Naujienų srautas

Lietuvoje2016.05.09 22:41

„Panama Papers“ duomenyse – Lietuvos bankininkai, advokatai ir dar daugiau

Tarptautinį tyrimą apie nutekėjusius Panamos kompanijos „Mossack Fonseca“ koordinuojantis tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ) atveria dalį duomenų. Šiuose duomenyse – ir dar negirdėtos pavardės iš Lietuvos. Tai su Medicinos banku susiję žmonės, žinomi advokatai bei kaunietis, viešai apkaltintas didelio masto aferomis.

Duomenų bazėje – pavardės ir įmonės

ICIJ prieš kurį laiką paskelbus, jog dalis „Mossack Fonseca“ duomenų bus paviešinta, pasipylė spekuliacijos, esą į viešumą bus paleisti nutekėję dokumentai, susiję su šimtais tūkstančių ofšorinių įmonių. Tokios spėlionės prasilenkia su tikrove.

ICIJ viešina tik bendrinę informaciją apie dalį „Mossack Fonseca“ duomenyse figūruojančių įmonių bei su jomis susijusių asmenų. Nei dokumentų, nei konkrečių įmonių veiklos detalių šioje duomenų bazėje ICIJ neviešina ir viešinti neketina.

Taip pat pažymime, kad ICIJ duomenų bazėje yra toli gražu ne visi su Lietuva susiję „Mossack Fonseca“ klientai. Šiuo metu rengiamos dar kelios publikacijos pagal nutekėjusius Panamos teisininkų kontoros duomenis.

Medicinos bankas: viešumoje – tik nedidelės detalės

Atnaujintoje ICIJ ofšorinių kompanijų duomenų bazėje mirga dvi pavardės, susijusios su Medicinos banku. Tai buvęs banko tarybos pirmininkas Algirdas Apanavičius bei Aurėja Paškevičienė, ilgametė banko valdymo organų narė. Abu jie dar prieš porą metų ėjo pareigas Medicinos banke.

ICIJ duomenimis, A. Apanavičius ir A. Paškevičienė siejami su Britų Mergelių salose registruota bendrove „Maden Assets Limited“. Jokios viešai prieinamos informacijos apie šios įmonės sąsajas su Medicinos banku nėra, tačiau tiek A. Apanavičius, tiek A. Paškevičienė figūruoja daugelyje dokumentų „Mossack Fonseca“ korespondencijoje.

Be to, jie yra ne vieninteliai su šiuo banku susiję asmenys, kurių pavardės figūruoja nutekėjusiuose dokumentuose. Apie tai 15min plačiau paskelbs netrukus. Medicinos banko atstovė Vilma Juozapavičienė 15min patikino, jog bankas teiks komentarus apie su juo susijusius „Mossack Fonseca“ duomenis.

Tarpininko laiške – prisipažinimas apie nusukamus mokesčius

Dar vienas ICIJ duomenų bazėje minimas asmuo – Vladimiras Gofmanas. Ši pavardė jums tikriausiai nieko nesako, tačiau V. Gofmanas – vienas aktyvesnių tarpininkų Lietuvoje, per kuriuos mūsų šalyje esantys interesantai gaudavo „Mossack Fonseca“ paslaugas.

Tarp kitko, panašu, kad V. Gofmanas su „Mossack Fonseca“ buvo labai nuoširdus. Mat nutekėjusi korespondencija rodo, kaip profesionalus tarpininkas prisipažįsta vengiantis mokesčių.

„Pagal Lietuvos įstatymus, kiekvienas juridinio asmens vardu atliekamas mokėjimas, susijęs su daugiau kaip 56 užsienio valstybėmis, apmokestinamas 29 proc. Prisegtą rasite šių valstybių sąrašą („Juodąjį sąrašą“). Be to, visi mokėjimai į užsienį už reklamos, marketingo ir panašias paslaugas, suteiktas užsienio valstybėje, apmokestinami 15 proc. Dėl to mokėjimus atlieku kaip Vladimiras Gofmanas, fizinis asmuo (dažnai nenurodant, už ką atsiskaitoma)“, – 1999 m. spalį „Mossack Fonseca“ siųstame laiške rašo V. Gofmanas.

Kartu jis pateikia ir savo „juodąjį sąrašą“ valstybių, su kuriomis susiję atsiskaitymai jam kainuotų papildomus mokesčius. Ir kur kas daugiau. Tame pačiame laiške V. Gofmanas atsako į „Mossack Fonseca“ užklausą dėl galimo pinigų plovimo jo atstovaujamose struktūrose.

Tuometę Mokesčių policiją, dabartinės Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pirmtakę, domino V. Gofmano atstovauta ofšorinė kompanija „Timbargo Ltd.“ V. Gofmanas „Mossack Fonseca“ korespondencijoje atsakė į užklausą dėl galimo pinigų plovimo per šią įmonę.

„Daugelis pareigūnų yra nusistatę prieš ofšorines įmones, jų savininkus ir direktorius“, – apgailestavo V. Gofmanas.

Pasak jo, „Timbargo Ltd.“ veikė supirkinėjant medieną Lietuvoje ir parduodant ją Vakarų Europoje, ir jau pirmaisiais įmonės veiklos metais jos metinė apyvarta viršijo milijoną dolerių – tikrai įspūdinga suma XX amžiaus pabaigos Lietuvoje.

„Dėl šio fakto Lietuvos Mokesčių policija pradėjo tyrimą aukščiau minėtos kompanijos atžvilgiu. Tačiau jokių įstatymų pažeidimų nerasta. Manau, Lietuvos Mokesčių policija kreipėsi į Interpolą norėdama įsitikinti, kad „Timbargo Ltd.“ nėra susitepusi kokioje nors užsienio valstybėje (kad neužsiėmė pinigų plovimu). Kas liečia dabartinę situaciją, „Timbargo Ltd.“ uždarė savo sąskaitas Lietuvoje ir atsidarė naujas Vakarų Europoje“, – rašo V. Gofmanas.

„Mossack Fonseca“ dokumentuose „Timbargo Ltd.“ su Lietuva sieja ne tik V. Gofmano pavardė. 1997 m. steigiant šią ofšorinę kompaniją, pirmuoju jos direktoriumi paskirtas kaunietis Gytis Mikalkėnas. Taip pat nurodoma, kad įmonę lygiomis dalimis valdė du akcininkai – jis ir Aras Juozaitis.

„Mossack Fonseca“ korespondencijoje V. Gofmanas neslėpė, kad Mokesčių policijos akiratyje atsidūrė ir jo atstovauta firma „Gebi“. Tai „Mossack Fonseca“ tarpininkas aiškino šviečiamąja veikla – esą šia įmone domėtasi dėl seminarų apie ofšorinių įmonių steigimą. Sykiu jis paprašė teisėsaugai neminėti nei jo paties pavardės, nei kito savo verslo – tebeveikiančios bendrovės „Pavera“.

„1997-1998 m. firma „Gebi“ Lietuvoje surengė daugiau nei dešimt seminarų apie ofšorines kompanijas. Dėl to Kauno Mokesčių policija pradėjo traktuoti „Gebi“ kaip įtartiną įmonę. Todėl „Gebi“ direktorius nutarė suspenduoti savo įmonės veiklą. Turėkite omenyje, kad tarp lankiusių aukščiau minėtus seminarus buvo tiek verslininkų, tiek įvairių ministerijų atstovų, tiek universitetų dėstytojų, tiek Mokesčių policijos atstovų. Be to, aš, V. Gofmanas, konsultavau Mokesčių policijos atstovus. Dėl viso to būčiau labai dėkingas, jei dar kartą susidūrę su Interpolu jūs neminėtumėte firmos „Pavera“ ir mano pavardės. Todėl, kad nenorime vėl būti vietos teisėsaugos laikomi įtartina kompanija“, – prašo V. Gofmanas.

Reikalus su teisėsauga prisimena. Prisipažinimo dėl mokesčių – ne

15min pavyko susisiekti su V. Gofmanu. Verslininkas, išgirdęs apie savo išpažintį dėl mokesčių, puolė klausinėti, kaip šis laiškas atsidūrė žurnalisto rankose. Išgirdęs apie nutekėjusius „Mossack Fonseca“ duomenis, jis patikino, esą tokio laiško jis rašyti negalėjo. Anot verslininko, po tokios išpažinties Panamos firma būtų nutraukusi su juo bendradarbiavimą.

„Bijau, kad kažkas kažkokiu būdu... Matot, kame reikalas. Jeigu aš parašyčiau nors vieną sakinį va būtent ta tema, kad vengiu mokesčių, „Mossack Fonseca“ niekada neturėtų su manim jokių reikalų. Dėl to, kad aš vengiu mokesčių. Suprantat mane?“ – kalbėjo V. Gofmanas.

Pokalbis su V. Gofmanu truko kone pusvalandį. Jo metu verslininkas dėstė neprisimenantis elektroninio pašto adreso, iš kurio siųstas laiškas „Mossack Fonseca“ biurui.

„Atviru tekstu nurodyti savo pavardę elektroninio pašto dėžutėje – taip niekas nedaro. Aš manau, kad aš ne tiek, vadinkim, nesupratlyvas, kad šitokią pašto dėžutę... aš labai abejoju, kad aš ją turėjau“, – svarstė V. Gofmanas.

Tačiau pašnekovas puikiai prisiminė, kas vyko su „Timbargo Ltd.“ Ir patvirtino, kad šia ofšorine įmone domėjosi Lietuvos teisėsauga.

„Buvo tokia firma. Tai buvo labai, labai seniai, – susimąstė V. Gofmanas. – Kiek aš atsimenu, čia buvo kažkokie vyrai du. Ir jie ten, vadinkim, užsiiminėjo privatizavimu, ten statybiniais kažkokiais klausimais ir pan. Ir ten buvo kažkokių negražių veiksmų iš jų pusės, kiek aš suprantu.“

Sykiu jis pasidalijo mintimis, esą „Mossack Fonseca“ duomenų nutekėjimas – „kažkieno užsakymas“, o su jais dirbantys žurnalistai informaciją gauna iš „tam tikrų tarnybų“.

Verslininkas teigia jau seniai nebedirbantis su „Mossack Fonseca“. „Nuo devintų, gal anksčiau netgi – turbūt realiai nuo aštuntų metų aš su „Fonseca“ praktiškai jau neturėjau jokių reikalų“, – teigė V. Gofmanas.

Pasak jo, įmonių registravimo lengvatinio apmokestinimo jurisdikcijose verslas nėra itin patrauklus finansiškai. „Praktiškai 20 metų neteikiu [tokių paslaugų]. Vien dėl to, kad, reiškia, tai yra, vadinkim, neįdomu. Neįdomu – per daug viskas, vadinkim, menkai atrodo piniginėje išraiškoje“, – atviravo V. Gofmanas.

Advokatas: „Mossack Fonseca“ rekomendavo bankai

„Mossack Fonseca“ klientai iš Lietuvos gana retai į Panamos firmą kreipdavosi tiesiogiai. Labai dažnas atvejis – ofšorinių struktūrų formavimas per mūsų šalyje veikiančius tarpininkus.

Viena iš tokių struktūrų paviešinta ICIJ duomenų bazėje. Tai advokatų kontora „Juridicon“, vadovaujama Algimanto Marcinkevičiaus. ICIJ duomenų bazėje įvardijamos keturios su „Juridicon“ susijusius Panamos įmonės: „Inbelly Corp.“, „Glassner International Inc.“, „Merlot Commercial Inc.“ ir „Corringham International Inc.“

15min turimi duomenys rodo, kad „Juridicon“ specialistai ne vienam klientui iš Lietuvos teikė tarpininkavimo gaunant „Mossack Fonseca“ paslaugas. Pati advokatų kontora oficialiai siūlo įvairias teisines paslaugas – nuo verslo ginčų iki mokesčių planavimo. Siūlomos ir įvairios paslaugos tarptautiniam verslui, „Juridicon“ oficialiai nurodo turinti partnerių tiek ES, tiek Rusijoje, Baltarusijoje ar Šveicarijoje.

Panama tarp valstybių, kur veikia „Juridicon“ partneriai, nenurodoma. „Juridicon“ vadovaujantis partneris Laimonas Marcinkevičius, pats figūruojantis „Mossack Fonseca“ korespondencijoje, 15min patvirtino, jog advokatų kontora su pasaulinio garso sulaukusia Panamos įmone dirbo. Tačiau, anot jo, tai nebuvo aktyvus bendradarbiavimas.

„Mes praktiškai nebendradarbiavome su „Mossack Fonseca“. Esame turėję susirašinėjimų, bet bendradarbiavimo su jais taip ir neišplėtojome“, – kalbėjo L. Marcinkevičius.

Pasak jo, keturios ICIJ duomenų bazėje minimos su „Juridicon“ susijusios įmonės buvo „greičiausiai neveikiančios“. „Mes dėl to ramūs“, – pridūrė pašnekovas.

Advokatas teigė laukęs, kada jo kontoros pavadinimas sumirgės „Mossack Fonseca“ kontekste.

„Kad esame sąraše – tai nestebina, – sakė L. Marcinkevičius. – Taip, mes esame su jais susirašinėję. Mes manėme su jais pradėti [bendradarbiavimą], nes mums juos rekomendavo. Bet taip ir nepradėjome su jais bendrauti.“

Anot jo, Panamos firmą kaip potencialius partnerius „Juridicon“ rekomendavo bankai.

„Kad bankai labai aktyviai rekomendavo per juos dirbti – čia yra faktas“, – sakė advokatas. Vėliau jis pažymėjo, kad rekomendacijos dirbti su „Mossack Fonseca“ atkeliavo ne iš Lietuvos, o iš užsienio bankų.

„Juridicon“ – pirmi paviešinti „Mossack Fonseca“ tarpininkai Lietuvoje, bet toli gražu ne vienintelė su Panamos teisininkų kompanija dirbusi mūsų šalies struktūra. Yra ir tarpininkų, kur kas aktyvesnių už šią advokatų kontorą.

Kitas įstaigas, per kurias klientai iš Lietuvos dirbo su „Mossack Fonseca“ kuriant įmones lengvatinio apmokestinimo zonose, 15min paviešins netrukus.

Bitkoinų sukčiumi tituluojamas kaunietis: „Mane šantažuoja“

ICIJ duomenų bazėje rasite ir kaunietį Tadą Kasputį. Jis yra vienas iš Jungtinėje Karalystėje registruotos įmonės „Kaduceo LLP“ savininkų. Beje, tai patvirtinantys duomenys britų registre vieši ir prieinami ir be „Mossack Fonseca“ dokumentų.

O T. Kasputis specializuotoje žiniasklaidoje tituluojamas bitkoinų sukčiumi. Portalas siliconangle.com skelbia, esą kaunietis stovi už ne vienos aferos, vykdytos pasitelkiant virtualią valiutą. Lietuvis siejamas su ne viena žlugusia bitkoinų prekybos sistema, esą nusavinusia ja besinaudojusių klientų pinigus. Portalas tvirtina, esą T. Kasputis su bendrininkais taip galimai pasisavino milijonus dolerių.

15min pavyko susisiekti su T. Kaspučiu. Jis patvirtino esąs siliconangle.com personažas, tačiau pareiškė, esą šis portalas jį šantažuoja.

„Jie šantažuoja mane tiesiog. Ten melagingas straipsnis. Jeigu pastebėjote, daugiau nefigūruoja, kituose portaluose, panašūs straipsniai“, – kalbėjo T. Kasputis. Verslininkas tikina nesąs susijęs su jokiomis siliconangle.com aprašomomis aferomis.

„Kažkas piktas ant manęs gal“, – svarstė pašnekovas.

„Būtų labai gerai, jeigu tai būtų tiesa. Būčiau milijonierius“, – pridūrė jis.

Kaunietis taip pat patvirtino su partneriais per „Mossack Fonseca“ įsteigęs „Kaduceo LLP“. Tačiau, anot verslininko, įmonė realios veiklos nevykdė. „Jinai nevykdo veiklos jokios. Užregistravo kolega ir viskas“, – sakė T. Kasputis.

Kokia veikla turėjo verstis „Kaduceo LLP“, jis atsisakė atskleisti.

Čia aprašomos istorijos – toli gražu ne paskutiniai lietuviški elementai „Mossack Fonseca“ duomenyse. Šiuo metu ruošiamos dar kelios su nutekėjusiais Panamos kontoros duomenimis susijusios publikacijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi