Lietuvoje

2021.03.04 22:30

Belaukiant karantino laisvinimų atskirose savivaldybėse, mokslininkas pabrėžia – judėjimo švelninimas baigsis „bardaku“

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.04 22:30

Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, Europos sąjungoje Lietuva pagal naujus užsikrėtimus nukrito į 19 vietą, o pagal mirštamumą šalis yra 15 vietoje. Sergamumo rodikliams po truputį mažėjant, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad svarstoma skirtingas karantino priemones taikyti atskirose savivaldybėse. Ten, kur epidemiologinė situacija gera, pirmiausia galima tikėtis laisvinimų švietimo srityje.

Nors Lietuvos peizažas nutirpus sniegui tapo niūrokas, sergamumo žemėlapis vis dar mirga įvairiomis spalvomis. Šiuo metu mažiausias sergamumas fiksuojamas Pakruojo savivaldybėje – 100 tūkst. gyventojų tenka 44 atvejai. Kol kas prasčiausioje – juodojoje zonoje – Švenčionių, Biržų rajono savivaldybės.

Pakruojo rajono meras Saulius Margis sako, gyventojai jau norėtų daugiau atlaisvinimų, bet supranta – vieną dieną situacija puiki, kitą viskas gali apsiversti. Meras svarsto, kad reikėtų leisti pačioms savivaldybėms apsispręsti dėl mokyklų atvėrimo, nedidelių renginių organizavimo.

„Reikėtų atlaisvinti judėjimo suvaržymą pačiam rajone, tokiuose rajonuose, kur yra maži sergamumo rodikliai, kur naujų atvejų nedaug, vienas kitas tik pasitaiko“, – mano Pakruojo rajono meras.

Žinios. Bilotaitė: svarstoma skirtingas karantino priemones taikyti atskirose savivaldybėse

Panaši situacija, kaip Pakruojyje ir Birštone.

„Mūsų savivaldybės pagrindinė specifika yra sveikatinimo, turizmo, viešbučių veiklos. Norėtume, kad pradėtų veikti, bet tikrai atsargiai žiūrėtume į atlaisvinimus, nes iš karto išauga atvykstančiųjų srautai“, – pabrėžia Birštono administracijos direktorė Jovita Tirvienė.

Vidaus reikalų ministrė sako, kad pastebimi susidarę geografiniai regionai, kuriuose labai panaši situacija dėl susirgimų – gera arba bloga. Pasak A. Bilotaitės, su savivaldybių asociacija tartasi, kaip ir kokie laisvinimai galėtų būti taikomi atskiroms savivaldybėms. Kada tai galėtų įvykti, ministrė negalėjo pasakyti.

„Testavimo apimtys savivaldybėse turėtų padvigubėti ir šiuo metu yra dėliojami sprendimai, kaip turėtų įvykti. Svarstoma, kad galėtų atsirasti privaloma būtinybė testuotis tiems asmenims, kurie pradeda veiklas“, – tikina ministrė.

„Švietimo sritis, tai čia turbūt trejetuke svarbiausių sričių, kur lauktume atlaisvinimų tose savivaldybėse, kur demonstruoja mažiausią sergamumą. Kultūros sritis – kalbėjome apie bibliotekas, muziejus, ne apie kažkokius masinius renginius. Ir galimybę piliečiams lankytis juose“, – norimus laisvinimus vardija Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Ekspertų tarybos narys, „Euromonitor“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius pritaria – kai kuriose savivaldybėse jau būtų galima pagalvoti apie papildomus laisvinimus. Dalis savivaldybių jau kurį laiką yra zonoje, kur susirgimų gerokai mažiau nei 200 100 tūkstančiui gyventojų. Tačiau mokslininko teigimu, apie judėjimų ribojimo naikinimą tarp savivaldybių, dar kalbėti anksti.

„Jei darome atlaisvinimus savivaldybėse palikdami judėjimą tarp savivaldybių, tada gaunasi, kad nėra tada prasmės. Tada žmonės iš savivaldybių, kur yra blogesnė situacija, migruos į savivaldybes, kur yra atlaisvinimas. Gausis bardakas“, – pabrėžia mokslininkas.

Pirmadienį ekstremalių situacijų komisijos posėdyje ketinama svarstyti planą, kokius karantino laisvinimus taikyti savivaldybėms, kuriose epidemiologinė situacija skirtinga.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00