Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.03.08 12:27

Apie pradinukų grįžimą į mokyklas svarsto kelios Vilniaus mokyklos, tokiam žingsniui rengiasi Plungė, tėvus ir pedagogus apklausia Šakių rajono savivaldybė. Kelios mokyklos mokiniams duris atvers kitą pirmadienį.

Prasidėjo trečia savaitė, kai pradinukus kontaktiniu būdu klasėse moko Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija. Beveik 700 pirmų-ketvirtų klasių mokinių susigrąžinusi mokykla dalijasi savo patirtimi su kitomis ugdymo įstaigomis. Jos pavyzdys, tikimasi, taps tuo modeliu, kuris leis visos šalies pradinukams grįžti į klases.

Tiesa, kai kuriose mokyklose mokinių sugrįžtuves strigdo tėvų nerimas. „Tėvai sako: nenorime, kad kaišiotų pagaliukus į nosis. Jei testuotis nereikėtų, eitų visi“, – sakė savo mokyklas apklausiančios Šakių rajono savivaldybės meras.

Tėvas apie testą: tai nosies pakutenimas

Pagrindinė sąlyga, kuri leistų atverti mokyklą kontaktiniam mokymui, – kaupinis (grupinis) testavimas. Tirtis dėl COVID-19 turėtų tiek vaikų šeimos, tiek pedagogai. Tyrimai kartojami kas savaitę. Pirmųjų dviejų savaičių rezultatas bandomojoje Kunigaikščio Gedimino progimnazijoje – visi kaupiniai neigiami.

Į šią progimnaziją nuo pirmadienio grįžo dar 25 vaikai, kurių šeimos savaitgalį atliko testus.

Išsamiau apie tai, kaip Kunigaikščio Gedimino progimnazija susigrąžino pradinukus ir kaip tiria savo kolektyvą, galite skaityti čia.

Kaip pasakojo šios mokyklos direktorius Rimantas Remeika, testai atliekami pačioje progimnazijoje, į ją atvyksta specialistai, ėminys imamas iš nosies, vatos pagaliuką įkišant pusantro centimetro.

Tėvų atstovas Arūnas Penkaitis, į progimnaziją vedantis savo pirmokę dukrą, pasidalijo ir savo atžalos atsiliepimais apie testavimo procedūrą kiekvieną penktadienį. „Tai nosies pakutenimas. Dukra sakė, kad penktadienis – tai juokavimo ir čiaudėjimo diena“, – sakė tėvas.

Kaip sakė A. Penkaitis, į jį konsultacijų dėl kontaktinio pradinukų mokymo jau kreipėsi mokinių tėvai iš Kauno ir Mažeikių, taip pat savivaldos atstovai iš Šakių, Pakruojo, Raseinių, Varėnos.

„Manau, kad lyderystės turi imtis savivaldybės. Kai kurios taip ir daro. Ypač entuziastingai to ėmėsi Raseiniai“ – sakė A. Penkaitis.

Vilniuje pasirengusios trys mokyklos

Kaip praneša Vilniaus miesto savivaldybė, nuo kovo 15 d. dar trys Vilniaus mokyklos atvers duris moksleiviams kontaktiniam ugdymui: pamokos galėtų pradėti vykti Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijoje, Vilniaus Baltupių progimnazijoje ir Vilniaus „Vyturio“ pradinėje mokykloje. Vilniaus savivaldybė siūlo mokyklų bendruomenėms pritaikyti bandomosios Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos patirtį, kai reguliariai testuojamasi ir kontaktiniu būdu saugiai ugdoma jau keletą savaičių.

Artimiausiomis dienomis vyks Vilniaus mokyklų bendruomenių apklausos, po kurių paaiškės, kiek klasių išties galėtų grįžti į mokyklas.

Galimybę jau po savaitės atverti duris pradinukams, LRT.lt duomenimis, svarsto ir Vilniaus Kristoforo progimnazija, VGTU licėjus. Mokinių tėvus ir pedagogus apklausia Šakių rajono savivaldybė. Rimtus ketinimus puoselėja dvi Plungės rajono mokyklos.

Meras: nežinau, kodėl reikia bijoti testų

Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis sakė, kad savaitgalį buvo apklausiami tėvai dėl galimybės pradinukams sugrįžti į klases.

„Žinau, kad yra labai įvairių nuomonių. Vienos klasės sutinka, kitos – ne. Sakėme, kad tas, kurios sutinka, leisime į mokyklas. Bet konkretaus skaičiaus kol kas negaliu pasakyti“, – aiškino meras.

Jis neslėpė, kad jį nustebino tėvų dvejonės.

„Mano akimis, tai paradoksas. Kuo ramesnė padėtis, tuo žmonės labiau stengiasi rasti priežasčių atidėti šį procesą. Bando argumentuoti, kad bijo tyrimų. Ko jų bijoti, aš nežinau. Bet sako: nenorime, kad kaišiotų pagaliukus į nosis. Jei testuotis nereikėtų, eitų visi“, – kalbėjo E. Pilypaitis.

Tiesa, jis viliasi, kad tai pirmoji reakcija, kuri keisis, kai su tėvais išsamiau pasikalbės mokyklų vadovai, mokytojai.

„Pirminė reakcija mums labai netikėta. Atrodytų, visi tėvai turėtų dėti pastangas, kad tik vaikai kuo greičiau eitų į mokyklą, bet yra, kaip yra“, – sakė meras.

Šiuo metu, nuo penktadienio, savivaldybė yra „raudonojoje“ zonoje, mat vietos ligoninėje nustatytas COVID-19 protrūkis. Prieš tai Šakiai jau buvo įžengę į „geltoną“ zoną.

„Protrūkis ligoninėje yra lokalus, tikimės, kad neišplis“, – sakė meras.

Startą planuoja po savaitės

Vilniaus Baltupių progimnazijos direktorė Ligita Visockienė sakė, kad jos vadovaujama mokykla taip pat svarsto galimybę saugiai sugrįžti į kontaktinį ugdymą.

„Jau kalbėjome su pradinukų mokytojais ir kitais darbuotojais, kurie turėtų kontaktą su mokiniais. Pasikalbėjome su visais tėveliais. Didžioji dalis tėvų išreiškė norą sugrįžti į kontaktinį ugdymą“, – sakė direktorė.

Mokykla planuoja vaikus mokyti klasėse nuo kovo 15 dienos. Tiesa, jei pavyks iki to laiko suderinti organizacinius testavimo reikalus.

Progimnazija derintų kontaktinį ir nuotolinį mokymą. Per nuotolį mokytųsi tie vaikai, kurių tėvai nepanoro, kad jų atžala eitų į klasę.

„Vaikams labai svarbu bendravimas. Nuotolinis ugdymas bendrystę panaikina. Neturi galimybės draugauti, matyti vieniems kitus, pasikalbėti. Mes pripratę prie kitokio mokymosi. Ir, žinoma, ugdymo kokybė geresnė dirbant kontaktiniu būdu“, – kalbėjo mokyklos vadovė.

Šios progimnazijos dauguma pradinių klasių mokytojų pasiskiepijo pirmąja vakcinos doze, dalis jau pasiskiepijo abu kartus.

„Ruošiamės ir norime apsisaugoti nuo viruso, norime kuo greičiau grįžti į normalų gyvenimą“, – sakė L. Visockienė.

Sudvejojo dvi pradinukų mokytojos

VGTU licėjaus direktorė Regina Mikalauskienė, pasikalbėjusi su pedagogais, kreipėsi į savivaldybę dėl galimybės pradinukus mokyti kontaktiniu būdu.

„Bet ar mus atrinks, spręs steigėja – savivaldybė. O tėvų nuomonės – įvairios. Vieni labai patenkinti, kitiems tinka nuotolinis mokymas, juolab mūsų mokytojai veda visas nuotolines pamokas, tad pedagogai pasiekiami visos pamokos metu. Tad tėvai tuo patenkinti. Bet yra šeimų, kur, tarkime, trys vaikai, tad kyla keblumų ir prisijungus, be to, tėvams reikia į darbą.

Tiesa, nežinau, ar visi tėvai sutiks su sąlygomis testuotis šeimomis. Tokios apklausos dar neturiu“, – kalbėjo direktorė.

R. Mikalauskienė sakė, kad dvi mokytojos suabejojo, ar norėtų sugrįžti į klases. Mokykla turi 22 pradinių klasių komplektus.

Šio licėjaus dauguma pradinukų mokytojų kovo 15 dieną gaus antrą vakcinos skiepą. Tad ši mokykla kontaktinį darbą planuotų diena vėliau.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00