Lietuvoje

2021.03.07 07:29

Policija ruošia atsaką interneto platybėse neapykantą kurstantiems nepraustaburniams: vieni tai giria, o kiti vertina santūriai

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.07 07:29

Policija rengiasi į interneto platybes ir socialinius tinklus paleisti patruliuoti kiberpatrulį, kuris kovos su neapykantos, smurto kurstymu, dezinfomacija ir kitais virtualiais nusikaltimais. Laisvės partija paskelbė inicijuosianti už neapykantos nusikaltimus ne tik baudžiamąją, bet ir administracinę atsakomybę. Valdantieji planuoja grįžti prie diskusijų ir dėl anoniminių komentarų. Žurnalistų sąjungos pirmininkas sako, kad noras labiau reguliuoti viešąją erdvę kelia klausimų.

Policija ruošia darbui kiberpatrulį – kuria jo avatarą. Policininko ikonėlė interneto portalų komentaruose ir socialiniuose tinkluose pradės patruliuoti po kelių savaičių. Jei parašysite smurtą, neapykantą kurstantį pranešimą, komentarą ar dezinformaciją, kuri gali pakenkti visuomenei, interneto erdvę stebintys policininkai jus pirmiausia įspės. Toks kiberpatrulis jau kelerius metus patruliuoja Estijoje. Iš pradžių dirbs trys specialiai išmokyti pareigūnai.

„Galbūt tas virtualus patrulis pasiprašys tam pačiam Tapinui į draugus ir Tapinas jį priims, ir virtualus patrulis matys Tapino įrašus, galės pasižiūrėti, ar komentarai neperžengia raudonųjų linijų ir tikrai jų sudėtyje nėra teisės pažeidimų. Ten, kur matysime, kad žmonės vieni kitus žemina, užgaulioja ar panašiai, tai bus funkcija viena iš to patrulio ten įsikišti ir pranešti apie save ir prevenciškai įspėti“, – aiškino policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.


Daug sekėjų „Facebook“ turintis Andrius Tapinas sako, kad kiberpatrulį įsileistų. Dabar jis sako pats bandantis valyti netinkamus komentarus, kuriuos neseniai paviešino su komentuotojų pavardėmis.

„Vertinu teigiamai, nes manau, kad tikrai reikėtų apvalyti socialinę erdvę nuo tos neapykantos kalbos šiukšlių. Jeigu skirs įspėjimą kam nors, kas nori deginti kitaip atrodančius ar kitaip mąstančius, tai bus tik sveikiau ir švariau“, – kalbėjo žurnalistas, rašytojas Andrius Tapinas.

Policija taip pat palaiko Laisvės partijos idėją jau pavasario sesijoje keisti įstatymus, kad už neapykantos kalbą grėstų ne tik baudžiamoji, kaip dabar, bet ir administracinė atsakomybė.

„Būtų gal ir paprasčiau vykdyti tuos tyrimus ir turėtume čia daugiau aiškumo. Taip pat siūloma praplėsti, kas yra tos grupės, kurios patiria tuos neapykantos nusikaltimus, įtraukti papildomus požymius, pagal kuriuos negalima diskriminuoti, – tai yra rasė, tai yra lytinė tapatybė“, – kalbėjo Seimo Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė.

Seimo Konservatorių frakcijos narys Matas Maldeikis sako, kad planuojama grįžti ir prie diskusijos, ar nereikėtų atsisakyti anoniminių komentarų, įdiegtų keliuose naujienų portaluose.

„Grasindami ar tyčiodamiesi turime suprasti, kad anonimiškumas yra kito žmogaus žeminimas, tai yra nusikaltimas, ir kiekvienas žmogus turi prisiimti atsakomybę už savo žodžius. Kalbėdamas anonimiškai tiesiog pripažįsti, kad supranti, ką tu darai“, – aiškino Seimo TS-LKD frakcijos narys M. Maldeikis.

Žurnalistų sąjungos pirmininkas sako, kad statistika rodo, jog neapykantos ar patyčių viešojoje erdvėje nepadaugėjo, tik savo kailiu tai labiau patyrė kai kurie nauji politikai.

„Politikų noras apskritai viešąją erdvę reguliuoti baudžiamuoju ar net administraciniu kodeksu, atvirai pasakius, kelia šiokių tokių abejonių. Tad aš linkėčiau politikams pirmiausia analizę padaryti prieš keičiant bet kokį teisės aktą ir nesišvaistyti viešojoje erdvėje grasinimais žmonėms, kurie turi aštresnę vienokią ar kitokią mintį, savaime jau grasinti atsakomybe“, – kalbėjo Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Žurnalistų sąjungos pirmininkas taip pat sako, kad anonimiškų komentarų nereikia atsisakyti. Pasak jo, tai – žmogaus saviraiškos laimė, o dabar galiojančių įstatymų esą pakanka.

Populiariausi

24

Lietuvoje

2021.04.18 07:00

„Stasy, mes rinkimų nelaimėsim“: kodėl pirmuoju prezidentu Lietuva išrinko komunistą Brazauską?

pirmą kartą publikuojamų nuotraukų galerija
24
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.04.18 09:35
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje – 726 nauji COVID-19 atvejai, 6 mirtys, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės

ligoninėse gydomas 1101 COVID-19 pacientas; atnaujinta 09.44
13