Lietuvoje

2021.03.03 12:12

Visuotinis mokytojų testavimas dėl COVID-19: Vyriausybė galimybę svarsto, Seimo komitetas taip pat pritaria

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.03.03 12:12

Vyriausybė yra aptarusi variantus, kaip mokytojų testavimas galėtų tapti visuotinis. Seimo Švietimo ir mokslo komitetas trečiadienį nutarė siūlyti Vyriausybei pakeisti ir papildyti teisės aktus, reglamentuojančius darbuotojų sveikatos tikrinimą, įstaigų ir organizacijų vadovų ir darbuotojų teises ir pareigas esant epidemiologinei būtinybei. 

Komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas pabrėžė, kad mokyklų vadovai nežino, kaip reikės elgtis atidarius mokyklas. LRT.lt primena, kad tarp pedagogų kilo įtampa dėl skiepijimosi nuo COVID–19 ir reguliaraus testavimosi. Nei testai, nei skiepai nėra privalomi.

A. Žukauskui antrino Seimo narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė: „Šioje vietoje nėra aiškaus šeimininko arba aiškaus algoritmo, kaip elgtis mokyklų ar apskritai įstaigų vadovams. Tai susiję ne tik su švietimo įstaigomis, bet ir kur kas plačiau. Todėl kreipėmės į Vyriausybę, kad pasitelkdami ekspertus, epidemiologus ji išaiškintų, koks turėtų būti tas algoritmas, kad perteklinė atsakomybė negultų ant švietimo įstaigos vadovo pečių.“

Anot parlamentarės Astos Kubilienės, yra teisės aktų, kurie, balansuodami tarp žmogaus teisių ir pareigų, rodo, kad mokytojai turi atitikti tam tikrus sveikatos rodiklius, kad galėtų dirbti su vaikais.

„Žinome, kad negali dirbti tuberkulioze sergantis žmogus, žinome, kad darbuotojai turi pasitikrinti sveikatą. Negalime priversti žmogaus skiepytis, nes tai yra cheminė medžiaga į jų organizmą, jie turi teisę to atsisakyti. Bet galbūt būtų galima pandemijos metu įrašyti į įstatymą, kad žmogus turi būti sveikas ateidamas į mokyklą?

Tai visiškai ne tas pat, kas yra skiepas arba priverstinis gydymas. Jis gali nesigydyti, gali nesiskiepyti, bet sveikas turi ateiti į mokyklą. Manau, kad tai joks žmogaus teisių pažeidimas“, – per posėdį kalbėjo A. Kubilienė.

Premjerės patarėja švietimo ir mokslo klausimais Aistė Kairienė per Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį sakė, kad Vyriausybė jau yra galvojusi, kaip patikslinti nutarimą, kad tam tikrais atvejais testavimas būtų privalomas.

„Todėl komiteto sprendimas patikslinti Vyriausybės nutarimą būtų greičiausia, nei kad keisti įstatymą. Būtų labai laiku ir vietoje“, – sakė A. Kairienė.

Ji patikslino, kaip galimą tvarką yra aptarusi Vyriausybė.

„Yra du momentai. Vienas – apskritai Vyriausybės nutarimas, kuris kalba apie kelias profesijas, kurių atstovai bet kokiu atveju pradėdami darbą turi būti sveiki“, – sakė Vyriausybės atstovė.

Anot jos, atsižvelgiant į tokią nuostatą epidemijų atveju darbuotojai testuotųsi.

„Kitas momentas yra dabar išbandytas vienos mokyklos atidarymo modelis, kuris veikia tuo principu, kad nuolatos visa bendruomenė testuojasi. Tai tas testavimasis ar per Vyriausybės nutarimą, ar per mokyklų atidarymo modelį vienu ar kitu būdu, matyt, taptų net ne tai, kad privalomas, o visuotinis“, – paaiškino A. Kairienė.

Populiariausi