Lietuvoje

2021.03.04 17:41

Seimo pirmininkė – apie tai, kodėl Nausėda nepasinaudojo galimybe telkti ir gautus neapykantos pranešimus

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.03.04 17:41

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad pasirinkdamas puses prezidentas Gitanas Nausėda nepasinaudojo proga vienyti vertybiniais klausimais susikiršinusių visuomenės dalių, nors didelį žmonių pasitikėjimą turintiems politikams tai yra tinkamas metas. Seimo pirmininkė teigia, kad pastaruoju metu ir pati sulaukė laiškų ir skambučių, esančių ties neapykantos kalbos riba.


„Politikos lyderiai, ypač tie, kurie turi didžiulį visuomenės palaikymą ir yra išrinkti į vieną ar kitą postą su labai aukštu pasitikėjimo mandatu, turi unikalų šansą šiose aplinkybėse telkti. Manau, kad šiuo atveju ta galimybe nebuvo pilnai pasinaudota“, – LRT RADIJO laidai „Svarbus pokalbis“ sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Taip ji komentavo G. Nausėdos pareiškimą savaitės pradžioje, jog Lietuvoje esą vyksta „viešoji inkvizicija“ ir pasirinkimą stoti į vieną iš pusių.

„Žmonės, kurie įsivaizduoja galį maišyti su purvais kitaminčius, daryti tą beapeliacine forma ir kartais tiesiog šlykščia forma, ir jie laiko save nebaudžiamais. Su tuo neturime taikstytis, šiandien aš stoju į kunigo Toliato pusę pirmiausia todėl, kad stoju į jo pusę, kaip žmogaus pusę. Kokiai jis atstovauja pozicijai, tai yra išvestinis klausimas, dėl to mes galime diskutuoti, tačiau darykime tai pagarbiai vienas kitam ir patyčių kultūra Lietuvoje vieną kartą po truputį turi būti išnaikinta“, – pirmadienį kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas nedviprasmiškai nepasakė, ar palaiko Stambulo konvencijos ratifikavimą, tik pridūrė, jog smurto artimoje aplinkoje problemos vien toks veiksmas neišspręs, tačiau čia pat pridėjo: „Stambulo konvencija pasisako už tuos dalykus, kurie yra netoleruotini 21 amžiuje ir šia prasme aš tai sveikinu“.

V. Čmilytė-Nielsen „Svarbiame pokalbyje“ sakė nenorinti „kalbėti už prezidentą“, tačiau, jos manymu, „prezidentas galėjo labiau telkti, tačiau jis priėmė tokį sprendimą“.

„Aš manau, kad prezidentas savo poziciją išreiškė vadovaudamasis tomis vertybėmis, kurios jam nusveria šiame konflikte, pozicijų išsiskyrime ar vertybiniuose debatuose. Man norėtųsi visgi kalbėti apie skirtingų žmonių, žmonių grupių teisę būti traktuojamiems vienodai, lygiai, todėl man tikrai norėtųsi, kad ta diskusija, kuri dabar užvirusi, atsižvelgtų į tai, kad spręsdami žmogaus teisių problemas mes viso labo suteikiame teises tiems, kurie jų neturi ir niekam nekenkiame“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė sakė, jog ir asmeniškai susidūrė su tuo, kokias emocijas kelia pastarosiomis savaitėmis viešojoje erdvėje aptarinėjami klausimai.

„Akivaizdu, kad yra didžiulė takoskyra tarp skirtingų pozicijų, man rodos, ir viena, ir kita pusė nuslysta į labai jau tendencingą kalbėjimą. Ypač iš vienos pusės aš matau ne tai, kad nemandagius pasisakymus, bet tokius, kurie ribojasi su neapykantos kalba. Ir pati esu gavusi tokių laiškų, tokių skambučių. Apmaudu, kad taip yra“, – kalbėjo ji.

LRT RADIJO laidos „Svarbus pokalbis“ klausykite ir žiūrėkite įraše.

Svarbus pokalbis. Čmilytė-Nielsen: prezidentas nepasinaudojo šansu sutaikyti visuomenę

Populiariausi