Lietuvoje

2021.03.03 11:24

Nausėda: šiandien turimomis žiniomis, buvo nepanaudota 75 tūkst. vakcinos dozių

anot premjerės, iš nepanaudotų vakcinos dozių 50 tūkst. ką tik pasiekė šalį, atnaujinta 15.00
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.03.03 11:24

Prezidentas Gitanas Nausėda sakė rimtai vertinantis Europos Komisijos planus dėl gyventojų vakcinavimo ir teigė, kad apie alternatyvius vakcinų gamintojus svarstyti nereikėtų. Tiesa, šalies vadovas teigė, kad Lietuvai reikia greičiau naudoti turimas vakcinas, nes apie 75 tūkst. dozių dar nėra panaudotos.

Trečiadienį G. Nausėda susitiko su Lietuvoje viešinčia Estijos prezidente. Po susitikimo komentuodamas vakcinavimo nuo COVID-19 planus, šalies vadovas teigė, kad kartais dėmesys per daug sukoncentruojamas į atskiras tiek neigiamo, tiek teigiamo pobūdžio žinutes, pasitaikančias informaciniame lauke.

„Šiandien mes pernelyg daug kalbame apie vieno iš gamintojų planus, jų pokyčius, nes tie planai gali dar ir kitą savaitę pasikeisti į vieną ir į kitą pusę. Todėl aš labai noriu paraginti kalbėti apie vakcinų tiekimą, kaip apie visumą ir pasistengti ne tiesiog kopijuoti faktus, kurie buvo praeityje, o žvelgti į priekį ir matyti proceso dinamiką.

Šiandien aš šito labai pasigendu“, – tvirtino prezidentas.

G. Nausėda sakė, kad praeities faktus bandoma pritaikyti dabarčiai, remiantis tuo daromos išvados ir dėl to jau keletą kartų reikėjo keisti vakcinavimo terminus ir spartos prognozes.

„Noriu pasakyti, kad šiandien mano turimomis žiniomis, buvo nepanaudota 75 tūkst. vakcinų. Tai yra, kelias ateinančias dienas, net ir labai intensyviai dirbdami, mes turime darbo absorbuoti šitą vakciną.

Taip pat gauname žinių, kad procesas su atskirais gamintojais ir jų legitimizavimu tiekti vakcinas yra baigtas. Čia pirmiausia kalba apie „Johnson & Johnson“ vakciną. Turime dar eilėje esančius kitus gamintojus, kurių galimas autorizavimas, tikėtina, įvyks dar antrąjį metų ketvirtį“, – sakė šalies vadovas.

Pasak jo, tai yra gana viltingos žinios. G. Nausėda sakė rimtai vertinantis Europos Komisijos (EK) planus ir teikiamus grafikus. Prezidentas sakė esantis tikras, kad EK ir šalys narės pasieks ambicingų tikslų dėl vakcinacijos.

„Todėl šiandien kalbėti apie kitas vakcinas iš alternatyvių gamintojų yra, visų pirma, nelabai rimta ir dėl to, kad šitos vakcinos nėra net pradėjusios savo patvirtinimo Europos Vaistų Agentūroje procedūros“, – teigė G. Nausėda.

Premjerė Ingrida Šimonytė patvirtina prezidento Gitano Nausėdos žodžius, kad yra nepanaudota apie 75 tūkst. vakcinos dozių, tačiau pažymi, kad didžiąją dalį sudaro ką tik gautos.

„Aritmetinis skirtumas tarp vakcinų, kurios pasiekė Lietuvos žemę iki šiol ir kurios yra išskiepytos tai tinkamai įregistruojant, yra apie 75 tūkst., tai yra tiesa“, – trečiadienį per spaudos konferenciją sakė premjerė.

Tačiau ji pažymėjo, kad vakcinavimo duomenys ne iš karto suvedami į e.sveikatos sistemą ir vėliau koreguojasi, be to, iš 75 tūkst. vakcinų dozių 50 tūkst. Lietuvą pasiekė savaitės pradžioje.

„Iš tų 75 tūkst. vakcinų 50 tūkst. Lietuvą pasiekė tik vakar ir užvakar, vadinasi, jos buvo savivaldybėms išskirstytos vakar ir šiandien , ir jos bus suskiepytos, bet suskiepyti jas tuo metu, kai lėktuvas pasiekia Lietuvos žemę, yra neįveikiama užduotis. Prezidento rūpestį labai vertinam, bet manau, kad procesas vyksta, kaip turėtų vykti“, – sakė premjerė.

SAM: vakcinos dar nepanaudotos dėl logistinių priežasčių

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Aistė Šuksta patikslino, kad vakcinos nepanaudotos dėl logistinių priežasčių ir netrukus jomis taip pat bus skiepijami žmonės. O ir nepanaudotų vakcinų yra mažiau.

„Pirmadienį ir antradienį buvo gautos vakcinų siuntos. Pirmadienį pristatyta vakcinų siunta išvežiota į 81 vakcinavimo centrą antradienį, dalis – šiandien, trečiadienį. O antradienį atvežtos vakcinos yra išvežiojamos šiandien. Toks yra logistikos procesas, kad kuomet vakcinas pristato pirmadienį į Lietuvą, natūralu, kad trečiadienio rytą jos dar nėra sunaudotos. Tiesiog tai yra logistinis paprastas procesas.

Tos vakcinos yra paskirstomos į vakcinavimo centrus, kurie yra iš anksto pasiruošę vakcinuojamų asmenų sąrašus, toliau kviečia žmones ir tęsia vakcinavimo procesą. Kadangi pirmadienį ir antradienį turime papildymą, tai trečiadienį nepanaudotų vakcinų skaičius visą laiką yra didesnis“, – sakė A. Šuksta.

Ji tikina, kad šiuo metu sandėlyje yra kiek mažiau nei 12 tūkstančių vakcinų dozių, kurios dar šiandien bus išvežtos į skiepijimo centrus.

Pristatytos vakcinos dar praeina patikros procesą ir kai kuriuos skiepijimo centrus pasiekia greičiau, priklausomai nuo to, kiek jie yra nutolę nuo vakcinų laikymo sandėlio.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5