Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt, BNS2021.03.09 07:42

Pirmadienio vakarą iš daugiabučio sostinės Gabijos gatvėje evakavus gyventojus, statybų ekspertai vertins, ar namas saugus eksploatuoti toliau. Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas po 8 valandos teigė, kad pagal ekspertų išvadą, gyventojai į namą galės sugrįžti dar šiandien.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas Delfi sakė, kad gyventojai dar antradienį galės grįžti į savo namus. Ekspertų grupė nustatė, kad namas yra saugus. Kol kas ši ekspertų išvada dar nėra patvirtinta.

„Galutinės ekspertizės pasirašytos neturime, bet preliminari ekspertizė sako, kad namas yra saugus ir gyventojai gali sugrįžti į savo butus. Tie defektai matomi vizualiai, jie nėra kažkokie esminiai, ar keliantys pavojų namo konstrukcijai, dėl ko kiltų pavojus namui sugriūti“, – sakė V. Benkunskas.

Benkunskas apie Vilniuje evakuotą daugiabutį: matome, kad deformacijos vyko, buvo girdimi garsai, judėjo plokštės

Jis teigė, kad jei ekspertų išvada nesikeis, gyventojai galės į namus grįžti antradienį.

„Tokia yra pirminė išvada, bet dabar ekspertai dar kartą apžiūri visą namą. Ir tikimės, kad iki pietų ši ekspertizė bus pasirašyta“, – kalbėjo vicemeras.

Ypatingo statinio ir projekto ekspertas Vytautas Elenbergas apžiūros metu nustatė, kad namą laikančios konstrukcijos nepažeistos, o užfiksuotos deformacijos yra lokalaus pobūdžio. Pasak eksperto, jos susijusios su statybos technologijos pažaidomis nekokybiškai įrengus grindų dangą, taip pat pertvarose neįrengus privalomųjų deformacinių siūlių ir nesiėmus kitų priemonių.

Akmens masės plytelės, kurių atšokimas išgąsdino gyventojus, buvo priklijuotos nekokybiškai. Tačiau šis defektas niekaip nesusijęs su karkaso deformacija. Eksperto vertinimu, su konstrukcijų deformacija nesusiję ir sienų įtrūkimai – jie pastebėti tik pertvarinėse sienose.

Apie galimybę grįžti į savo namus būsto administratorius jau artimiausią valandą gyventojus informuos telefonu, elektroniniu paštu bei būsto administratoriaus sistemoje.

Po techninio patikrinimo Vilniaus miesto savivaldybė daugiabučio administratorių įpareigos stebėti pleišėjimus, atlikti kiekvieno buto apžiūrą ir įvertinti esamą situaciją, taip pat užsakyti pastato laikančiųjų konstrukcijų ekspertizę, nustatyti supleišėjimų priežastis. Būsto administratorius turės įsipareigoti pateikti rekomendacijas, kaip nustatytas priežastis likviduoti.

Poderskis apie evakuoto daugiabučio įvertinimą: geriau užtrukti, negu kęsti tragedijos pasekmes

Evakuotame daugiabutyje įrengti 72 butai, kurie nuo pirmadienio vakaro tušti. Antradienį neveikia ir pastato apačioje įsikūrusi parduotuvė, o teritoriją saugo policija.

LRT RADIJUI P. Poderskis sakė, jog atlikus įvertinimą ir nenustačius grėsmių pastatui, gyventojai galėtų į jį grįžti. Šiuo metu savivaldybė yra suteikusi apgyvendinimą kelioms dešimtims asmenų, kurie pagalbos neatsisakė, kiti laikiną prieglobstį rado kitur.

„Mūsų vertinimu, užtektų statybos eksperto, kuris pasakys, ar namas saugus, ar tie įtrūkimai, kurie buvo matomi žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose, kelia grėsmę pastatui tokią, kad jis netinkamas naudoti. Jeigu ne, tai tuomet gyventojai galės grįžti, jeigu taip, reikės pastatą pirmiausia sutvarkyti, tai gali užsitęsti tada viskas. Tas scenarijus paaiškės, manau, artimiausiu metu, gal dar ne šiandien, nes pirmas ekspertas laikysis ten. Bet pati situacija neraminanti ir geriau palaukti truputį ilgiau negu kentėti tragedijos pasekmes“, – sakė P. Poderskis.

P. Poderskis ryte LRT RADIJUI tikino, kad laikinas prieglobstis ne savo noru laikinai išsikrausčiusiems gyventojams bus suteikiamas tiek, kiek to prireiks.

„Turime sutartis su viešbučiais pagrinde dėl gyventojų saviizoliacijos, taip jau sutapo, kad dabar galėsime panaudoti čia, nes saviizoliacijai nėra baisiai didelio poreikio“, – pridūrė administracijos direktorius.

P. Poderskis LRT RADIJUI sakė, jog su namo statytojais bent jau vakar kalbėtasi apie situaciją nebuvo.

„Bent jau vakar, mano žiniomis, statytojai nesureagavo. Nežinau, galbūt susisiekė jau su vicemeru“, – sakė jis.

Administracijos direktoriaus teigimu, problemiškų pastatų Vilniuje yra ne vienas, tačiau ne visuomet tai reiškia pavojų gyventojams.

„Kol kas situacija nėra aiški. Kad namas turėjo problemų, galima tai pasakyti apie daug namų, klausimas, kiek jos rimtos ir ar būtent dėl jų reikėtų kažkokius veiksmus priimti. Turime daug ir senos, ir naujos statybos daugiabučių, kurie vienokių ar kitokių problemų turi, bet tai nebūtinai reiškia, kad ten reikia kokios nors rekonstrukcijos ar didesnių papildomų statybos darbų“, – aiškino jis.

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų