Lietuvoje

2016.05.05 17:00

Kai kurie valdantieji linkę neklausyti premjero ir atmesti prezidentės veto

Seimui ketvirtadienį pateikiamas prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl Baudžiamojo kodekso pataisų, numatančių baudžiamąją atsakomybę už neviešų teismo posėdžių turinio atskleidimą ir viešą skelbimą, neatšaldė šių pataisų iniciatorių – jie linkę atmesti veto. Pataisas iniciavę parlamentarai laikosi nuostatos, kad jos būtinos, nors premjeras Algirdas Butkevičius mano, kad Seimas turėtų pritarti prezidentės veto.

Pataisų iniciatorė – buvusi Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė teigia, jog mintis pataisyti Baudžiamąjį kodeksą (BK) kilo dar tuo metu, kai visą Lietuvą krėtė vadinamasis Garliavos pedofilijos skandalas: „Viena šio skandalo auka, mažametė mergaitė, jau buvo išvykusi su močiute gyventi į užsienį, o kitos mergaitės gyvenimo ateitis irgi jau buvo matyti tik užsienyje. Prie to prisidėjo ir tai, kad buvo paviešinta daug neleistinos, žeidžiančios šias mažametes mergaites informacijos, nors tada ir turėjome ne vieną teisės aktą, draudžiantį tai daryti. Todėl, tapusi Seimo nare, pradėjau rengti BK pataisas.“

Labiausiai rūpėjo nepilnamečiai

Pasak R. Šalaševičiūtės, rengiant BK pataisas, labiausiai rūpėjo nuo žeidžiančios informacijos viešinimo apginti nepilnamečius.

Už ypač skaudžias pasekmes, paviešinus tokią informaciją, pataisų rengėjai buvo numatę baudžiamąją atsakomybę – laisvės atėmimą iki dvejų metų.

BK pataisas vertino vyriausybės teisininkai. Jie pasiūlė sušvelninti bausmę už nepilnamečius liečiančios informacijos paviešinimą, taip pat bausmę taikyti ir už informacijos, susijusios su suaugusiais asmenimis, paviešinimą.

„Tokiai nuostatai pritarė visos Seimo frakcijos. Prieštaravo, atrodo, tik vienas „Drąsos kelio“ partijos narys. Šiuo metu yra aiškiai apibrėžta tvarka, kada ir kokia informacija gali būti viešinama, vykstant ikiteisminiams tyrimams. Tam leidimą gali duoti bylą tiriantis prokuroras. Tačiau iki šiol, nors ir turint daugybę teisės aktų, nebuvo numatyta jokia atsakomybės už uždarų teismo posėdžių informacijos paviešinimą. Ta mūsų numatyta bausmė buvo labiau prevencinio pobūdžio, kad informaciją apie nepilnamečius paskleidę asmenys pagalvotų, kaip ji atsilieps nepilnamečiams“, – kalbėjo R. Šalaševičiūtė.

Pataisos – dėl nusikaltimų aukų

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas Julius Sabatauskas įsitikinęs, kad BK pataisos pirmiausiai skirtos apginti nusikaltimų aukas.

„Šiuo metu įstatymai numato, kad uždari teismo posėdžiai būna tuomet, kai bylos susijusios su valstybės paslaptimi, kai nagrinėjamos bylos, liečiančios nepilnamečius, arba kai bylos susijusios su asmens seksualinio apsisprendimo laisve. Kitaip tariant, kai tiriami įvykiai dėl seksualinės prievartos. Kai tesimuose nagrinėjamos bylos, susijusios su korupcija, posėdžiai niekada nebūna uždari“, – aiškino J. Sabatauskas.

Jis teigė esąs įsitikinęs, kad šiuo metu būtina pažaboti įsigalėjusias normas „viešojoje erdvėje tyčiotis iš seksualinės prievartos aukų“, kai tiksliai nurodomi jų inicialai ir gyvenamoji vieta arba mokslo įstaiga.

Anot J. Sabatausko, tokiais atvejais iškart nustatomi nukentėję asmenys. Jis taip pat priminė Garliavos skandalą, kai viešojoje erdvėje buvo skelbiamos įvairios smulkmenos iš mažametės mergaitės gyvenimo.

„Šiandien yra numatyta, kad panašios informacijos skleisti negalima, tačiau už tai nėra numatyta jokios atsakomybės. Mano galva, tai būtina padaryti, ir žodžio laisvė dėl to tikrai nebus suvaržyta“, – tvirtino J. Sabatauskas.

Opozicija palaiko prezidentę

Prezidentė D. Grybauskaitė Seime priimtas BK pataisas dėl atsakomybės už informacijos iš uždarų teismo posėdžių paviešinimą pavadino gėdingomis: „Pataisos varžo žiniasklaidos teises, apriboja visuomenės interesą bei didina teismų uždarumą“.

Šalies vadovė taip pat teigė, jog BK pataisos sukurs prielaidas piktnaudžiauti neviešų teismų posėdžių teise. Ypač tais atvejais, kai bus siekiama nuo žiniasklaidos ir visuomenės nuslėpti rezonansines bylas, susijusias su neviešais asmenimis.

Opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime atstovas Gintaras Steponavičius teigė manąs, kad BK pataisos, kuriose dėl informacijos paviešinimo numatytos baudžiamosios sankcijos, yra per griežtos: „Todėl reikėtų pritarti prezidentės veto, ir galbūt teisės profesionalai galėtų pasiūlyti, kaip šią problemą reglamentuoti kitaip. Tačiau privačių asmenų, ypač vaikų gyvenimas turi būti gerbiamas, ir tai privalu užtikrinti. Bet taikyti žurnalistams baudžiamąją atsakomybę – neproporcinga bausmė“.

Pasak J. Sabatausko, ketvirtadienį Seimui bus pateiktas prezidentės veto dėl BK pataisų. Po pateikimo bus paskirtas Seimo komitetas, kuris vertintų veto, o balsuoti dėl to parlamentarams greičiausiai teks kitą savaitę.