Lietuvoje

2021.03.05 12:58

Maldeikienei metus kaltinimus Karbauskiui dėl priekabiavimo prie Raskevičiaus, šis atkerta – ji įžeidė tremtinius

papildyta Raskevičiaus komentaru; atnaujinta 13.54
Modesta Gaučaitė-Znutienė, Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.03.05 12:58

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė dėl „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Skunde politikė teigia, kad R. Karbauskis priekabiauja prie Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus dėl jo orientacijos.

„Šiandien kreipiausi į Lietuvos Lygių galimybių kontrolierių, prašydama įvertinti pono Ramūno Karbauskio elgesį, nes turiu rimtą pamatą teigti, jog jo palaikoma akcija bei viešumoje nuolat kartojamos prieš Seimo narį Tomą Raskevičių nukreiptos mintys atitinka Lietuvos Lygių galimybių įstatymo 2 str. 7 d. numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos“, – teigė A. Maldeikienė.

Savo kreipimesi EP narė rašo, kad susirūpinimą kelia tai, jog R. Karbauskis, kuris vadovauja šešėlinei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vyriausybei, sakė palaikantys iniciatyvą rinkti parašus dėl T. V. Raskevičiaus pašalinimo iš komiteto pirmininko pareigų ir bent netiesiogiai yra į ją įsitraukęs.

A. Maldeikienė kreipimesi cituoja R. Karbauskio komentarą žiniasklaidai, kuriame buvęs Seimo narys sakė: „Aš asmeniškai, jeigu man būtų reikėję pasirašyti ar ne – būčiau pasirašęs. Drąsiai būčiau tai pasirašęs, nes aš visiškai remiu tai, kas ten yra parašyta.“

Taip pat rašoma, kad R. Karbauskis teigė, jog LVŽS ruošia rezoliuciją dėl T. V. Raskevičiaus šalinimo iš komiteto pirmininko pareigų.

„Be to, iš R. Karbauskio pasisakymų galima suprasti, kad jis neabejoja „peticijos“ parašų tikrumu. Taigi pats R. Karbauskis visiškai atvirai reiškia palaikymą iniciatyvai dėl T. V. Raskevičiaus pašalinimo iš ŽTK pirmininko pareigų, o jo vadovaujama partija dar ir rengia Seimui rezoliuciją šiuo klausimu“, – teigė politikė.

Taigi, iniciatorių teigimu, parašai dėl T. V. Raskevičiaus pašalinimo iš ŽTK pirmininko pareigų buvo pradėti rinkti dar iki T. V. Raskevičiui pradedant eiti pareigas.

Kreipimesi politikė nurodo, jog yra akivaizdu, kad T. V. Raskevičiaus gebėjimu eiti komiteto pirmininko pareigas tiek R. Karbauskis, tiek parašų rinkėjai abejoja tik dėl to, jog komiteto pirmininkas neslepia esąs homoseksualus.

„ŽTK pirmininku T. V. Raskevičius išrinktas 2020 m. lapkričio 19 d. ŽTK posėdžio metu, kai tuo tarpu vienas iš „peticijos“ iniciatorių Raimondas Grinevičius spaudos konferencijos Seime metu teigė, kad „akcija“ buvo pradėta spalio 26-ąją <...>.

Taigi, iniciatorių teigimu, parašai dėl T. V. Raskevičiaus pašalinimo iš ŽTK pirmininko pareigų buvo pradėti rinkti dar iki T. V. Raskevičiui pradedant eiti pareigas. Tai įrodo, kad „peticija“ niekaip nėra pagrįsta kritiniu T. V. Raskevičiaus atliekamų pareigų vertinimu, o tik išimtinai jo lytine orientacija“, – nurodė A. Maldeikienė.

Politikė taip pat teigė, kad T. V. Raskevičius yra kompetentingas, darbštus Seimo komiteto pirmininkas, o jo formuojamos darbotvarkės apima platų žmogaus teisių klausimų ratą.

„Žinant, kokią panieką, neapykantą iš kai kurių save krikščionimis vadinančių žmonių patiria T. V. Raskevičius ir kiti LGBT žmonės, keista tik tai, kad per jo vadovavimo komitetui laikotarpį LGBT bendruomenės klausimai svarstyti tik vieną kartą. Ir to karto užteko, kad jis būtų žeminamas.

Faktai rodo, priekabiauja R.Karbauskis tik todėl, kad T. V. Raskevičius yra LGBT bendruomenės narys. Ir tai pažeidžia įstatymą“, – teigė EP narė.

Turi savo priekaištų

Atsakydamas į A. Maldeikienės kritiką R. Karbauskis komentavo, kad jam sunku vertinti europarlamentarės veiksmus ir pasisakymus: „Ypač po to, kai ji įžeidė tremtinius, kentėjusius prie Laptevų jūros, o dabar vėl keistu būdu reikalauja dėmesio. Labai norėčiau matyti citatas, kurios politikei sukėlė norą kreiptis į Lygių galimybių kontrolierių.

Galiu jai pasiūlyti pasikreipti dar ir į prokuratūrą ar į teismą, tuomet galėsim pasikalbėti argumentų kalba. Bet manau, kad ne teisingumo paieškos politikei rūpi, o kaip dar labiau įaudrinti visuomenę.“

LVŽS pirmininkas LRT.lt portalui teigė, kad viskas, kas susiję su tradicine šeima ir tuo, kas Lietuvai yra brangu, A. Maldeikienei esą kelia nemalonius jausmus.

Jis tvirtino, kad jos ir kai kurių kitų valdančiosios daugumos politikų pasisakymai bendrame kontekste gali rodyti ir tai, kad tokių politikų pastangomis iškraipomas demokratijos suvokimas ir bandoma užtildyti, gąsdinti žmones, kurie turi kitokią nuomonę, nesutampančią su šios valdančiosios daugumos.

„O ši dauguma, kaip žinia, kėsinasi į šeimos institutą, siekia kištis į vaikų lytinį švietimą. Kitas dalykas, kuris taip pat neramina – neturime leisti, kad demokratija būtų iškreipta iki tokio lygio, kada netradicinės orientacijos žmonėms pažeidinėjant įstatymus, niekinant kitaminčius, darant įvairaus pobūdžio nusikaltimus, elgiantis neetiškai, jiems niekas nieko negalės pasakyti, nes bus apkaltinti priekabiavimu?“ – teigė R. Karbauskis.

Buvęs Seimo narys taip pat tikino, kad A. Maldeikienė esą puikiai žino, kad žmonės savo nuomonę reiškė ne vien todėl, kad T. V. Raskevičius „tik apie gėjų teises kalba, dėl ko susidaro įspūdis, kad jis tikrai rūpinasi ne visais žmonėmis vienodai, bet ir dėl to, kad yra dalykinių problemų jo, kaip politiko, kaip komisijos pirmininko darbe“.

Anot R. Karbauskio, T. V. Raskevičius abstrakčiai formuluoja klausimus darbotvarkėse, todėl nevyriausybinės organizacijos (NVO) nesupranta, ar bus diskutuojama jiems aktualiais klausimais, ne visos NVO kviečiamos į posėdžius ir jau yra jų kreipimaisi į Seimo frakcijas dėl to, kad jos jaučiasi diskriminuojamos.

„Be to T. V. Raskevičius rengia uždarus posėdžius, nors juose nėra slaptos informacijos, jo vadovaujamo komiteto nariai net leidimo dirbti su ja neturi. Kyla daug klausimų, kodėl slepiamas turinys nuo visuomenės, neskelbiant posėdžio įrašo, pavyzdžiui, apie Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą. Todėl panašu, kad tokia taktika – patys muša, patys rėkia – nori kuo daugiau dėmesio ir visuomenės susiskaldymo“, – teigiama LRT.lt perduotame R. Karbauskio komentare.

Pasisakymus vertina kaip politines manipuliacijas

T. V. Raskevičius, reaguodamas į R. Karbauskio kritiką, pabrėžė, kad LGBT žmonių teisės yra žmonių teisės, o nė vienas Žmogaus teisių komiteto narys neišreiškė jokių pastabų dėl komiteto darbo organizavimo.

„Visi sprendimai komitete dėl uždarų posėdžių ar temų yra priimami kolegialiai. Komitetas nėra vienasmenis organas – jį sudaro ir komiteto pirmininkas, ir komiteto nariai“, – portalui LRT.lt komentavo parlamentaras.

Jis taip pat pažymėjo, kad komiteto pirmininko pavaduotojas yra LVŽS atstovas Dainius Kepenis, kuris komiteto posėdžio metu teigiamai įvertino T. V. Raskevičiaus darbą.

„Aš šiuos Ramūno Karbauskio pasisakymus vertinu kaip politinį susidorojimą ir politines manipuliacijas“, – tvirtino T. V. Raskevičius.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5