Lietuvoje

2021.03.01 09:08

Nacionalinės laboratorijos vadovas: greitai sužinosime realią COVID-19 mutacijų padėtį Lietuvoje

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.03.01 09:08

Nuo kovo pradžios Lietuvoje bus atliekama daugiau DNR sekoskaitos tyrimų, kuriais galima nustatyti COVID-19 viruso mutacijas. Iki šiol šalyje aptikta tik keliolika britiškosios atmainos atvejų, tačiau Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktorius Danas Bakša sako, kad netrukus galime tikėtis pamatyti realesnį vaizdą.

Šiuo metu sekoskaitos tyrimus vykdo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų laboratorija bei Vilniaus universiteto (VU) Santaros klinikų laboratorija, tačiau nuo šios savaitės, nuo kovo 1-ios, prie tiriančių laboratorijų savais pajėgumais prisijungia ir LSMU bei VU. Santaros klinikos planuoja atlikti 384 per savaitę tyrimus, Kauno klinikos – 96 per savaitę, o universitetų laboratorijose numatoma po 24 tyrimus per dvi savaites. Dar po 200 ėminių kiekvieną savaitę siunčiama Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro laboratorijai, tokius skaičius LRT RADIJUI nurodė D. Bakša.

„Reikėtų pažymėti, jog virusų sekoskaitos tyrimai svarbūs daugeliu aspektų – ne tik padeda greičiau aptikti didesnio dėmesio vertas viruso linijas, bet suteikia ir daug papildomos informacijos epidemiologinei kontrolei, diagnostinių priemonių ar vakcinos veiksmingumo vertinimui“, – laidoje „Ryto garsai“ pirmadienį sakė jis.

Pasak jo, iki šios dienos aptiktų mutacijų ir paskirų jos atvejų skaičius išlieka nepakitęs nuo to, apie kurį skelbta praėjusią savaitę.

„Iki šiol iš tų pavojingesnių linijų Lietuvoje buvo aptikta tik Jungtinėje Karalystėje kilusi, vadinamoji B117 viruso linija, praėjusią savaitę tokių mutacijų buvo aptikta 11-a, kiek anksčiau buvo aptikta dar viena mutacija. Šiai dienai tai nėra dideli skaičiai, bet tikėtina, kad išsiplėtus tyrimų pajėgumams, netolimoje ateityje sužinosime realią situaciją visoje Lietuvoje“, – sakė D. Bakša.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00