Lietuvoje

2016.05.09 20:33

R. Juknevičienė: NATO demonstruoja solidarumą su Baltijos regionu

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.05.09 20:33

Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje  pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė teigia, kad Aljanso valstybių parlamentarai demonstruoja solidarumą dėl Baltijos valstybių gynybos.

Vilniuje posėdžiauja NATO Parlamentinės Asamblėjos Gynybos komitetas, kur jo nariams pristatomos regionui kylančios grėsmės. Pasak R. Juknevičienės tai, kad komitetas savo vizitams pasirinko Lietuvą ir kitas Baltijos šalis, rodo, jog į šiam regionui kylančias grėsmes žiūrima rimtai.

„Aš manau, kad bus žengtas svarbus žingsnis. Iš to, ką aš girdžiu, tai dislokavimas po batalioną ir daugiau pajėgumų iš tokių valstybių kaip Vokietija, kuri jau deklaravo, beje, ir prancūzai taip pat žada prisidėti. Iš pačių stipriausių valstybių, Didžioji Britanija, Kanada, JAV, Vokietija, kurios yra stipriausios karine prasme. Tai rodo rimtą požiūrį“, – pabrėžė R. Juknevičienė.


Oficialūs sprendimai dėl bataliono dydžio sąjungininkų pajėgumų kiekvienoje Baltijos šalyje galimi liepą NATO viršūnių susitikime Varšuvoje. Reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje, Lietuvoje nuo 2014 metų pavasario dislokuota amerikiečių karių kuopa, karinė technika, taip pat įkurtas nedidelis NATO štabas.

Prancūzijos parlamentarė, NATO parlamentinės asamblėjos viceprezidentė Nicole Ameline sako, kad Prancūzija taip pat ketina prisidėti prie Baltijos šalių saugumo užtikrinimo.

Apie svarstymus siųsti karių į Baltijos šalis praėjusią savaitę Estijoje kalbėjo ir Prancūzijos gynybos ministras. Nors galutinių sprendimų dar nėra. Svarstoma apie 1000 karių batalionus kiekvienoje šalyje. Vokietija jau yra pasiryžusi Lietuvoje dislokuoti bataliono dydžio vienetą.

„Prancūzija susiduria su daug iššūkių, ypač terorizmo grėsme. Nepaisant to, laikomės įsipareigojimų ir šiais metais dalyvausime pratybose ir kitose operacijose. Ir esu tikra, kad tūkstantis ar gal keturi tūkstančiai karių bus skirti paremti šią teritoriją. Laikomės nuomonės, kad tai nėra regioninė krizė, tai globalūs iššūkiai“, – teigė N. Ameline.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, susitikęs su Vilniuje viešinčia NATO Parlamentinės Asamblėjos (PA) Gynybos ir saugumo komiteto Ateities saugumo ir gynybos pajėgumų pakomitečio delegacija, aptarė saugumo situaciją regione, artėjantį NATO viršūnių susitikimą Varšuvoje, migracijos iššūkius.

„Vertinu jūsų susidomėjimą saugumu mūsų regione prieš priimant ir patvirtinant svarbius sprendimus artėjančiame NATO viršūnių susitikime Varšuvoje, siekiant labiau sustiprinti Aljansą. Esu įsitikinęs, kad transatlantinės vienybės demonstravimas ir mūsų stiprus ryžtas gintis yra pagrindinė atgrasymo priemonė, kuria galime pasikliauti. Mes siekiame, kad NATO viršūnių susitikime būtų patvirtintas sprendimas dėl bataliono dydžio Aljanso pajėgų dislokavimo įgyvendinimo kiekvienoje Baltijos valstybėje ir Lenkijoje“, – susitikime kalbėjo ministras J. Olekas.

Ministras J. Olekas informavo delegacijos narius apie Lietuvos veiksmus stiprinant gynybą, pasirengimą suteikti visą reikalingą priimančios šalies paramą, taip pat apie teikiamą paramą Ukrainai.

Kalbėdamas apie migracijos krizę, ministras J. Olekas pabrėžė, kad svarbu sustiprinti išorinę ES sienos apsaugą. Lietuva kaip ES narė sutiko dalintis kvotas priimant migrantus ir skyrė Lietuvos policininkus Europos pietuose padėti suvaldyti migrantų antplūdį. „Esame pasirengę tolesnei diskusijai ES dėl priemonių, reikalingų susidoroti su šiomis problemomis“, – sakė ministras J. Olekas.