Naujienų srautas

Lietuvoje2016.05.03 09:02

Mirė Floridos lietuvių kunigas M. Čyvas

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.05.03 09:02

Amerikos lietuvių sielovada daugiau nei pusšimtį metų rūpinęsis kunigas Matas Čyvas šeštadienį sulaukė 100-ojo gimtadienio, šia proga sekmadienį kunigą sveikino ne tik Floridos miesto Sent Pitersbergo Amerikos lietuvių klubo bendruomenė, bet ir popiežius Pranciškus. O pirmadienį M. Čyvas iškeliavo Anapilin.

Šimtojo gimtadienio proga parašytame laiške kunigui popiežius padėkojo M. Čyvui už 75 kunigystės metus ir linkėjo Dievo palaimos garbingo jubiliejaus proga.

Pasveikinti kunigą norėjo ir tradicinių Sekmadienio pietų susirinkusi Amerikos lietuvių bendruomenė. Elegantiškos damos ir puošnūs vyrai susirinko tikėdamiesi pamatyti kunigą ir pasveikinti jį su garbingu jubiliejumi.

Deja, M. Čyvas į sekmadienio šventę atvykti jau negalėjo dėl sveikatos problemų. Pirmadienio popietę jo gyvybė užgeso. Tai 15min patvirtino sekmadieninės lietuvių mokyklos „Saulutė“ vadovė Birutė Blotnys.

„Labai gaila... Jis buvo šiltas, draugiškas, nuostabus žmogus. Ramaus būdo, labai protingas, visada mandagus. Paprastai vaikai vengia senų žmonių, bet jis net juos mokėjo sudominti. Anksčiau, kai buvo jaunesnis, jis rengdavo popietes vietiniams lietuviams, su visais sutardavo, visus suburdavo“, – kalbėjo B. Blotnys.

Dar sekmadienį apie 80 Amerikos lietuvių klubo narių kunigo šimtojo gimtadienio proga vaišinosi tortu, dalijosi prisiminimais apie kunigą ir pakėlė taurę šampano į šimtamečio sveikatą.

Pietų dalyviai 15min sakė, kad M. Čyvas buvo jų bendruomenės lyderis ir numylėtinis.

„Jis buvo labai malonus žmogus. Draugavau su juo nuo tada, kai jis atsikraustė į Floridą. Kiekvieną sekmadienį po Mišių jis atvykdavo į klubą tradicinių sekmadienio pietų. Sėdėdavome prie vieno stalo. Niekada nesu mačiusi, kad kad jis būtų piktas, jis niekada nieko nėra užgavęs“, – 15min sakė Amerikos lietuvių klubo prezidentė Aldona Čėsnaitė.

Pasak jos, M. Čyvas vienijo emigrantus ir aukodavo mišias, kol jam tai daryti leido sveikata. M. Čyvas sutuokė šimtus lietuvių porų, pakrikštijo šimtus jų vaikų.

Pasak Šv. Kazimiero misijos vadovo Bernardo Talaišio, M. Čyvas visuomet būdavo pasitempęs ir noriai visiems padėdavo.

„Jis buvo labai drausmingas ir valingas žmogus. Tikras kunigas“, – sakė B.Talaišis.

M. Čyvas gimė 1916-ųjų balandžio 30 dieną Liliūnų kaime, Ukmergės rajone. 1934-aisiais jis įstojo į Kauno kunigų seminariją.

Arkivyskupo Juozapo Skvirecko 1941 metais įšventintas kunigu M. Čyvas darbavosi vikaru Kaune ir po kelių metų buvo paskirtas arkivyskupo sekretoriumi.

1944 metais frontui slenkant į Vakarus Gestapas privertė arkivyskupą J. Skvirecką palikti Lietuvą ir važiuoti į Vokietiją. Šioje kelionėje iki Austrijos Zamso miesto arkivyskupą lydėjo ištikimas jo sekretorius kunigas M. Čyvas.

Vėliau jis studijavo Romos Gregorianumo universitete, o 1949 m. išvyko į Ameriką. Dvejus metus jis dirbo Kalifornijoje, vėliau Niujorko apylinkėse, o nuo 1988 m. įsikūrė Floridoje.

M. Čyvas mirė pirmadienio popietę Sent Pitersberge.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi