Naujienų srautas

Lietuvoje2012.06.21 08:53

Kaunas iš privačių rankų susigrąžina Dainų slėnį

Gali būti, kad Kaunas jau šią vasarą sulauks istorinio įvykio – susigrąžins per privatizaciją gėdingai parduotą Dainų slėnį. Dešimt metų ši Kaunui išskirtinė vieta Ąžuolyne buvo privačios bendrovės „Vytauto parkas“ nuosavybė.

Gali būti, kad Kaunas jau šią vasarą sulauks istorinio įvykio – susigrąžins per privatizaciją gėdingai parduotą Dainų slėnį. Dešimt metų ši Kaunui išskirtinė vieta Ąžuolyne buvo privačios bendrovės „Vytauto parkas“ nuosavybė.

Šviesa tunelio gale

Šiuo metu Dainų slėnio šeimininkas yra ne miestas, o bendrovė „Vytauto parkas“ ir jos direktorius Ričardas Šidlauskas. Tiesa, jam nepriklauso žemė. Bet privačios bendrovės nuosavybė yra 1992-aisiais už investicinius čekius privatizuota Dainų slėnio asfalto danga, laiptai, suoliukai, turėklai. Savivaldybei pavyko išsaugoti tik sklypą, kuriame įkurta koncertų vieta.

Po ne vienus metus trukusios kovos su Dainų slėnį valdančiais verslininkais, atrodo, tunelio gale jau matyti šviesa. Savivaldybė beveik susitarė su Dainų slėnio įrangą valdančia įmone „Vytauto parkas“ dėl mainų.

Kažkada sklandė kalbos, kad bendrovę „Vytauto parkas“ valdantys verslininkai stulbinamai pigiai, už 1000 litų, įsigiję Dainų slėnio infrastruktūrą, miestui ją sutinka parduoti nebent už 2 mln. litų. Kalbėta buvo ir tai, kad verslininkai sieks, jog Dainų slėnyje būtų galima statyti privačius namus.

Tikisi perimti liepą

Tačiau ketinimai, jei tokių tikrai būta, nevirto kūnu. O tokiu atveju, kam „Vytauto parkui“ ir jo direktoriui R. Šidlauskui reikalingi aplūžę suoliukai, asfaltas, laiptai ir apsilaupę jų turėklai?

Šį bevertį turtą bendrovė „Vytauto parkas“ sutinka atiduoti miestui. Tiesa, ne visai už dyką. Kaip sakė Kauno savivaldybės administracijos direktorius Antanas Nesteckis, verslininkams bus leista įsirengti automobilių stovėjimo aikštelę prie Jonavos gatvės, kur „Vytauto parko“ nuomojamoje teritorijoje įsikuria cirkas arba atrakcionai.

Už galimybę Jonavos gatvėje turėti savą automobilių stovėjimo aikštelę „Vytauto parko“ verslininkai savo ruožtu perduotų miestui valdyti visą Dainų slėnio teritorijoje esantį turtą.

„Šiuo metu įmonė ir savivaldybė tariasi su teisininkais, kokia įstatymų leistina forma bus vykdomas sandoris“, – kalbėjo A. Nesteckis.

Jis vylėsi, kad procedūriniai dalykai ilgai neužruks ir Dainų slėnis miesto žinion bus perduotas per liepą.

Bus tarsi labdara?

Kauno savivaldybės Teisės skyriaus vedėjos pavaduotoja Indrė Brazė aiškino, kad paprasti mainai tarp savivaldybės ir verslininkų negalimi. „Verslininkų valdomą Dainų slėnio turtą būtų galima perimti kaip jų labdaringą paramą miestui. Teisiškai tai būtų geriausia forma“, – mano I. Brazė.

Savivaldybė už šią labdarą įmonei „Vytauto parkas“ nesuteiks jokios nuosavybės. A. Nesteckio teigimu, bendrovei bus leista prie Jonavos gatvės įsirengti automobilių aikštelę, tačiau valdiškas sklypas nebus nei nuomojamas, nei parduodamas.

Jonavos gatvėje „Vytauto parkas“ turi tik didelį asfalto dangos lopą, dokumentuose vadinamą statiniu. Šią asfalto dangą įmonė privatizavo prieš du dešimtmečius.

Savivaldybė vėliau suabejojo, ar ankstesnių kadencijų valdžia pasielgė teisėtai, atiduodama apie hektaro dydžio aikštelę į privačias rankas, tačiau teismas pažeidimų nenustatė. Bendrovė „Vytauto parkas“ bandė aplink aikštelę suformuoti 13,5 aro sklypą ir jį nuomoti iš valstybės, bet tam 2008 m. pasipriešino Kauno miesto taryba.

Kiek sklypo bus skirta automobilių aikštelei dabar – dar neaišku. „Reikės žiūrėti, kad įrengta automobilių stovėjimo aikštelė netrukdytų kitiems savivaldybės planams, kai bus tvarkomos Vilijampolės tilto prieigos, įrengiami dviračių takai ir panašiai“, – teigė A. Nesteckis.

Laukia daug darbo

Bendrovės „Vytauto parkas“ direktorius R. Šidlauskas sakė, kad jį tenkina savivaldybės pasiūlytos sąlygos.

„Jau seniai norime įrengti aikštelę, kad kauniečiai turėtų kur pastatyti automobilius, kai atvyksta į cirką ar pramogauti į atrakcionus. Manau, šis susitarimas mums ir savivaldybei bus abipusiai naudingas“, – sakė jis.

Įmonei „Vytauto parkas“ dar lieka visi įrenginiai Vytauto parke.

Kauno valdžios Dainų slėnyje laukia nemažai ūkio darbų. „Kauno diena“ rašė, kad Dainų slėnyje suoliukai yra apgailėtinos būklės, laiptai aptrupėję, o turėklai senokai nematę dažų.

Gegužę prieš Kauno dainų šventę Dainų slėnyje darbininkai tik nugrėbė lapus, apravėjo užžėlusius žole laiptus.

„Remontuoti slėnio suoliukų negalime“, – tada aiškino Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Miliauskienė, nors anksčiau savivaldybė yra tvarkiusi suoliukus. Kad ir kaip būtų, susigrąžinus Dainų slėnį tokie pasiteisinimai jau netiks.

Dainų slėnio privatizavimo istorija

1991 m. įsteigta savivaldybės įmonė „Vytauto parkas“, o po metų ji jau buvo privatizuota parduodant akcijas už investicinius čekius. Perdavimo-priėmimo aktu uždarajai akcinei bendrovei „Vytauto parkas“ atiteko Vytauto parko ir Dainų slėnio atrakcionai, įrenginiai, asfalto danga.

2000 m. Kauno miesto savivaldybės taryba nuosavybės teise Dainų slėnio statinius užregistravo Nekilnojamojo turto registre. Tačiau įmonė „Vytauto parkas“ kreipėsi į Kauno miesto apylinkės teismą, kuris pripažino, kad „Vytauto parkas“ nuosavybės teise valdo asfaltuotą estrados aikštelę, betoninį taką, tribūnas su suoliukais, betono laiptus. Miesto valdžia apskundė šį sprendimą, bet jį paliko galioti ir Kauno apygardos teismas.

Po šio sprendimo įmonei neliko kliūčių Dainų slėnio statinius užregistruoti Nekilnojamojo turto registre nuosavybės teise.

2008 m. Kauno taryba buvo nusprendusi perimti visą Dainų slėnio turtą visuomenės poreikiams, bet šio sprendimo neįgyvendino. Neoficialiai kalbėta, kad „Vytauto parkas“ siūlė išsipirkti miestui Dainų slėnio įrangą už 2 mln. litų.

Dainų slėnio teritorija priskirta valstybinės reikšmės miškui, todėl čia neleidžiamos statybos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi