Lietuvoje

2016.05.05 20:38

Seimas pritarė prezidentės veto dėl BK pataisų

BNS 2016.05.05 20:38

Seimas ketvirtadienį pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl Baudžiamojo kodekso (BK) pataisų, kurios nustatė atsakomybę už neviešų teismo posėdžių medžiagos paskelbimą.

Seime balsuojant dėl prezidentės siūlymo laikyti minėtas pataisas nepriimtomis už tai buvo 62 Seimo nariai, prieš – keturi, susilaikė aštuoni parlamentarai. Už tai, kad pataisos būtų laikomomis priimtomis, balsavo dauguma visų Seimo frakcijų atstovų – socialdemokratų, konservatorių, liberalų, „darbiečių“. Prieš ir susilaikė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai, taip pat pavieniai „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ atstovai.

Šalies vadovė praėjusią savaitę grąžino Seimui pataisas, kurios už uždarame teismo posėdyje nagrinėjamos ar išnagrinėtos bylos medžiagos atskleidimą ar viešą paskelbimą numatytų viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą.

Pagal Seimo statutą, prezidentui vetavus pataisas Seimas balsavimu turi nuspręsti, ar svarstyti grąžintą įstatymą iš naujo, ar laikyti įstatymą nepriimtu, būtent pastarajam variantui ir pritarta Seime.

Prezidentės veto pristačiusi jos patarėja Gabija Grigaitė pabrėžė, kad Seimo anksčiau priimtos pataisos pakerta pamatinius demokratinės visuomenės principus – žodžio laisvę bei visuomenės teisę žinoti, taip pat sudaro prielaidas visuotiniam baudžiamajam persekiojimui.

„Toks reguliavimas pakerta pamatinius demokratinius principus – žodžio laisvę, visuomenės teisę gauti informaciją apie teismo procesus ir teisingumo vykdymą. Europos Žmogaus Teisių Teismas ne kartą yra pažymėjęs, kad visuomenė turi gauti informaciją, susijusią su teisingumo vykdymu, taip pat akcentavęs svarbų žiniasklaidos vaidmenį demokratinėje visuomenėje, jos pareigą skelbti informaciją, esančią visuomenės intereso dalyku, ir visuomenės teisę tokia informaciją žinoti“, – sakė G. Grigaitė.

Atsakydama į parlamentarų klausimus, kaip tuomet užtikrinti nukentėjusių nepilnamečių apsaugą, ypač pedofilijos bylose, patarėja atkreipė dėmesį, kad už privataus asmens gyvenimo neliečiamumo pažeidimą jau numatyta baudžiamoji atsakomybė, taip pat nepilnamečių interesus gina Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo informacijos poveikio įstatymas.

„Galiojantis teisinis reguliavimas sudaro prielaidas užtikrinti tokių asmenų atsakomybę. BK numato atsakomybę už privataus gyvenimo (atskleidimą), tai apimtų ir nepilnamečio asmens apsaugą. Taip pat turime specialias nuostatas, Nepilnamečio apsaugos nuo neigiamo informacijos poveikio įstatymą, kuris suteikia žurnalistikos inspektoriui pareigą užtikrinti, kad nepilnamečių asmenų interesai žiniasklaidoje būtų apsaugoti. Jei jis mato, kad yra paskleista neigiamą poveikį daranti informacija, inspektorius gali pasirinkti – arba jis pats taiko administracinę atsakomybę, arba kreipiasi į prokuratūrą dėl baudžiamojo proceso pradėjimo“, – sakė patarėja.

Baudžiamasis kodeksas už neteisėtą informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimą ar panaudojimą numato tokias sankcijas kaip viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų, bet už šias veikas atsakomybė kyla tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas arba prokuroro reikalavimas.

Prezidentė pataisas vetavo po to, kai į ją kreipėsi kelios dešimtys žiniasklaidos priemonių vadovų, redaktorių ir žurnalistų. Jie teigė, kad tokios pataisos gali apriboti galimybes pranešti apie vykstančius teisminius procesus ir sudaro prielaidas kelti bylas žurnalistams ir žiniasklaidos priemonėms ir tais atvejais, kai paskelbiama visuomenės interesus atitinkanti informacija.

Prezidentės sprendimą vetuoti minėtas pataisas pasveikino Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė žiniasklaidos laisvės klausimais Dunja Mijatovič.

„Tai labai teigiamas žingsnis ir aš džiaugiuosi galėdama jį pasveikinti, ypač per Pasaulinę žiniasklaidos laisvės dieną, kuri šiemet skirta teisei gauti informaciją“, – pranešime spaudai paskelbė ESBO atstovė.

Dviejų socialdemokračių Irenos Šiaulienės bei Rimantės Šalaševičiūtės dar 2013 metais pateiktos pataisos siūlė bausmes už teismo bylos medžiagos ar jos dalies, susijusios su nepilnamečiu, atskleidimą ar viešą paskelbimą.

Nuostatos dėl nepilnamečių buvo išbrauktos vyriausybės siūlymu. Ministrų kabinetas 2014 metų liepą pareiškė, kad   baudžiamoji  atsakomybė neturėtų būti apribota nukentėjusiuoju laikant tik nepilnametį asmenį.