Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo, kad nuo kitos savaitės judėjimo ribojimai būtų taikomi tik savivaldybėse, kur epidemiologiniai rodikliai prasčiausi. Pasak vidaus reikalų ministrės, duomenys rodo, kad COVID-19 situacija stabilizavosi ir net ėmė gerėti. Tikėtina, kad Velykas galime sutikti su dar laisvesniu karantinu.
Lygumų miestelio gyventojų kasdienybė dabar tokia – džiaugsmas, kad galima nueiti pas draugę ir pasveikinti su kovo 8-ąja. Miestelio gyventojas Osvaldas su gėlėmis žingsniuoja net į kitą kaimą. Vyras sako, per karantiną labiausiai pasigendantis draugų kompanijos, bet nurodymų laikosi ir be reikalo su niekuo nesusitikinėja.
Pakruojo rajono Lygumų seniūnė sako, kad žmonės nuo karantino pavargę, nors sąlygų laikosi ir be reikalo niekur nevaikšto. O jei kas iš miestelėnų užsikrečia, tuoj visi sužino ir niekur kojos iš namų nekelia. Pasak seniūnės, jau reikėtų daugiau atlaisvinimų, juolab, kad epidemiologinė situacija Pakruojo rajone – viena geriausių Lietuvoje.
„Tokie jaučiamės karantino metu lyg atskirti, todėl, kad rajonas nedidelis ir mes be galo glaudžiai esam susiję su didžiaisiais miestais, su Šiauliais, su Radviliškiu, su Pakruoju, nes pas mus tik labai mažutė dalis žmonių dirba vietoje, dirba šituose miestuose, kuriuos aš paminėjau, ir kiekvieną dieną visi darbiniai reikalai, ugdymas ir su visais poreikiais susiję reikalai vyksta tuose miestuose ir mes kaip izoliuoti, kiekvieną kartą turime teisintis išvažiuodami iš ribų“, – sako Lygumų seniūnė Iveta Ovsiukienė.
Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo nuo kovo 16-osios judėjimo ribojimus taikyti tik tose savivaldybėse, kur epidemiologiniai rodikliai prasčiausi. Tai yra susirgimų šimtui tūkstančių gyventojų tenka daugiau nei penki šimtai, arba teigiamų tyriimų dalis yra didesnė nei 10-imt procentų.
„Nepaisant to, kad judėjimas turėtų atlaisvėti tarp visų savivaldybių, bet, kalbant apie juodąsias savivaldybes arba tas savivaldybes, kuriose susirgimų skaičius ženkliai didesnis, turėtų būti taikomas judėjimo ribojimas – įvažiuojant ir išvažiuojant iš šitų savivaldybių“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Šiuo metu spalvotame Lietuvos savivaldybių žemėlapyje juoda spalva nudažytos aštuonios – jose susirgimų fiksuojama daugiausia. Juodojoje zonoje esančios Marijampolės rajono savivaldybės meras Povilas Isoda sako, kad nereikėtų išskirti tų kelių savivaldybių. Mero teigimu, žmonės jau nori išvažiuoti į gamtą, pasivaikščioti toliau nuo daugiabučių.
„Vertinu blogai. Tiesiai šviesiai. Dėl to, kad mūsų žmonės – kaip ir visos Lietuvos žmonės. Ir kad pas mus yra tas sergamumas, tai toli gražu tas judėjimo apribojimas... tiek laiko buvo judėjimo apribojimas, bet, kaip matome, sergamumas su tuo tiesiogiai nekoreliuoja“, – mano Marijampolės rajono meras.
Ministrės teigimu, rodikliai, pagal kuriuos būtų sprendžiama dėl judėjimo ribojimų įvairiose savivaldybėse, galėtų būti įvertinami kiekvieną sekmadienį. Kaip laisvinti karantiną, ministrų kabinetas spręs trečiadienį. Pasak A. Bilotaitės, dar neaišku, ir kokie kiti atlaisvinimai galėtų įsigalioti savivaldybėse, kuriose epidemiologinė situacija geriausia.