Lietuvoje

2013.03.15 07:04

Apklausa: pasklidus žiniai apie partijų jungtuves, smuko „darbiečių“ ir V. Uspaskicho reitingai

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2013.03.15 07:04

Darbo partija ir jos lyderis Viktoras Uspaskichas sulaukia vis mažesnio gyventojų palaikymo. Dar vienas „darbiečių“ populiarumo smuktelėjimas užfiksuotas kaip tik tuomet, kai pranešta apie šios politinės jėgos jungtuves su partija „Tvarka ir teisingumas“.

Darbo partija ir jos lyderis Viktoras Uspaskichas sulaukia vis mažesnio gyventojų palaikymo. Dar vienas „darbiečių“ populiarumo smuktelėjimas užfiksuotas kaip tik tuomet, kai pranešta apie šios politinės jėgos jungtuves su partija „Tvarka ir teisingumas“.

Priešingai nei „darbiečių“ atveju, gyventojų palaikymas „tvarkiečiams“ iš esmės nepakito. O jungtinės partijos pirmininku įvardijamas „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis Rolandas Paksas sulaukė šiek tiek daugiau visuomenės simpatijų.

Tokius rezultatus parodė DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ vasarį atlikta apklausa. Gyventojų nuomonės tyrimas vyko vasario 18–26 dienomis – kaip tik vasario 18 d. visuomenė sužinojo apie „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ jungimosi planus.

„Darbiečių“ šalininkai bėga pas socdemus?

Partijų reitinge, palyginti su sausio mėnesio duomenimis, vienintelis ryškesnis pokytis yra Darbo partijos populiarumo sumažėjimas.

„Darbiečių“ reitingas per mėnesį sumenko 2,4 procentinio punkto – už V. Uspaskicjo partiją dabar balsuotų mažiau nei 13 proc. respondentų. Per tą patį laikotarpį populiariausios šalies statuso neužleidžiantys socialdemokratai savo pozicijas sustiprino dar 2 procentiniais punktais – iki 28,7 proc. Dabar socdemai antroje vietoje esančius „darbiečius“ populiarumu lenkia daugiau nei dvigubai.

Smuktelėjo ir konservatorių reitingas. Juos nuo ketvirtoje vietoje besirikiuojančių „tvarkiečių“ dabar skiria tik 0,5 procentinio punkto. Ant kulnų Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams mina ir 0,8 procentinio punkto atsiliekantis Liberalų sąjūdis.

Tuo metu pernai spalį Seimo rinkimuose 5 proc. barjerą įveikęs „Drąsos kelias“ ir toliau barsto savo šalininkus – už Neringos Venckienės bendražygius balsuotų vos 1,6 proc.

T. Janeliūnas: jungtinės partijos reitingas turbūt nesieks 20 proc.

Vilniaus universtiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas Tomas Janeliūnas DELFI teigė nemanantis, kad „darbiečių“ reitingas smuko dėl žinios apie partijų jungtuves. Esą Darbo partija reitinguose po Seimo rinkimų dėsningai smunka, o populiarumo mažėjimas – pirmiausiai paties V. Uspaskicho nuopelnas.

„Nemanau, kad tai susiję su partijų jungimusi. Darbo partija jau keletą mėnesių yra „nurašoma“. Prie to prisideda ir partijos lyderių – V. Uspaskicho ir, tarkim, Vydo Gedvilo – tam tikras elgesys“, – sakė T. Janeliūnas, pridurdamas, jog „darbiečių“ reitingus veikiausiai karpo ir vėl buksuoti pradėjęs teismo procesas juodosios buhalterijos byloje.

TSPMI docento nuomone, partijoms susijungus, naujosios politinės jėgos reitingas nebus „matematinis“ ir dabartinės „darbiečių“ bei „tvarkiečių“ reitingų sumos – apie 20 proc. – nepasieks. „Manau, tai bus dabartinis Darbo partijos reitingas su tam tikra „Tvarkos ir teisingumo“ šalininkų dalimi“, – svarstė pašnekovas.

R. Pakso šuoliukas – dėl dažnesnio rodymosi ekrane?

Premjeras Algirdas Butkevičius ir toliau lieka tuo politiku, kurį gyventojai laiko tinkamiausiu užimti Vyriausybės vadovo pareigas. Jo pozicijos šame reitinge per mėnesį sustiprėjo net 6,3 procentinio punkto.

V. Uspaskicho, kaip ir jo partijos, reitingas smunka. Jį premjero kėdėje dabar nori matyti 6,6 proc. gyventojų – 0,9 procentinio punkto mažiau nei ankstesnį mėnesį.

Tuo metu R. Paksas, įvardintas būsimosios „Darbo ir tvarkos“ partijos pirmuoju pirmininku, ūgtelėjo visuomenės akyse. Jį premjero poste norėtų matyti 4,2 proc. respondentų – 1 procentiniu punktu daugiau nei prieš mėnesį. Šiame reitinge R. Paksas aplenkė partietį aplinkos ministrą Valentiną Mazuronį.

T. Janeliūno nuomone, R. Pakso šalininkų pagausėjo dėl kelių priežasčių – pradedant dažnesniu šio politiko rodymusi televizijos ekranuose ir baigiant jam žadama naujosios partijos pirmininko kėde.

Tuo metu A. Butkevičiaus dominavimą politologas sieja su kol kas atsargia Vyriausybės pozicija, nesiimant jokių drastiškų permainų ar nepopuliarių sprendimų. Esą premjero pozicijas veikiausiai stiprina ir tie gyventojai, kurių kišenes tiesiogiai pastorino minimalios algos pakėlimas iki 1000 Lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.