Lietuvoje

2021.03.02 09:58

Aplinkosaugininkai Salantuose aptiko nepažymėtą vamzdį, nešantį teršalus į tvenkinį Kretingos rajone

Salantuose paskelbta ekstremali situacija; atnaujinta 20.05
LRT.lt, LRT RADIJAS2021.03.02 09:58

Pasitelktos gausesnės aplinkosaugininkų pajėgos Salantų miestelyje antradienį toliau tęsė taršos šaltinio paieškas. Iki vidurdienio, specialistų teigimu, įvykio vietoje surinkta apie 2-3 tonas grynųjų teršalų, manoma, dyzelino. Popiet aplinkosaugininkai pranešė aptikę nepažymėtą vamzdį, nešantį teršalus. Vėliau, praėjus 24 val. nuo ekstremalaus įvykio ir nenustačius taršos šaltinio, Salantuose paskelbta ekstremali situacija.

Preliminariais duomenimis, teka kuras, skirtas krosnims kūrenti. Įvykio vietoje budintys priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai prižiūri, kad teršalai nepatektų už boninių užtvarų, ir užterštą vandenį pumpuoja į specialias talpas.

Kaip popiet skelbė Aplinkos apsaugos departamentas (AAD), pareigūnai, ieškodami taršos šaltinio, išvaikščiojo visą miestelį.

„Kadangi trasos yra po žeme, aplinkosaugininkai nusprendė už 30 metrų nuo paskutinio užteršto šulinio jas atkasti rankiniu būdu ir rado schemose nepažymėtą vamzdį.

Kadangi turimi planai neatitinka realios situacijos, ieškoti taršos šaltinio yra vienas būdas – kasti pagal vamzdžio kryptį. Kasama kas keliasdešimt metrų“, – teigiama AAD pranešime.

Aplinkosaugininkams padeda seniūnijos darbuotojai.

Pirmadienio vakarą gautas pranešimas apie teršalų tekėjimą į tvenkinį Salantų miestelyje. Kad teršalai neplistų Salanto upe, aplinkosaugininkai iš karto informavo ugniagesius gelbėtojus. Ugniagesiai taršos vietą aptvėrė boninėmis užtvaromis ir taip sustabdė teršalų plitimą.

Taip pat buvo iškviesta Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija paimti mėginių.

Antradienį tęsiamas tyrimas, kad būtų nustatytas taršos šaltinis. Teršėjui gresia bauda ir jis turės atlyginti apskaičiuotą žalą aplinkai.

Kretingos meras: taršos šaltinio dar nesuradome

Į tvenkinį Salantų miestelyje Kretingos rajone pirmadienio pavakare išsiliejus teršalams, situacija suvaldyta, tačiau dar ieškoma taršos šaltinio, ryte sakė rajono meras Antanas Kalnius.

„Gyventojai pranešė regioninio parko darbuotojams, kad teršalai patenka į Salanto upę ir labai operatyviai su gelbėtojais mes lokalizavome šią vietą, kad teršalai nepatektų į Salanto upelį. Kaip matote, yra nedidelis tvenkinys, kur visi teršalai kaip ir kaupiasi, bet bonomis jie visi yra lokalizuoti, viskas surenkama keliose vietose ir šiuo metu situacija yra valdoma“, – prieš vidurdienį iš įvykio vietos pasakojo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

Meras patikino, kad specialistams pavyko visiškai suvaldyti teršalų patekimą į Salanto upelį.

Jo teigimu, specialistai ir gelbėtojai pirmadienį iki pat vidurnakčio ieškojo galimo taršos šaltinio, tačiau dėl tamsos jis nebuvo rastas.

Kol kas neatmetamos visos versijos – nuo užsilikusių senų įmonių talpyklų iki galimo gyventojų teršimo.

„Visi šuliniai, kuriuos buvo įmanoma atidaryti, buvo tikrinti ir su dūmų detektoriumi, deja, bet kol kas nerandame“, – sakė A. Kalnius.

Surinkta apie 2–3 tonas grynųjų teršalų

Įvykio vietoje dirbančių ugniagesių gelbėtojų teigimu, situacija kontroliuojama, bet teršalai tebeteka. Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Mariaus Garbenio teigimu, pirminiais duomenimis, grynojo teršalų kiekio šiuo metu surinkta apie 2-3 tonas.

„Nuo vakar vakaro, per naktį iki šiandien dienos surinkome apie 24 kubinius metrus vandens. Kretingos rajono savivaldybė su specialiais konteineriais veža juos utilizuoti, o mes toliau su siurblio pagalba traukiame šiuos pasklidusius naftos produktus. Įtariame, kad tai turėtų būti dyzelinas. Statome bonines užtvaras, susipylėme pylimą“, – sako Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Marius Garbenis.

Jo teigimu, naftos produktai pasižymi riebaliniu sluoksniu, ištekėjęs net nedidelis kiekis sudaro nedidelę plėvelę, ji pasklinda labai plačiai, todėl vizualiai žiūrint atrodo, kad yra labai didelis kiekis, tačiau išgryninus, manytume, labai didelio kiekio nėra.

„Gal kokios 2-3 tonos grynųjų teršalų, kiek mes spėjame šiandien“, – sakė M. Garbenis.

Įvykio vietoje dirbo trys autocisternos, taip pat 13 ugniagesių-gelbėtojų.

„Teršalai iki šiol jie teka, didesniu ar mažesniu kiekiu jie išbėga“, – teigė ugniagesių-gelbėtojų atstovas.

Aplinkosaugininkas: jei tarša nebūtų suvaldyta laiku, grėsmė galėjo kilti lašišinėmis žuvimis garsiam upeliui

Kretingos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Ričardas Kašėta žurnalistams sakė, kad situacija šiuo metu suvaldyta, tiesa, vis dar nėra aiškus taršos šaltinis.

Jo teigimu, jei teršalai nebūtų pastebėti laiku, Salanto upelis galėjo patirti rimtos žalos, nes tai mažas, lašišinių žuvų gausus upelis.

„Vakar gavome pranešimą, kad bėga iš melioracijos išleistuvų. Kokia medžiaga – nebuvo pranešta, mes reagavome tuoj pat ir buvo nustatyta, kad teka naftos produktai. Labai panašu į dyzelinį kurą“, – įvykio vietoje antradienį situaciją komentavo Ričardas Kašėta, Kretingos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas.

Jo teigimu, šiuo metu į pagalbą pasitelkti vandentiekio tarnybos darbuotojai, atidaromi šuliniai.

„Bijau ką nors prognozuoti, bet iki šiol ištekėjo apie kubinį metrą, gal daugiau. Dabar, kai viskas lokalizuota, žala nedidelė, bet jei kuras būtų patekęs į Salanto upelį, tada būtų žala didesnė. Upelis lašišinis, labai nepageidautina, kad tarša būtų išplitusi“, – sakė aplinkosaugininkas.

Šiuo metu teršalai sustabdyti mažame tvenkinyje, kuris susisiekia su Salanto upeliu.

„Šiuo metu jis visiškai užtvenktas ir vanduo niekur nenuteka“, – sakė R. Kašėta.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Vilija Blinkevičiūtė
10

Lietuvoje

2021.04.13 18:25

Blinkevičiūtė perspėjo socdemus: jei susvyruosime, būsime vėl „apženyti“ su konservatoriais

LSDP pakeitė pirmininko rinkimų datą; atnaujinta 21.28
10
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59