Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
Gytis Pankūnas, Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2021.03.08 14:10

Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija (VESK) pirmadienį nutarė ministrų kabinetui siūlyti, kaip ir buvo planuota, nuo kovo 16 dienos atlaisvinti judėjimą tarp savivaldybių, tačiau taikyti išimtį toms savivaldybėms, kuriose susirgimų koronaviruso mastai tebėra didžiausi.

Po VESK posėdžio vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad duomenys rodo, jog, nors Vyriausybė sušvelnino karantiną, atlaisvino kai kurias paslaugas, COVID-19 situacija stabilizavosi ir net ėmė gerėti.

„Matome, kad situacija stabilizavosi ir netgi nežymiai gerėja. Vėl turime neigiamą pandemijos pagreitį. Sumažėjo mirtingumas, ligoninėse fiksuojami tik pavieniai susirgimo atvejai ir tas aiškiai indikuoja, kad skiepijimas tikrai veikia“, – dėstė vidaus reikalų ministrė.

Ji priminė, kad nuo kovo 16 d. planuojama Lietuvoje atšaukti draudimą be svarbios priežasties keliauti tarp savivaldybių. A. Bilotaitės teigimu, VESK siūlo Vyriausybei neatsisakyti šio plano, tačiau jį pakoreguoti, numatant, kad judėjimo ribojimai išliktų tose savivaldybėse, kuriose sergamumas COVID-19 yra didžiausias.

„Matydami labai skirtingą situaciją, matydami, kad kai kurios savivaldybės turi ženkliai blogesnę situaciją, susijusią su susirgimais, – matome, kad yra net 8 „juodos“ savivaldybės, kuriose susirgimų skaičius yra didesnis negu 500 [susirgimų 100-ui tūkstančių gyventojų], – tai mūsų siūlymas būtų, kad, nepaisant to, kad judėjimas turėtų atlaisvėti tarp visų savivaldybių, bet, kalbant apie „juodąsias“ savivaldybes arba tas savivaldybes, kuriose susirgimų skaičius yra ženkliai didesnis, turėtų būti taikomas judėjimo ribojimas, įvažiuojant į šias savivaldybes ir išvažiuojant iš jų“, – dėstė A. Bilotaitė.

Remiantis pirmadienio duomenimis, pagal sergamumą į „juodųjų“ savivaldybių sąrašą šiuo metu patenka Biržų, Kupiškio, Panevėžio rajonų savivaldybės, taip pat prasčiausiųjų gretose – Kalvarijos, Marijampolės, Varėnos, Šalčininkų bei Švenčionių rajono savivaldybės.

Sudėtingiausia situacija pagal sergamumą šiuo metu yra Švenčionių rajono savivaldybėje – 649 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Toliau rikiuojasi Kupiškio ir Marijampolės savivaldybės, su atitinkamai 473 ir 421 atvejais 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias dvi savaites.

A. Bilotaitė tikino, kad savivaldybių sergamumo statistika bus įvertinta sekmadienį. Jos teigimu, bus įvertinta pastarųjų dviejų savaičių statistika ir, jei Vyriausybė bus pritarusi VESK siūlymui, bus priimtas sprendimas, į kurias savivaldybes ir iš kurių judėjimas ir toliau bus ribojamas.

„Kalbant apie eismo kontrolę, tai principas turėtų būti toks, kad policijos pareigūnai turėtų kontroliuoti įvažiavimą ir išvažiavimą iš šitų vadinamųjų „juodųjų“ savivaldybių arba savivaldybių, kuriose yra ženkliai didesnis susirgimų skaičius. Manau, kad mes dar išgryninsime pačią strategiją ir patį mechanizmą su policijos departamentu. Tai bus padaryta artimiausiu metu, kai tik bus priimtas sprendimas“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Pasak ministrės, tai, kaip galėtų būti keičiami judėjimo ribojimai per Velykas, VESK turėtų svarstyti kito posėdžio metu.

Svarsto savivaldybių motyvavimo sistemą

Ministrė A. Bilotaitė pabrėžė, kad VESK netenkina žmonių testavimo dėl koronaviruso apimtys savivaldybėse. Anot jos, šiuo metu tebėra keturios savivaldybės, kuriose testavimo apimtys nesiekia net 1 proc. vietinių gyventojų, 11-oje savivaldybių testavimas viršija 2 proc.

„Tad mūsų žinia, prašymas, raginimas, kreipiantis į savivaldybes, kad jos aktyvintų šį procesą“, – pažymėjo A. Bilotaitė.

Vidaus reikalų ministrė taip pat pranešė, kad VESK svarstyta apie tam tikrą motyvavimo sistemą savivaldybėms, kurių sergamumo COVID-19 skaičiai būtų patys mažiausi. A. Bilotaitė tikino, jog motyvacijos priemonėmis galėtų tapti karantino švelninimas tose savivaldybėse.

„Reikia dar padiskutuoti ir išsigryninti, kokie tie konkretūs atlaisvinimai galėtų būti“, – tikino A. Bilotaitė ir pridūrė, kad atlaisvinimai atskirose savivaldybėse neturėtų jų paversti žmonių traukos centrais.

Ministrės teigimu, VESK posėdyje buvo pristatytas bandomasis kultūros objektų atvėrimo planas, A. Bilotaitė jo nedetalizavo, tik užsiminė, kad būtent kultūros objektai galėtų tapti tais, kurie galėtų atsiverti geriausius kovos su pandemija rezultatus pademonstravusiose savivaldybėse.

„Galbūt galėtų būti pasvarstymas, kad tose savivaldybėse, kuriose yra geresnė situacija, ten galėtų kažkaip tam tikri kultūros objektai atsiverti greičiau“, – teigė A. Bilotaitė.

Ministrė, paklausta apie Vyriausybės sprendimą atidėti klausimą dėl privalomo žmonių testavimo tam tikrose srityse, numatant, kad už tai sumokėtų Vyriausybė ar darbdavys, teigė tikinti, kad vis dėlto ministrų kabinetas prie šio klausimo sugrįš.

„Aš labai tikiuosi, kad mes susėsime ir tikrai rasime sprendimą“, – pažymėjo A. Bilotaitė.

Paklausta apie informacinę vakcinavimo nuo koronaviruso komunikavimo strategiją, ji tvirtino, kad SAM žada ją pristatyti per kitą VESK posėdį. Šio komisijos posėdžio metu, anot A. Bilotaitės, išklausyti Krašto apsaugos ministerijos specialistai, jie apžvelgė viešumoje skelbiamą informaciją apie vakcinas nuo koronaviruso.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00