Lietuvoje

2016.05.04 15:06

D. Grybauskaitė: saugumas – strateginis Lietuvos ir Jordanijos interesas

LRT.lt 2016.05.04 15:06

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Jordanijos karaliumi Abdullah II. Šalies vadovė su karaliumi kalbėjo apie globalius saugumo iššūkius, su kuriais susiduria Europos Sąjunga ir Artimųjų Rytų regionas, padėtį Sirijoje ir priemones masinei migracijos krizei įveikti, aptarė Lietuvos ir Jordanijos dvišalius santykius.

Jordanija yra patikima ES ir NATO partnerė Artimųjų Rytų regione, patirianti skausmingas konflikto Sirijoje pasekmes, susidurianti su didžiuliu migracijos srautu ir aktyviai dalyvaujanti antiteroristinėje koalicijoje prieš „Islamo valstybę“ (IS). Dėl kaimynystėje įsigalėjusios IS, augančio ekstremizmo ir Sirijoje užsitęsusio pilietinio karo vidinis ir išorinis valstybės saugumas yra strateginis Jordanijos interesas.

„Lietuva gerai supranta Jordaniją. Gyvename sudėtingoje kaimynystėje, netoli savo sienų matome agresiją, žūvančius žmones. Jordanija, kaip ir visa ES, susiduria su stiprėjančiu radikalizmu ir terorizmo grėsme. Todėl mūsų valstybių ir mūsų žmonių saugumas – aukščiausias Lietuvos ir Jordanijos prioritetas", – sakė prezidentė.

Jordanijos Karalius griežtai smerkia terorizmą ir smurtą prisidengiant religija. Augantį radikalizmą ir IS veiksmus vertina kaip grėsmę savo valstybei. Jordanija yra smarkiai nukentėjusi nuo „Al Qaedos" sprogdinimų viešbučiuose, IS sudegino šios valstybės pilotą.

Lietuva ir Jordanija kritiškai vertina Rusijos įsikišimą į Sirijos konfliktą. Rusijos veiksmai destabilizuojančiai veikia visą Artimųjų Rytų regioną. Parama Sirijos režimui ir civilinių objektų bombardavimas neprisideda prie taikių sprendimų paieškos, o didina pabėgėlių srautus. Rusija įkūrė antrąją karinę bazę Latakijoje. Tai, pasak prezidentės, rodo Rusijos siekį užsitikrinti karinį dominavimą ne tik Baltijos, Juodosios, bet ir Viduržemio jūros regionuose, o nenuspėjamas šios valstybės elgesys kelia grėsmę globaliam saugumui.

Aptariant migracijos krizę, prezidentė pabrėžė, kad padėti nuo karo bėgantiems žmonėms – visos tarptautinės bendruomenės pareiga. Tačiau labai svarbu, kad žmonės pagalbą ir prieglobstį gautų kuo arčiau savo namų, artimoje kultūrinėje aplinkoje, o ne rizikuotų savo gyvybėmis, rinktųsi pavojingą kelionę jūra ir taptų į prekeivių žmonėmis aukomis.

Jordanija, priėmusi 3 milijonus pabėgėlių, iš kurių beveik 700 tūkstančių yra sirų, pasak D. Grybauskaitės, yra žmogiško solidarumo ir atjautos pavyzdys. Šalyje veikia didžiausia regione „Zataari" pabėgėlių stovykla, savo dydžiu prilygstanti ketvirtam pagal dydį Jordanijos miestui. Joje prieglobstį rado per 80 tūkstančių pabėgėlių. Lietuva per įvairias ES ir JT humanitarines programas, ES paramos Sirijai „MADAD" fondą teikia finansinę ir humanitarinę paramą Jordanijai.

Šalies vadovė su karaliumi Abdullah II aptarė dvišalius santykius – prekybą, inovacijas, energetiką. Vadovai kaip perspektyviausias sritis nurodė maisto produktų ir saulės baterijų eksportą, IT ir komunikacines technologijas. Jordanija yra patraukli šalis startuoliams, čia sukuriama 75 proc. viso arabiško interneto turinio. Lietuvą su Jordanija sieja panaši patirtis užsitikrinant energetinį saugumą ir siekis diversifikuoti energijos tiekimo šaltinius. Jordanija, kaip ir Lietuva, pernai pasistatė suskystintų dujų terminalą Akabos uoste.