Lietuvoje

2021.03.12 11:40

Pravieniškių pareigūnai susidūrė su problema: vėluoja atlyginimai, atostoginiai, o priedai skaičiuojami netiksliai

LRT.lt2021.03.12 11:40

Pravieniškių pataisos namų darbuotojai teigia, jog buhalterijos funkcijas iš įstaigos perdavus Nacionaliniam bendrųjų funkcijų centrui prie Finansų ministerijos kiekvieną mėnesį vėluoja atlyginimai, o atostoginiai darbuotojus pasiekia vėliau nei nustato Darbo kodeksas, viršvalandžiai ir kiti priedai skaičiuojami netiksliai.

„Chaosas“, - taip vienu žodžiu situaciją apibūdino keturi profesinės sąjungos kalbinti atstovai, dirbantys Pravieniškių pataisos namuose ir Laisvės atėmimo vietų ligoninėje.

Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (toliau – LRITĮPS) pirmininko Kęstučio Pauliuko, kiekvieną dieną tiek atstovai, tiek pirmininkas gauna narių skundų dėl vėluojančių atlyginimų, atostoginių, netikslių skaičiavimų.

„Apie šią problemą užsiminiau susitikimo su Teisingumo ministre metu. Tačiau niekas nesikeičia. Nuo sausio 1 d. bent jau Pravieniškių pataisos namų ir Laisvės atėmimo vietų ligoninėje dirbantys pareigūnai laiku negauna atlyginimo, atostoginių, o priedai ir priemokos netiksliai skaičiuojami. Tai didelė problema, kuri gilėja“, - sakė LRITĮPS pirmininkas K.Pauliukas.

Kaip papasakojo LRITĮPS atstovė Pravieniškių pataisos namų 1 sektoriuje Česlova Masevičienė, nuo sausio 1 d. pasikeitus mokėtojui, įsivyravo visiškas chaosas.

„Pareigūnai labai pikti, nes jų atlyginimai ir taip nedideli. Daugelis yra paėmę kreditus, kuriuos privalu mokėti laiku, tam tikrą dieną, vėluojant atlyginimams tai tampa tikru iššūkiu. Trečią mėnesį situacija bloga. Nėra taip buvę anksčiau, kad pareigūnai nebūtų laiku gavę atlyginimo ar atostoginių prieš atostogas. Dabar tapo norma atostoginiai - sugrįžus po atostogų“, - kalbėjo Č.Masevičienė.

Č.Masevičienė prisiminė, jog anksčiau dirbusios įstaigos buhalterės klaidų nedarydavo, o procesas vyko labai sklandžiai.

„Įtampų kupiname darbe mums dar prisidėjo ir rūpestis dėl pinigų: ar gausime juos laiku, ar visus, kiek priklauso, kada? Sutikite, tai nenormalu“, - sakė profesinės sąjungos atstovė Pravieniškių pataisos namų 1 sektoriuje.

Č.Masevičienei pritaria ir Linas Tarnauskas, LRITĮPS skyriaus pirmininkas Laisvės atėmimų vietos ligoninėje.

„Įprastai Laisvės atėmimo vietų ligoninėje atlyginimai buvo mokami nuo sausio 5 iki 8 d. Tačiau šiais metais staiga atlyginimų mokėjimas sutriko. Neseniai gavome pranešimą, kad atlyginimai bus mokami iki 12 d. Daug žmonių paėmusių paskolas, įmokų datą pasirinkę pagal atlyginimo mokėjimą, dabar susiduria su rūpesčiu, kaip neįsiskolinti bankui, kai atlyginimas nuolat vėluoja. Norisi apibrėžtumo, jeigu iki šiol daug metų atlyginimas buvo mokamas iki mėnesio 8 dienos, kodėl tai turėtų keistis?“ – stebisi L.Tarnauskas.

Pasak L.Tarnausko, kyla klausimas, ar pinigai iš kažkur laiku nepervedami , ar yra kokios kitos problemos.

„Tikriausiai visus juos pats laikas užduoti Kalėjimų departamentui“, - sako pareigūnas.

Apie blogą situaciją dėl laiku negaunamų pinigų pasakojo ir Ina Širvinskienė, LRITĮPS atstovė Pravieniškių pataisos namuose –atvirojoje kolonijoje 2 sektoriuje.

„Atlyginimų, važiavimo išlaidų kompensavimo ir atostoginių mokėjimai vėluoja nuo š.m. sausio, kai ši funkcija buvo perduota Nacionaliniam bendrųjų funkcijų centrui. Iki šių metų dėl mokėjimų pas mus problemų nebūdavo. Yra žmonių, kurie yra negavę nedarbingumo išmokų, vėluoja atlygimų, atostoginių mokėjimas. Daug neattitikimų skaičiuojant priedus ir priemokas, viršvalandžius, dėl klaidingo skaičiavimo išmokami per maži priedai, pavyzdžiui vietoj 10 procentų už pavojingumą, paskaičiuojami tik 5 procentai“, - apie situaciją pasakojo I.Širvinskienė.

Neapsikentusi netvarkos galiausiai I.Širvinskienė pati paskambino į centrą buhalterei, jai buvo paaiškinta, kad viena buhalterė nedarbingume, kitai didelis krūvis...

„Keista, kai dideliame centre vyksta tokie dalykai. Nėra kam skaičiuoti atlyginimo. Paskambinus, atsiprašinėjama, kad trūksta darbuotojų. Tai labai keista, nes kai bandė įsidarbinti buhalterės, dirbusios šioje sistemoje ir gerai išmanančios specifiką, jų niekas į darbą nepriėmė. O dabar pasirodo ir žmonių trūksta, ir kompetencijų“, - sako I.Širvinskienė.

Pasak I.Širvinskienės, pareigūnai labai pikti ir dėl vėlavimų yra pasirengę net rengti protesto akcijas, nes pažadai, kad viskas susitvarkys, tėra tik pažadai.

„Situacija nepatenkinta ir įstaigos vadovybė, nes matydama, kad vėluojama atsiskaityti su pareigūnais, centras laiku neperveda atostoginių, prognozuoja, jog kils darbo organizavimo problemų, nes pareigūnai turės teisę į daugiau atostogų dienų, o tai reiškia ir finansinę naštą įstaigai“, - kalbėjo I.Širvinskienė.

Darbo kodekse nustatyta, jog jeigu darbdavys uždelsė atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti, pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų, jeigu darbuotojas pateikė prašymą per pirmas tris darbo dienas po kasmetinių atostogų.

Danutė Kazlauskienė , LRITĮPS atstovė Pravieniškių pataisos namų 3 sektoriuje, papasakojo, kad atlyginimai ir jiems vėluoja antras mėnuo, o juos skaičiuojanti centro buhalterė pripažįsta, jog skaičiuoti atlyginimus, priedus, priemokas pareigūnams pagal suminę darbo laiko apskaitą jai yra labai sunku.

„Akivaizdu, kad arba nepakanka dirbančių su mūsų įstaiga buhalterijos darbuotojų, arba jie neišmano specifikos. Tačiau dėl to neturėtų kentėti pareigūnai. Tos klaidos skaičiuojant, kai nepriskaičiuojamos dirbtos valandos, neteisingai mokami pinigai erzina ne juokais. Nejau mes turėsite dar ir patys tapti buhalteriais ir pasiskaičiuoti, kad Nacionalinis mokėjimų centras mūsų nepagautų“, - sako D.Kazlauskienė.

Pasak D.Kazlauskienės, blogai skaičiuojama už darbą naktį, viršvalandžius, o atostoginiai vėluoja nenormaliai ilgai, pasitaiko atvejų, kai pareigūnai juos gauna po atostogų, o ir algų mokėjimas neturėtų vėluoti, nustatyta, jog jis tam tikromis dienomis mokamas, taip ir turėtų, kaip kad anskčiau.

Jau po pokalbio su D.Kazlauskienė, kovo 10 d. ji pranešė, kad gavus atsiskaitymo lapelius, kurie beje taip pat ateina ne laiku, o kada papuola, paaiškėjo, kad bent jau jai atlyginimas paskaičiuotas neteisingai, permoka net 400 eurų.

„Situacija yra tokia prasta, kad blogiau būti negali.Todėl kviečiame visus pareigūnus, profesinės sąjungos narius, nesvarbu kurioje įstaigoje jie dirba, jeigu tik susiduria su atlyginimų mokėjimo, priedų ir priemokų neteisingu skaičiavimu, atostoginių vėlavimu, kreiptis į mus ir pranešti apie tai. Įvertinsime ar tai tik Pravieniškių problema, ar su ja susiduria ir kitose bausmių vykdymo vietose dirbantys pareigūnai ir spręsime kaip jiems kuo greičiau padėti“, -sakė LRITĮPS pirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt