Lietuvoje

2021.03.04 21:22

Jauniškis apie plintančias melagienas: esant tokiai trapiai situacijai labai lengva įpiršti abejonę žmonėms

Mindaugas Jackevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.03.04 21:22

Ketvirtadienį pristatytas grėsmių nacionaliniam saugumui įvertinimas. Kas kelia grėsmę mūsų šaliai, LRT laidoje „Dienos tema“ – Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis ir karinės žvalgybos vadovas pulkininkas Eligijus Paulavičius.

– Šįmet šalia įprastinių grėsmių, kurias įpratę girdėti, – Rusija, Kinija, Baltarusija –atsirado nauja grėsmė ir nauja tema – COVID-19 bei sąmokslo teorijos, su juo susijusios. Kas konkrečiai kelia pavojų?

D. Jauniškis: Konkrečiai matome, kad pavojų kelia tvyrantis netikrumo jausmas izoliuojantis žmonėms ir karantinas, aišku, daro įtaką. Matome, kad yra tam tikros jėgos, kurios tuo naudojosi, ir tam, kad, sakykim, sujauktų širdis ir protus, kuriamos sąmokslo teorijos, iš principo bandant įnešti nepasitikėjimo valstybe, valstybės institucijomis, kad viskas blogai, kad nereikėtų skiepytis, nors skiepai yra mūsų sąlyga grįžti į normalų gyvenimą. Tame įžvelgiame tam tikras grėsmes, tuo labiau kad 51 proc. melagienų yra Rusijoje sukurta produkcija.

Dienos tema. Jauniškis: tam tikros jėgos naudojosi pandemija, kad sujauktų žmonių širdis ir protus (su vertimu į gestų k.)

– Šiandien sakėte, kad Lietuvos piliečiai atskiria pelus nuo grūdų ir nepasiduoda destruktyvioms idėjoms. Ar tikrai? Nes girdime, kad Šalčininkuose dalis žmonių nesiskiepija ir laukia „Sputnik“ vakcinos, kai kuriose savivaldybėse mokyklose atsisako skiepytis iki 20 proc. mokytojų, nes nepasitiki vakcina ir, kaip pats minėjote, viešojoje erdvėje pilna melagienų apie skiepus.

D. Jauniškis: Tai tik įrodymas, kad žmonės patiki tomis melagienomis, nes esant tokiai trapiai situacijai labai lengva, matyt, įpiršti tokią abejonę žmonėms. Čia žmonių negalima kaltinti, nes kiekvienas yra laisvas pasirinkti, demokratinėje valstybėje gyvename. Ką sakome, kad melagienų skleidimas būtent ir yra grėsmė visiems, viešajam interesui, mūsų grįžimui į normalų gyvenimą, normalų funkcionavimą.

Tai tik įrodymas, kad žmonės patiki tomis melagienomis, nes esant tokiai trapiai situacijai labai lengva, matyt, įpiršti tokią abejonę žmonėms.

– Tas konstruojamas produktas ateina iš Lietuvai priešiškų valstybių?

D. Jauniškis: Taip, ką ir pabrėžiame grėsmių vertinime – daugiau nei pusė melagienų ateina iš mums nedraugiškų valstybių.

– Dar viena šiomis dienomis labai arši tema Lietuvoje, tačiau neminima ataskaitoje – Stambulo konvencija ir sąmokslo teorijos, susijusios su ja. Ar turite žinių, kad šis judėjimas irgi būtų inspiruojamas iš Lietuvai nedraugiškų valstybių?

D. Jauniškis: Ne, labai kategoriškai galiu pasakyti, kad tokių žinių neturime. Iš principo man asmeniškai, kaip piliečiui, labai gaila, kad šitie dalykai, tokios aštrios diskusijos vyksta užuot susėdus, nes abi pusės turi savo tiesų, betgi galime konstruktyviai apie tai kalbėtis ir prieiti tam tikro konsensuso ir išvadų, o ne bandyti peržengti demokratijos ir įstatymų ribas įžeidinėdami vienas kitą.

– Žvalgyba perspėja, kad Baltarusijos KGB vis aktyviau veikia prieš Lietuvos piliečius, keliaujančius į Baltarusiją, ir netgi, cituoju, „kartais pasitelkia intymius santykius, po kurių šantažuoja kompromituojančiomis nuotraukomis“. Kaip tai veikia realybėje?

E. Paulavičius: Ši iliustracija, pateikta Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, turbūt labai aiškiai parodo vieną būdų, taikomų užsienio žvalgybos tarnybų. Turbūt daugiau čia nepridėčiau, bet papildomai galima pasakyti, kad tai tik vienas verbavimo būdų. Be tokio būdo, yra dar galybė kitų, ataskaitoje taip pat minime kibernetines grėsmes ir kibernetinį šnipinėjimą, kuris iš esmės 2020 m. keitė modus operandi, arba veiklos metodus, dėl žmonių judėjimo apribojimų ir buvo efektyvesnis negu žmogiška žvalgyba mūsų piliečių atžvilgiu.

– Kalbant apie Baltarusijos KGB, ar tie Lietuvos pareigūnai, politikai ar tarnautojai, dažnai vykstantys į Baltarusiją, gauna kokias nors instrukcijas iš žvalgybos tarnybų, kaip turėtų elgtis, kad, kaip ir duotame pavyzdyje, nesusižavėtų, tarkim, baltarusių moterų viliojimais?

E. Paulavičius: Kiekvienas pilietis turbūt puikiai supranta grėsmes. Praeitų ir užpraeitų metų vertinimai netgi detaliai nurodė, kaip gali būti verbuojama ir ką reikia dėl to daryti, tai daugiau kažko čia nepridėčiau, bet svarbiausia išlikti budriems, nesivelti į bereikalingus susitikimus, ir esant kokiam įtarimui galima visada pasiskambinti į Krašto apsaugos ministeriją, Valstybės saugumo departamentą ir pasikonsultuoti kiekvienu atskiru atveju.

– Ataskaitoje kalbate apie protesto akcijas, organizuotas prieš taikomus ribojimus. Tačiau ar blogai, jeigu žmonės, grupės, verslininkai, sportininkai, kokie nors turgaus prekiautojai demokratinėje valstybėje išeina į gatves arba prie vyriausybės ir protestuoja prieš, jų manymu, perteklinius suvaržymus arba diskriminacinę verslo aplinką?

D. Jauniškis: Žinoma, tai normalus demokratinis procesas. Daugiau referuoju į protestus, nutaikytus būtent prieš vakcinaciją ir įteigtus būtent sąmokslo teorijų, o ne tuos, kuriuose išreiškiamas nepasitenkinimas vienu ar kitu Vyriausybės sprendimu. Be jokios abejonės, nurodome būtent į tuos, prie kurių buvo prisijungę asmenys, naudojantys būtent tą nedraugiškų valstybių brukamą produktą.

Daugiau referuoju į protestus, nutaikytus būtent prieš vakcinaciją ir įteigtus būtent sąmokslo teorijų, o ne tuos, kuriuose išreiškiamas nepasitenkinimas vienu ar kitu Vyriausybės sprendimu. Be jokios abejonės, nurodome būtent į tuos, prie kurių buvo prisijungę asmenys, naudojantys būtent tą nedraugiškų valstybių brukamą produktą.

– Atskiriate pagal tai, ko reikalaujama ir kas už tų protestuotojų nugarų?

D. Jauniškis: Žinoma, taip.

– Taip pat ataskaitoje rašoma apie kaukių diplomatiją. Kalbama apie tai, kad Kinija siūlo, netgi dovanoja, kaukes, ir buvo skelbiama, kad Lietuva gavo dovanų iš įmonių, kurios norėtų investuoti arba veikti Lietuvoje, o tuo metu kaukių Lietuvoje trūko. Ar norite pasakyti, kad Lietuvai išvis nereikėjo imti kaukių, nes dabar tapome Kinijos kaukių diplomatijos subjektais?

D. Jauniškis: Jokiais būdais. Ką sakome, kad tuo metu Kinijos valdžia per savo kuruojamas įmones bandė įpiršti mums savo diplomatiją, žaidimo taisykles. Iš principo, tikslas buvo parodyti, kad, žiūrėkit, Europa nesusitvarko, mes galime padėti už tam tikrą, matyt, palankių sprendimų seką ar dar ką nors. Norime pabrėžti, kad autoritarinės valstybės išnaudoja situaciją tam, kad darytų poveikį mūsų politikai, ekonomikai, energetikai ir dar kam, už to, aišku, turėdami tam tikrų tikslų.

Ką sakome, kad tuo metu Kinijos valdžia per savo kuruojamas įmones bandė įpiršti mums savo diplomatiją, žaidimo taisykles. Iš principo, tikslas buvo parodyti, kad, žiūrėkit, Europa nesusitvarko, mes galime padėti už tam tikrą, matyt, palankių sprendimų seką ar dar ką nors.

– Ataskaitoje teigiama, kad Rusijos valdantysis režimas ir karinė galia išlieka didžiausia ir potencialiai egzistencine grėsme Lietuvai. Tačiau politologė Dovilė Jakniūnaitė sako pastebinti, kad šįkart ataskaitoje mažiau akcentuojama Rusijos karinės grėsmės tikimybė. Ar sutinkate su tokiu vertinimu?

E. Paulavičius: Negalėčiau nesutikti, kai šnekama apie tikimybę. Visada turime išskirti Rusijos ginkluotųjų pajėgų galimybes ir tikimybes dėl jos galimų veiksmų mūsų valstybės atžvilgiu. Šiandien, jeigu vertintume tikimybę, turiu pripažinti, ji nėra didelė, tačiau tai nereiškia, kad turime absoliučiai atmesti tai.

– Ko tikėtis šįmet, kai prie Lietuvos sienų vėl bus rengiamos Baltarusijos ir Rusijos pratybos „Zapad“?

E. Paulavičius: Tikėtis to, kad nepriklausomai nuo to, kiek stebėsime arba bandysim šitą situaciją matyti iš pozityvios pusės, incidentų tikimybė vis tiek išlieka. Ar tyčinių, ar netyčinių, gali būti įvairių provokacijų. Bet tam esame pasiruošę, tą žiūrėsime ir, esant reikalui, informuosime sprendimų priėmėjus dėl galimų veiksmų.

– Tai aktualu visai Lietuvai ar pasienio gyventojams?

E. Paulavičius: Kalbant apie konkrečius incidentus, tai turbūt didesnė tikimybė tai pamatyti pasienio zonose su Kaliningrado sritimi ar Baltarusijos pasienyje. Bet, be jokių abejonių, tai aktualu turbūt visai Lietuvai.

– Pone Jauniški, pareiškėte, kad „Avia Solutions Group“, norinti plėstis Vilniaus oro uoste, kelia pavojų nacionaliniam saugumui. Ar yra dar kokių didelių verslo koncernų, besižvalgančių į strategines Lietuvos įmones ir apie kuriuos informavote valdžios institucijas?

D. Jauniškis: Aš tik pasakiau, kad matome tam tikrų rizikų, kurios mums kelia abejonių, kalbant apie jos visą veiklą ir buvimą čia. Be abejo, labai kruopščiai stebime visą situaciją ir, jeigu tik pastebime ką nors, kas kelia tam tikrų, mūsų galva, rizikų, iškart informuojame atitinkamas institucijas.

– Yra tokių įmonių, apie kurias esate informavę?

D. Jauniškis: Be abejo, yra, bet nenoriu dabar plėstis ir įvardyti dar ko nors. Manau, tai išreiškiama per Nacionaliniam saugumui svarbių objektų komisiją Vyriausybėje, ir ten tam tikri sprendimai priimami, leidžiama arba neleidžiama investuoti ir plėstis įmonėms. Taip, yra, bet kokios konkrečios, nenorėčiau vardyti.

– Šiandien pasklido sąmokslo teorijos, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė iš tikro nebuvo paskiepyta, teko matyti, kad tokia melagiena dalijasi kai kurie apžvalgininkai. Kaip paprastiems žmonėms reaguoti į tokius pasidalijimus, jeigu įtaigiai parašyta, kad gal ta adata netikra?

D. Jauniškis: Galiu tik patarti vadovautis savo protu ir daryti išvadas, nes gyvename melagienų amžiuje, atskirti pelus nuo grūdų darosi vis sunkiau, ypač jeigu šneka rimtesni žmonės ir nuomonės formuotojai, kurie turi, matyt, savo teoriją, bet visiškai nereiškia, kad jie negali reikšti savo nuomonės, – gyvename demokratinėje valstybėje. Kiekvienas turi teisę reikšti savo įsitikinimus, nuomonę atvirai, kol neperžengiamos tam tikros ribos. Matyt, patarimas būtų atidžiai sekti ir turėti savo nuomonę.

Galiu tik patarti vadovautis savo protu ir daryti išvadas, nes gyvename melagienų amžiuje, atskirti pelus nuo grūdų darosi vis sunkiau, ypač jeigu šneka rimtesni žmonės ir nuomonės formuotojai, kurie turi, matyt, savo teoriją, bet visiškai nereiškia, kad jie negali reikšti savo nuomonės, – gyvename demokratinėje valstybėje.

– Bet jūs irgi sekate tuos pareiškimus?

D. Jauniškis: Ištisai tikrai ne, nesame kokie nors buvusios Demokratinės Vokietijos „Stasi“ ar KGBA. Jokiais būdais masinio sekimo nedarome.

Populiariausi

24

Lietuvoje

2021.04.18 07:00

„Stasy, mes rinkimų nelaimėsim“: kodėl pirmuoju prezidentu Lietuva išrinko komunistą Brazauską?

pirmą kartą publikuojamų nuotraukų galerija
24
Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.04.18 09:35
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje – 726 nauji COVID-19 atvejai, 6 mirtys, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės

ligoninėse gydomas 1101 COVID-19 pacientas; atnaujinta 09.44
13