Naujienų srautas

Lietuvoje2016.05.05 15:51

Nešvariose rankose maistas tampa nuodu

LRT.lt 2016.05.05 15:51

Nors daugelis moksleivių naudojasi išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais, tačiau teisingas ir reguliarus rankų plovimas daugumai vis dar sunkiai įveikiama užduotis. Ko gero, neatsitiktinai mokyklose kartas nuo karto vyksta virusinio hepatito A ir kitų „nešvarių rankų“ ligų protrūkiai. Per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų.

Dėl nepakankamos arba netinkamos rankų higienos galima užsikrėsti daugeliu infekcinių ligų, tokių kaip: rotavirusinisenteritas, norovirusinė infekcija, šigeliozė, virusiniai hepatitai A ir E, taip pat – tuberkulioze, gripu, tymais, meningokokine infekcija, difterija bei parazitinėmis ligomis.

Ketvirtadienį minint Pasaulinę rankų higienos dieną, kurios metu jau trečius metus vykdomas edukacinis projektas „Švarios rankos – mikrobams patrankos“, įmonės „Pontem“ ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai siekia atkreipti moksleivių ir mokyklų bendruomenių dėmesį į rankų plovimo, asmens higienos svarbą ir užkirsti kelią infekcinių ligų plitimui.

Vilniaus Simono Daukanto progimnazijoje laboratorijos specialistai ėmė mėginius nuo vaikų rankų bei mokyklose esančių baldų, taip pat moksleiviai per mikroskopus stebėjo išdidintus parazitus, vyko prezentacija apie taisyklingą rankų plovimą.

„Asmens higienos įgūdžiai žmogui dažniausiai suformuojami vaikystėje. Plauti rankas, trumpai kirpti nagus, visuomet dėvėti švarius drabužius – pamokymai, kuriuos moksleiviai nuo vaikystės girdi iš tėvų, senelių, tačiau dažnai juos praleidžia pro ausis“, – sakė vienos didžiausių šalyje vaikų ir jaunimo maitinimu ugdymo įstaigose besirūpinančios bendrovės „Pontem“ atstovė auditorė-kontrolierė Rita Astikienė.

Pasak NVSPL Šiaulių skyriaus Mikrobiologijos laborantė Rūta Taraškutės, rankas privalu plauti prieš maisto ruošimą ir valgį, dedant ar išimant kontaktinius lęšius, tvarkant bet kokius odos pažeidimus, žaizdas, turint bet kokį sąlytį su sergančiu asmeniu.

Renginio metu išsklaidytas mitas apie bakterijas tualete. Nors daugelis įsivaizduoja, kad tualetas yra nešvariausia namų vieta, daug daugiau bakterijų yra ant kitų kasdien liečiamų daiktų, rašoma pranešime spaudai. Daug kam atrodo neįtikėtina, tačiau pats pavojingiausias namų įrankis yra virtuvinė kempinėlė, kurią privalu džiovinti ir dažnai keisti. Ruošiant valgį dažnai pamirštama, kad negalima naudoti tų pačių įrankių žaliai mėsai ir kitiems produktams ruošti.

„Teisingai nuplauti rankas užtrunka apie 40–60 sekundžių. Pirmiausia rankas sudrėkinkite vėsiu vandeniu, tik tada užpilkite muilo ir atidžiai nutrinkite visas vietas – delnus, plaštakos išorinę pusę, tarpupirščius, pirštų galiukus. Rankas geriausias šluostyti vienkartiniu rankšluosčiu, kuriuo po tuo užsukamas kranas”, – pagrindines rankų plovimo taisykles pristatė NVSPL Šiaulių skyriaus Mikrobiologijos laborantė R. Taraškutė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi