių iki devynių mėnesių.

Ministerija pabrėžia, kad laikotarpiu, kol bus rengiamas ir tvirtinamas toks susitarimas su UNICEF, galima būtų sudaryti laikinas sutartis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt