LRT FAKTAI
Dokumentai (asociatyvi nuotr.)

Lietuvoje

2021.03.07 20:02

Parašų rinkimo melodramos: Tapino parašų gabenimo nuotraukas išnarstė sąmokslo teorijų skleidėjai

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.03.07 20:02

Marijampoliečiui Raimondui Grinevičiui esą surinkus virš 300 tūkstančių parašų rinkimo akcijai, siekiant atleisti iš Seimo Žmogaus teisių komiteto vadovo pareigų Laisvės frakcijos narį Tomą Vytautą Raskevičių, visuomenininkas Andrius Tapinas inicijavo dar vieną, šiuos parašus atsverti turintį, parašų rinkimą ir Seimui pristatė, kaip teigia, 400 tūkstančių parašų.

Tačiau jau vakar socialiniai tinklai ėmė kaisti nuo spėlionių – kodėl matomuose reportažuose ir nuotraukose A. Tapino nešamos dėžės tokios lengvos? Internautai teigė, kad akcijos iniciatoriai – apgavikai.

Įtaria klastą ir nagrinėja šešėlius

Abejonėmis dėl akcijos tikrumo dalijosi dešiniosios privačios grupės feisbuke, taip pat į politiką pasukti bandžiusi buvusi žurnalistė Rūta Janutienė.

Feisbuke diskutuojantys asmenys smulkiai analizavo įvairią paviešintą medžiagą – „kaip dėžės linguoja nešant“, ar nešančių žmonių raumenys įsitempę, tyrinėjo šešėlius ir ieškojo kitų priekabių.

„Tapinas nepanašus man nė į Savicką, nė į Blekaitį, o neša be jokių pastangų, neša dvi dėžes, pilnas popieriaus“, – stebėjosi vienas vyras.

„Tokio dydžio dėžės, priklautos popieriaus, būtų nepakeliamos“, – tvirtino kitas.

Feisbuke diskutuojantys asmenys smulkiai analizavo įvairią paviešintą medžiagą – „kaip dėžės linguoja nešant“, ar nešančių žmonių raumenys įsitempę, tyrinėjo šešėlius ir ieškojo kitų „kabliukų“.

Kitas diskusijos dalyvis tvirtino, kad toks kiekis popieriaus turi sverti 100 kilogramų.

„Neša [maždaug] 50 kilogramų tiesiog pirštais ir plaštaka laikydamas dėžes už plokštumos... Šiek tiek atitraukta plaštaka ir matomas šešėlis nuo jos byloja, jog šis žmogus nepaprastai stiprus, gal net turi kokių antgamtinių supergalių“, – ironizavo jis.

Tačiau internautams įtarimų sukėlė ne tik visuomeninės iniciatyvos tikslai, kilo abejonių ir dėl Seimo pirmininkės, priėmusios parašus.

„Net „parašų“ nunešimą suklastojo, tinginys! Visai kaip Grybauskaitė su tuo švirkštu uždengta adata“, – R. Janutienė atkreipė dėmesį į kitą vakar sąmokslo teorijų grupes ant kojų sukėlusį įvykį, kai buvo sakoma, jog buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė neva iš tikrųjų nepasiskiepijo vakcina nuo COVID-19. „Tai būtų dar nieko, jei Čmilytė nebūtų pasirašiusi pabūti „mago“ asistente. O tai jau politika“.

Andrius Tapinas: jiems pikta

Parašų rinkimą inicijavęs A. Tapinas paneigė, kad surinkti parašai svėrė dešimtis ar šimtą kilogramų.

„Ne, nebuvo sunku nešti, nes mes taupėm popierių ir atsispausinom lapus su mažiausiu įmanomu šriftu, iš abiejų pusių ir bendrai svėrė gal 12 kilogramų, neskaičiavom. Išdėliojome į dėžes, ir jos iš tikrųjų buvo lengvos“, – sakė jis.

A. Tapinas atkreipė dėmesį, kad žinutę apie tariamą apgavystę platino naujienų puslapiais save vadinantys portalai, tokie kaip „bukimevieningi.lt“. Pastarasis yra buvęs įtrauktas į metinę Valstybės saugumo departamento grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą. Visuomenininkas jau anksčiau yra pabrėžęs, kad jo pradėtos iniciatyvos komanda, priešingai, nei parašų dėl T.Raskevičiaus rinkėjai, skyrė daug dėmesio apsisaugai nuo neautentiškų parašų.

„Vertinu kaip kliedesius, bet suprantu, kad kai mėgini suklaidinti ir sudaryti įspūdį aiškindamas, kad surinkai 350 tūkstančių parašų ir lieki kvailio vietoje, tai labai nemalonu ir reikia kurti sąmokslo teorijas. Jos prieštarauja viena kitai, bet ką jau padarysi <...> Situacija, kai likai prie savo neblogai sumąstyto įrankio, kad vardų sąrašus, [surinktus] per „Google Docs“, pavadini tautos balsu, tai kažkaip reikia atsišaudyti ir atsikeršyti. Jie labai pikti – ką padarysi“, – komentavo A. Tapinas.

Kiek svėrė parašai?

Abejones A. Tapinas ėmėsi sklaidyti ir feisbuke.

„Berods 8 šriftu, į lapą telpa 2 eilėm, po 50 eilučių dviem eilėm ant abiejų pusių, 200 vienetų viename lape, o toliau jau skaičiuokit patys, kiek reikėjo lapų ir kiek kilogramų buvo kiekvienoje dėžėje“, – feisbuke šiandien rašė visuomenininkas.

Renkant parašus, žmonės buvo raginami užpildyti anketą su vardu, pavarde, kontaktine informacija.

Jei viename lape tilpo 200 parašų, tai 424 666 parašai (tiek, kiek, skelbiama, buvo surinkta iš viso) tilptų 2124 lapuose.

Tai kiek daugiau nei 4 standartinio biuro popieriaus pakuotės, jos sveria apie 10 kilogramų. Nuotraukose vaizduojama, jog parašus nešė 3 žmonės šešiose dėžėse, o pats A. Tapinas, pagal nuotraukas, nešė kiek daugiau nei 3 kilogramų svorį.

Dezinformacija

Nėra tiesa, jog surinkti 400 tūkstančių žmonių parašų turi būtinai sverti 100 kilogramų – A. Tapino teigimu, viename lape tilpo 200 parašų. Tai reiškia, kad bendras lapų svoris yra 10 kilogramų, pristatant juos Seimui, dėžes su parašais nešė 3 žmonės.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt