Lietuvoje

2016.05.05 19:05

Seimui pateiktas siūlymas lengviau priimti darbuotojus iš užsienio

BNS2016.05.05 19:05

Seimas ketvirtadienį pradėjo svarstyti vyriausybės teikiamą projektą dėl lengvesnio užsieniečių priėmimo Lietuvoje.

Už projektą po pateikimo balsavo 70 parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš ir nesusilaikė. Toliau jį nagrinės Seimo komitetai.

Pataisomis siūloma nustatyti naują leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo pagrindą – leisti laikinai gyventi startuolių kūrėjams ir jų šeimų nariams, leidimus jiems išduoti greičiau. Gavusieji tokius leidimus privalėtų įsteigti įmonę bei pradėti veiklą, o to nepadarius, leidimas būtų panaikintas.

Siūloma pavesti vyriausybei tvirtinti profesijų, kurioms būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą.

Tokių profesijų užsieniečiams leidimai laikinai gyventi (mėlynosios kortelės) irgi būtų išduodami greičiau: per vieną mėnesį arba skubos tvarka per 15 dienų. Šiuo metu šis terminas yra 1–4 mėnesiai.

Taip pat siūloma, kad mėlynąsias korteles galėtų gauti mažiau uždirbantys užsieniečiai. Dabar reikalaujama, kad darbdavys įsipareigotų aukštą profesinę kvalifikaciją turinčiam užsieniečiui mokėti dviejų mėnesinių darbo užmokesčių dydžio algą, siūloma jį pamažinti iki 1,5 (maždaug nuo 1470 iki 1102 eurų).

Kita vertus, vyriausybė pabrėžia, kad „imigracijos procedūrų palengvinimo tikslas nėra skatinti darbdavių įsivežti pigesnės darbo jėgos ir prastinti vietos darbuotojų sąlygas bei užmokestį“.

Parengtomis pataisomis, be kita ko, siūloma leisti mūsų šalyje studijuojančiam užsieniečiui, gavus leidimą, dirbti ne daugiau kaip 20 val. per savaitę nuo studijų pradžios, o ne nuo antrųjų studijų metų, kaip nustatyta šiuo metu.

Vyriausybės teikiamas įstatymo Dėl užsieniečių teisinės padėties pataisas teigiamai yra įvertinę šalies verslininkai. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio teigimu, tai yra geras žingsnis į priekį ir precedentas pradedant aktyviau kelti migracijos klausimus bei spręsti Lietuvos ekonomikos iššūkius.

Ūkio ministras Evaldas Gustas yras sakęs, kad šios pataisos leis lengviau atsivežti aukštos kvalifikacijos darbuotojų iš Rytų ir kitų Europos Sąjungai nepriklausančių šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.