Lietuvoje

2021.03.01 13:13

Vyriausioji epidemiologė: bent 12-oje savivaldybių situacija prilyginama karantino D scenarijui

atnaujinta 13.42
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.03.01 13:13

Valstybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nutarė sudaryti ekspertų komisiją, kuri spręs, kaip padidinti atliekamų COVID-19 testų skaičių Lietuvoje. Anot VESK pirmininkės Agnės Bilotaitės, esama situacija netenkina, rodikliai yra gerokai per maži.

Dar prieš VESK posėdį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė komentavo, kad ketinama apžvelgti pastarųjų dviejų savaičių sergamumo situaciją.

„Deja, sergamumo rodikliai nekrenta taip greitai, kaip tikėjomės, todėl būtina išdiskutuoti visus siūlymus, kad išvengtume situacijos blogėjimo“, – teigė A. Bilotaitė. Vyriausybė praėjusią savaitę priėmė sprendimą karantiną pratęsti dar mėnesiui – iki kovo 31-osios, o judėjimo tarp savivaldybių ribojimą pratęsti iki kovo 15-osios.

Ministrės teigimu, sergamumo situacija šiuo metu nėra tokia, kad būtų galima svarstyti papildomus atlaisvinimus. Vyriausybei bus siūloma spręsti tik dėl vairavimo egzaminų.

Po posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje A. Bilotaitė kalbėjo, kad situacija, žvelgiant bendrai, nėra gerėjanti ir jau kurį laiką nėra požymių, kad sergamumo rodikliai būtų geri. Visgi, žvelgiant į ES, matyti, kad Lietuvoje atvejų skaičiaus vidurkis yra mažesnis nei ES vidurkis.

„Dalykas, kuris kelia nerimą Lietuvoje, yra testavimo apimtys. Tai tikrai netenkina. Jei žvelgsime į ES kontekstą, mes matome, kad esame tik 20-oje vietoje“, – sakė A. Bilotaitė.

Anot ministrės, posėdyje buvo sutarta suburti ekspertų grupę ir parengti planą, kaip didinti COVID-19 testavimo apimtis. Šiuo metu per savaitę padaroma apie 7 tūkst. testų, bet, anot A. Bilotaitės, norint, kad situacija gerėtų, reikia pasitempti. Planą ekspertai turėtų parengti iki penktadienio.

„Turime tikslą, kad jis (testų skaičius – LRT.lt) būtų maksimaliai didelis, bet, žinoma, tai susiję ir su mūsų galimybėmis, visa logistika. Tam ir buvo pasiūlyta sudaryta ekspertų formatą, kad jis pasidėliotų galimybes, parengtų planą“, – sakė ministrė.

Bilotaitė: karantino atlaisvinimas nėra planuojamas, siūlysime ieškoti būdų didinti testavimo apimtis

Vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė teigė, kad Lietuva pagal sergamumą ES mastu yra 15-oje vietoje. Pagal mirtingumą dėl šios ligos Lietuva, kaip sakė L. Ašoklienė, ES yra 9 vietoje. Be to, pasak vyriausios epidemiologės, 12-oje ES šalių matomos didėjančio sergamumo tendencijos.

„Visose ES šalyse yra nustatyta britiška mutacija, tik skiriasi pačios mutacijos paplitimas. <...> PAR atmaina yra šiek tiek mažiau paplitusi, tačiau taip pat yra nustatyta kai kuriose ES šalyse. Braziliškoji atmaina, pavieniai jos atvejai, yra nustatyti Italijoje, Nyderlanduose, Danijoje“, – sakė L. Ašoklienė.

Lietuvos sergamumo rodiklis šiuo metu, anot epidemiologės, yra išaugęs. Pirmadienio duomenimis, jis siekė 251 atvejis 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Prieš 10 dienų šis rodiklis siekė 240 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Padidėjusi ir nustatomų teigiamų dalis.

„Tie svyravymai yra nežymūs, tačiau į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį, tai iš tiesų, kad matome, jog paskutinę savaitę daugėja savivaldybių, kur sergamumo skaičius didėja. Jų šiai dienai yra apie 30, tas pats pastebėtina ir su teigiamų testų procentine dalimi. Savivaldybėse situacija yra nevienoda, turime bent 12 savivaldybių, kuriose yra situacija, prilyginama D karantino scenarijui“, – teigė L. Ašoklienė.

Tiesa, 11-oje savivaldybių situacija yra gerėjanti, jose nustatomų atvejų rodiklis yra mažiau nei 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10