Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo; atnaujinta 15.58
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.03.05 12:48

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) penktadienį tariasi su savivaldybėmis, kur galėtų būti plėtojamas bandomasis pradinukų grįžimo į mokyklas projektas. Vasario 22 dieną pirmoji pradinukams duris atvėrė Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija. 

Plungės rajono meras Audrius Klišonis sakė prieš porą dienų pasirašęs savivaldybės kreipimąsi į švietimo, mokslo ir sporto bei sveikatos apsaugos ministrus, kad dvi mokyklos galėtų dalyvauti pradinukų grįžimo į mokyklas projekte, kuriam kelią nutiesė viena Vilniaus progimnazija.

Antrą savaitę realiose klasėse mokosi Villniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos pradinukai. Į kelis šios mokyklos padalinius sugrįžo per 600 mokinių. Prieš vaikams grįžtant į mokyklą, šeimos turėjo atlikti COVID-19 testus. Visi mokiniai tirti ir po pirmosios savaitės.

Pirmąją savaitę į šią mokyklą atėjo 626 pradinukai, antrąją savaitę gretos pagausėjo dar 39 vaikais. Anot mokyklos vadovo Rimanto Remeikos, sugrįžimo laukia dar 26 mokiniai.

Kaip parodė rezultatai, užsikrėtimų pavyko išvengti. Tiriama kaupinių (grupiniu) metodu, kai ėminys imamas iš nosies, o ne iš nosiaryklės, ir kelių tiriamųjų ėminiai sudedami į vieną. Jei bendras mėginys parodytų, kad užkratas yra, būtų tiriamas jau kiekvienas žmogus atskirai.

Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius R. Remeika sakė, kad į jį konsultacijų kreipėsi Alytaus, Klaipėdos, Plungės mokyklos ir vietos švietimo valdžia, taip pat jis atsakė į Panevėžio rajono ir bendrai paėmus Aukštaitijos švietimo skyrių vedėjų klausimais.

„Vilniaus mokyklų direktoriai nesidomi arba mano, kad ši iniciatyva betikslė“, – sakė R. Remeika.

ŠMSM iki antradienio darbo dienos pabaigos lauks iš mokyklų ir savivaldybių žinios, kas norėtų jungtis prie saugaus sugrįžimo modelio. Manoma, kad šią informaciją kitą trečiadienį posėdyje svarstys Vyriausybė.

Pradinukus susigrąžinti kuo greičiau panoro dvi Plungės rajono mokyklos – viena miesto ir viena kaimo.

Planuojama, kad Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazija atvertų duris vienai pradinukų klasei, o Plungės Senamiesčio mokykla – keturioms ar penkioms klasėms.

„Turėjome vakar nuotolinį pasikalbėjimą dėl informacinių dalykų su Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija, kuri šį projektą įgyvendina. Kalbamės su tėvais ir mokyklos Taryba. Ir manome, kad ne visas klases, bet dalį jų į mokyklas galėtume paleisti. Išankstiniai kai kurių klasių tėvų sutikimai jau kaip ir yra – daugiau nei 50 procentų.

Plungės rajono savivaldybė dabar yra geltonojoje zonoje, mūsų padėtis tikrai gera. Manau, visi turi suprasti, kad turime išmokti gyventi su COVID-19, o ne tik jo bijoti“, – kalbėjo meras.

A. Klišonis sakė, kad numatomų atverti mokyklų mokinių tėvai išsakė įvairių nuomonių.

„Yra visokių matymų, tai visiškai natūralu, žmonės turi skirtingą informaciją. Galbūt net ir skirtingą motyvaciją, neatmeskime to. Vieniems labai rūpi, kad jų vaikai galėtų normaliai mokytis ir gauti žinias, kai kuriems tai galbūt antros ar trečios eilės dalykas. Visuomet visko turėsime. Demokratinėje valstybėje visuomet taip bus, kad turėsime vienokių ir kitokių nuomonių.

Bet jei pusė klasės mokinių tėvų sutinka, norėsime pradėti šį projektą, žinoma, jei gausime sutikimą iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos“, – paaiškino rajono meras.

Jis sakė, kad džiugina ir sostinės bandomosios mokyklos patirtis.

„Vakar kalbėjomės su Vilniaus progimnazija. Labai džiugu, kad po savaitės pareiškė norą, kad jų vaikas eitų į mokyklą, dar keturiasdešimt tėvų, dar vėliau – dar 26 tėvai. Vadinasi, tai pozityvu, o baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia“, – svarstė meras.

Šiuo metu Plungės rajono savivaldybė tariasi su laboratorija, su kuria dirba vietos mobilusis testavimo punktas, – kalbama apie galimybes tirti Plungės rajono vaikus ir mokytojus kaupinių metodu.

Penktadienį nuotoliniame susitikime su savivaldybių administracijų vadovais išklausyta Vilniaus visuomenės sveikatos centro, Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta informacija apie bandomąjį projektą Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje. Taip pat išklausyta ir šios gimnazijos vadovybė, bendruomenė.

LRT.lt duomenimis, kitos savivaldybės dar svarsto apie galimybę plėtoti pradinukų grįžimo į mokyklas projektą.

„Panevėžys dar galvoja, sprendimai dar nepriimti“, – sakė Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Dainius Šipelis. Anot jo, pačios miesto mokyklos tokio noro kol kas neišreiškė.

Savivaldybes kviečia jungtis prie pradinukų grįžimo į mokyklas projekto

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia savivaldybes ir jų mokyklas įvertinti savo galimybes prisijungti prie Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje vykstančio projekto atnaujinti kontaktinį ugdymą pradinukams. Savivaldybių ir mokyklų
prašoma atsakymus pateikti iki kitos savaitės antradienio darbo dienos pabaigos.

Vyriausybės ir Vilniaus savivaldybės sprendimu, kontaktinis pradinukų ugdymas Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje atnaujintas prieš beveik dvi savaites, moksleivių ir pedagogų šeimas patikrinus kaupinių tyrimu metodu.

Tiriant šiuo metodu į vieną kaupinį, paprastai – mėgintuvėlį, surenkama daugiausia iki 5 žmonių ėminių. Ėminiai šiuo atveju imami ne iš nosiaryklės, o iš nosies, taigi tyrimas yra neskausmingas, mažiau nemalonus nei įprastas PRG testas. Jei kaupinio atsakymas teigiamas, yra susisiekiama su tais asmenimis, kurių ėminiai buvo kaupinyje, ir jie pakartotinai tiriami jau PRG testu.

Pirmuoju tyrimo etapu, prieš vaikams grįžtant į mokyklą, kaupinio metodu mokinių ir mokytojų šeimos tirtos mobiliame punkte. Antruoju etapu, jau po savaitės visi mokiniai ir pedagogai tuo pačiu kaupinių metodu tirti mokykloje. Covid-19 atvejų
neužfiksuota. Kitas tyrimas vyko šiandien, profilaktiškai bus tikrinama ir toliau.

Kaip penktadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuotame nuotoliniame savivaldybių administracijų, Vilniaus visuomenės sveikatos centro bei Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų susitikime sakė Vilniaus kunigaikščio Gedimino
progimnazijos direktorius Rimantas Remeika, vienas esminių iššūkių prieš apsisprendžiant grįžti prie kontaktinio ugdymo – užsitikrinti ir mokyklos pedagogų, ir tėvų bendruomenės palaikymą.

Jis, kaip ir mokyklos tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis, svarstančias tokį projektą įgyvendinti mokyklas pirmiausia ragina gerai pasverti savo galimybes, tinkamai paruošti bendruomenę ir visuose projekto rengimo bei įgyvendinimo etapuose
bendradarbiauti su tėvų, savivaldybės ir testavimą organizuojančios įstaigos atstovais.

Reguliariai testuojant siekiama užkirsti kelią įsiplieksti ligos židiniui mokykloje ir išsyk jį suvaldyti – perkeliant į nuotolinį mokymą vieną konkrečią klasę. Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro bei SAM specialistų, šis kaupinių tyrimo metodas yra
patikimas ir efektyvus, ypač tiriant dideles grupes.

Vykdant bandomąjį projektą mokyklos privalo laikytis ir visų kitų saugumo reikalavimų – tinkamai reguliuoti mokinių srautus, riboti kontaktus tarp klasių, užtikrinti reikiamą higieną ir t.t.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kanclerio Juliaus Lukošiaus teigimu, šio metodo nesiūloma taikyti grąžinant į kontaktinį ugdymą abiturientus dėl tos priežasties, kad jie ruošiasi laikyti brandos egzaminus. Tik daliai jų leidus grįžti į mokyklas, būtų sudaromos nevienodos galimybės pasiruošti egzaminams. Abiturientus į mokyklas ketinama grąžinti visus vienu metu, kai tik leis epiodemiologinė situacija ir taip rekomenduos nepriklausomi ekspertai.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5