Lietuvoje

2021.03.02 22:14

Seimo pavasario sesija kelia opozicijos nepasitenkinimą: pasigenda mokesčių reformos, kritikuoja Partnerystės įstatymą

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.02 22:14

Kitą savaitę prasidėsiančioje Seimo pavasario sesijoje parlamentarai nežada svarstyti nei šiuo metu viešojoje erdvėje aštriai diskutuojamos Stambulo konvencijos, nei anksčiau valdančiųjų planuotos mokesčių reformos. Tačiau diskusijų keliančių klausimų greičiausiai bus – partnerystės įteisinimas, nedidelių kiekių narkotinių medžiagų dekriminalizavimas. Opozicija sako, jog prioritetai ne tie ir ragina imtis rimtų reformų.

Kitą savaitę Seimas susirinks į pavasario sesiją. Ruošiasi ne tik kanceliarija – darbų planus dėlioja valdantieji ir opozicija. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Seimo frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako, kad daugiausia įstatymų pakeitimų pateiks Vyriausybė. Planuojama keisti motinystės išmokų skaičiavimo tvarką, kad jos nesumažėtų dėl prastovų per karantiną, pasirūpinti, kad atsirastų pedagogų pagalbos sistema, taip pat teikti kitus su pandemijos valdymu susijusius projektus.

„Reformų ir kažkokių didelių pertvarkų šioje sesijoje tikrai nenumatoma, tačiau tie smulkūs klausimai, kurie svarbūs vienoms ar kitoms visuomenėms grupėms, jie bus“, – tikina ji.

Dėliojami Seimo pavasario sesijos darbai – nei Stambulo konvencijos, nei mokesčių reformos klausimai svarstomi nebus

Būtent dėl to valdančiuosius kritikuoja opozicija. Planuotą mokesčių reformą valdantieji paskelbė atidedantys dėl neaiškios ekonominės padėties, kurią sukėlė pandemija ir karantinas.

„Labai gaila, kad gerovės valstybės vizija tolsta nuo mūsų kaip laivas nuo kranto, nes mokesčių nekeičiam, tai bus tokie prišokami darbeliai, ne patys svarbiausi“, – sako Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Laisvės partijai šią sesiją vienas svarbiausių klausimų – partnerystės įteisinimas. Kitas klausimas – nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimas.

„Mūsų pagrindiniai prioritetai yra partnerystės instituto įteisinimas taip pat dekriminalizacijos nedidelių kiekių narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Projektas, kuris buvo pateiktas, mes toliau tęsime jo svarstymą pavasario sesijoje“, – tikina Seimo Laisvės partijos frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė.

Tačiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Agnė Širinskienė mano, kad tokie klausimai galėtų palaukti.

„Manyčiau, kad tikrai narkotikų dekriminalizavimas ar legalizavimas, ar partnerysčių klausimai galėtų palaukti sesijos ir ne vienos, ir, matyt, kelių, o tuo metu mūsų prioritetas turėtų būti socialiniai klausimai, ekonomikos gaivinimas“, – sako opozicijos atstovė.

Liberalų sąjūdis svarbiausiu darbu laiko Konstitucijos pataisas, kurios leistų į Seimą ateiti jaunesniems.

„Prioritetų prioritetas – Konstitucijos pataisa, leidžianti jaunuoliams nuo 21 metų dalyvauti rinkimuose, būti išrinktiems į Seimą. Kaip žinome, dabar esame viena iš keturių Europos Sąjungos valstybių, kur barjeras – 25 metai“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Stambulo konvencijos, kuri jau kelerius metus kelia ir ją palaikančiųjų, ir jai prieštaraujančiųjų protestus, o pastaruoju metu viešojoje erdvėje vėl sukėlė aštrias diskusijas, Seimas nesvarstys. Visos trys valdančiosios frakcijos sutarė konvencijos ratifikavimo į pavasario sesiją netraukti.

„Labai skaldo visuomenę, palikti sprendimus ramesniam laikotarpiui. Matome, kad Stambulo konvencija yra sukėlusi daug aistrų, tai pastebėsiu, kad darbų programoje jos teikimo kol kas nėra numatyta“, – sako Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma.

Pirmasis Seimo vicepirmininkas taip pat sako, kad miglota Partnerystės įstatymo svarstymo perspektyva, nes projektas dar nėra įregistruotas. Prezidentas Gitanas Nausėda siekia, kad Seimas pavasarį svarstytų jo mokesčių siūlymus, nors mokesčių reforma atidėta.

„Prezidento nuomone reikėtų svarstyti papildomas priemones, kurios užtikrintų darbo rinkos gyvybingumą ir skatintų įmones priimti naujus darbuotojus, nes turime išaugusį nedarbą“, – sako prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

„Aš neabejoju, kad prezidento siūlomų projektų pateikimas įvyks, bet ar įvyks jų priėmimas, tai čia būtų atviras klausimas“, – tikina J. Razma

Konservatoriai tarp savo svarbių planuojamų darbų mini ir tarptautinio komunizmo aukų muziejaus steigimą, šis projektas taip pat tik rengiamas. Pavasario sesijos darbus Seimo vadovybė planuoja sudėlioti šią savaitę.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5