Lietuvoje

2016.05.16 12:34

Į STT rankas pakliuvęs E. Masiulis: esu sukrėstas

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu stambiu mastu.

Šiuo metu ikiteisminiame tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad galimai vieno verslo koncerno atstovai už politinės partijos veikimą jų naudai perdavė itin stambaus masto kyšį (apie 100 000 eurų) Seimo nariui Eligijui Masiuliui.

Atliekant šį tyrimą ketvirtadienį buvo atliktos kratos šio verslo koncerno prezidento ir viceprezidento darbo vietose, E. Masiulio namuose, automobilyje, darbo vietoje ir jo  vadovaujamo Liberalų sąjūdžio būstinėje.

Siekiant išsiaiškinti visas galimai įvykdytų nusikalstamų veikų aplinkybes atliekami ir kiti proceso veiksmai.

Žada bendradarbiauti

Liberalų sąjūdis yra pasirengęs bendradarbiauti su teisėsauga ir atsakys pareigūnams į visus klausimus dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos vykdomo tyrimo, kaip rašoma pranešime spaudai.     

„Liberalų sąjūdis visuomet pasisakė už skaidrią politiką. Todėl teiksime visą būtiną pagalbą teisėsaugos institucijoms, kad jų vykdomas tyrimas būtų užbaigtas kuo galima greičiau“, – sakė Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Gintaras Steponavičius. Po paskelbimo apie kratas Liberalų sąjūdis susirinko į posėdį, po kurio su žiniasklaida nebuvo linkę bendrauti. Vilniaus meras liberalas Remigijus Šimašius taip pat sušaukė sostinės tarybos koalicijos partnerių pasitarimą.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, taip pat negali kitaip būti suvaržyta jo laisvė. Todėl priimtas nutarimas E. Masiulį apklausti specialiuoju liudytoju, kaip rašoma pranešime spaudai.

„Galiu patvirtinti“, – BNS sakė STT atstovas spaudai Ruslanas Golubovas, paklaustas, ar minimas koncernas yra „MG Baltic“. Kaip žinoma, kratos buvo įvykdytos ir koncerno prezidento Dariaus Mockaus ir viceprezidento Raimondo Kurlianskio kabinetuose.

E. Masiulis: esu sukrėstas

Paaiškėjo, kad E.Masiulis visą dieną su STT pareigūnais buvo savo bute Vilniaus Trakų gatvėje. Jo namų kieme budėjo policija. Pareigūnai iškrėtė jo automobilį „Honda CRV“, prieš 16 val. iš E. Masiulio namų išėjo 6 STT agentai, nešini maišeliu su dokumentais ir juodu lagaminu.

Po to kieme pasirodęs E. Masiulis žadėjo išsamius paaiškinimus pateikti vakare. Jis sakė: „Esu žmogiškai giliai sukrėstas. Esu žmogiškai labai sukrėstas. Labai tikiuosi, kad pačiu artimiausiu metu pateiksiu savo oficialią poziciją ir visus paaiškinimus“.

Tarp kandidatų tapti liberalų lyderiu minimi R. Šimašius, A. Guoga, E. Gentvilas 

Penktadienio rytą į posėdį renkasi Liberalų sąjūdžio valdyba, kuri spręs, ar E. Masiulis gali likti partijos pirmininku, ir jeigu jis nuspręs trauktis, kas galėtų jį pakeisti. Posėdis vyks 9.15 val. partijos būstinėje.

Tai per spaudos konferenciją patvirtino liberalas Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Tarp galimų kandidatų į šią poziciją R. Šimašius, be savo pavardės, minėjo ir europarlamentarą Antaną Guogą, Seimo narį Eugenijų Gentvilą.

R. Šimašius nekomentuoja, ar E. Masiuliui yra pareikšti įtarimai, tačiau jeigu taip būtų, jis jo vietoje trauktųsi iš partijos lyderio posto.

„Jeigu būtų pareikšti kažkokie įtarimai ir tai sukeltų reputacinę krizę visai komandai, tai labai natūralu, kad reikia atsistoti į šoną, kad šešėlis nekristų ant visų, ir pagal aukščiausius standartus bendradarbiauti su teisėsauga, kas, mano žiniomis, ir yra daroma“, – sakė R. Šimašius, paklaustas, kaip pats pasielgtų E. Masiulio vietoje.

Liberalas situaciją partijoje vadina krizine ir supranta, kad tai turės neigiamos įtakos Seimo rinkimų rezultatams.

„Be abejo, yra mestas labai rimtas šešėlis. Mano tikslas, kaip vieno iš partijos lyderio, parodyti labai aiškiai – šita partija, kaip organizacija apskritai įsikūrusi su sąžiningos politikos vėliava, visą laiką to standarto laikėsi, kad lygiai tas pats bus ir ateityje“, – sakė R. Šimašius.

Vilniaus meras teigė, kad jam E. Masiulio pažintis su „MG Baltic“ atstovais jokių įtarimų nekėlė.

„Aš žinau, kad jis pažįstamas buvo, bet kažkokie ryšiai, kurie sukeltų bent kokių įtarimų, man nežinomi. Už save galiu 100 proc. garantuoti, kad jokių ryšių ir derybų apie kokius nors projektus nėra šnekama, nežinau ir apie jokius ryšius, kurie būtų kitu lygmeniu. Jeigu STT pareigūnai turi tokių duomenų, jų pareiga yra tuos duomenis tirti, ir aš manau, kad jie sąžiningai atlieka savo darbą“, – sakė R. Šimašius.

A. Guoga: dabar būtų nepatogu konkuruoti dėl pirmininko pozicijos

Europarlamentaras A. Guoga, kalbėdamas LRT RADIJO laidai „60 minučių“, sakė, kad esant tokiai kritinei situacijai partijoje, jis nebūtų tinkamiausias kandidatas pakeisti E. Masiulį partijos pirmininko pareigose.

„Manau, kad arba R. Šimašius, arba E. Gentvilas būtų vieni iš tų žmonių, kurie tikrai galėtų garantuoti mūsų partijos skaidrumą.

Ir gal man būtų kažkiek dabar nepatogu konkuruoti dėl šios pozicijos, kad paskui žmonės nesupratų kažko ne taip. Nes mano valdymo metodas būtų visai kitoks ir gal partija tam dar nepasiruošusi. [...]

Aš esu absoliučiai nepriklausomas ir visus sprendimus priimu pagal savo supratimą. Kiti lyderiai gal derina ir priima sprendimus kartu, aš gal labiau vadovaujuosi emocijomis, savo širdimi“, – sakė A. Guoga.

D. Grybauskaitė: spėlioti nenorėčiau

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad komentuoti ikiteisminio tyrimo negali, o spėlioti nenorėtų.

„Spėlioti tikrai nenorėčiau, komentuoti ikiteisminio tyrimo negaliu. O kokia įtaka bus rinkimams, pasakys patys žmonės“, – DELFI žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

L. Graužinienė pasitiki teisėsauga

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė BNS sakė, kad krata atlikta ir E. Masiulio darbo vietoje parlamente. Apie procesinius veiksmus Seimo vadovybė buvo informuota, sakė ji.

L. Graužienienė sakė kol kas neturinti informacijos, ar prokurorai ketina prašyti panaikinti E. Masiulio neliečiamybę. Ji sakė pasitikinti atliekamu teisėsaugos tyrimu, sakė nesiejanti jo su rinkimais.

„Neturiu pagrindo nepasitikėti teisėsauga, nes atitinkamų institucijų visi leidimai atlikti veiksmus buvo. Ir šiandieną neturiu daugiau informacijos, todėl negaliu plačiau komentuoti“, – BNS sakė L. Graužinienė.

Socialdemokratai esą nesureikšmina

Socialdemokratų vicepirmininkas Algirdas Sysas STT tyrimo nesureikšmino: jo teigimu, ši tarnyba visuomet tampa aktyvesnė prieš rinkimus. Jis gana skeptiškai atsiliepė apie STT pradedamų tyrimų pagrindą ir baigtį, bet neslėpė, kad Liberalų sąjūdis išties neformaliai kartais siejamas su koncernu „MG Baltic“.

„Šnekėdavo kažkokius gandus apie galimus pono E. Masiulio (ryšius), bet nieko rimto nebuvo. Bet jei kratė, gal kažkas rimta?“ – pečiais gūžčiojo A. Sysas.

„Aš manau, kad iki rinkimų STT ištrauks dar ne vieną dokumentų bylelę. Žinote, kaip tose ataskaitose rašoma: mes jį sekėme, daug buvo žinoma, bet laiku neužkardėm. Arba bus tuščias oro virpinimas. Cikliškumas aiškus: prieš rinkimus suaktyvėja požiūris į politikus. Bet gali iš to nieko ir nebūti“, – teigia socialdemokratų vicepirmininkas.

A. Kubilius: žinia nėra gera, bet aš pasitikiu teisėsauga

Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius sako, kad nėra gera žinia apie tai, jog į korupcinį nusikaltimą pateko Liberalų sąjūdžio lyderis, bet politikas tvirtina pasitikįs teisėsauga.

„Pradėtas tyrimas. Matyt, artimiausiu laiku paaiškės. Žinia nėra gera, bet aš pasitikiu teisėsauga, jos sąžiningumu ir tikiu, kad viskas paaiškės. Tikiu, kad kolegos liberalai taip pat šią situaciją tinkamai įvertins. Aš tikėčiausi, vis dar esu optimistas, kad paaiškės, kad galbūt įtarimai yra nepagrįsti", – žurnalistams sakė A. Kubilius.

Politologas: tai – bomba liberalams rinkimų atžvilgiu

Žinia apie tai, kad STT tiria įtarimus apie E. Masiuliui duotą kyšį yra tikra „bomba“ liberalams priešrinkiminiu laikotarpiu, BNS sakė politologas Mažvydas Jastramskis.

„Manau, kad žinia vienareikšmiškai jiems yra prastoka – ir ne tik dėl tos žinios krūvio, kad yra ikiteisminis tyrimas pradėtas, bet ir dėl to, kada ji paskelbta: iki vasaros žmonės dar domisi politika ir po to tas susidomėjimas prieš rugsėjį padidės. Tai tikrai yra tokia „bomba“ jiems rinkimų kampanijos atžvilgiu“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas M. Jastramskis.

Jis atkreipė dėmesį, kad partijai neigiamos įtakos turės ir tai, jog šiuo atveju, skirtingai nei ankstesniuose korupcijos skandaluose, figūruoja partijos lyderis.

„Kadangi čia liečia partijos lyderį, pačią centrinę figūrą, veidą rinkimų kampanijos ir tie pareiškimai yra susiję su tokia nemaža suma – tai gali neigiamai jiems atsiliepti“, – kalbėjo politologas.

Gegužės 5 dieną delfi.lt skelbtos „Spinter tyrimų“ atliktos gyventojų apklausos duomenimis, Liberalų sąjūdis balandį buvo antra populiariausia partija Lietuvoje – 15,5 proc. apklaustųjų nurodė, kad už šią partiją balsuotų rinkimuose. Pirmojoje vietoje buvo Socialdemokratų partija.

Balandžio 23 dieną dienraščio „Lietuvos rytas“ skelbiamos bendrovės „Vilmorus“ apklausos duomenimis, už Liberalų sąjūdį balandį balsuoti norėjo 9,6 proc. (kovą –10,4 proc.) rinkėjų. Jie buvo treti po pirmoje vietoje esančių Socialdemokratų ir į antrą vietą šoktelėjusių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.

„MG Baltic“ yra viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto ir žiniasklaidos įmonių grupė. 2014 metais „MG Baltic“ valdomoje įmonių grupėje vidutiniškai dirbo per 3 tūkst. darbuotojų.

Koncerno  grupei priklauso alkoholio gamybos ir prekybos įmonės „Stumbras“, „Alita“, „Mineraliniai vandenys“, LNK televizija, naujienų portalas alfa.lt, nekilnojamojo turto bendrovės „Mitnija“ ir „MG Valda“, mažmeninės prekybos drabužiais įmonė „Apranga“, logistikos bendrovė „Tromina“.

„MG Baltic“ 2014 metų konsoliduotas grynasis pelnas siekė 13,444 mln. litų – 23,3 proc. mažiau nei 2013 metais, konsoliduotos pajamos išaugo 12,5 proc. iki 577,587 mln. eurų.