Lietuvoje

2016.05.03 10:48

A. Tapinas apie socialdemokratų sąrašą: pirma mintis – šokas

Vis dar populiariausia partija Lietuvoje – socialdemokratai – patvirtino kandidatų į Seimą daugiamandatėje apygardoje sąrašą. Nemažai apžvalgininkų jį iš karto išpeikė, nes į aukštą vietą buvo įrašyti prieštaringai vertinami politikai, o visuomenės pasitikėjimą pelnę politikai, pavyzdžiui, ministras Linas Linkevičius, nugrūsti toli nuo lyderių. „Tai vienas geriausių socialdemokratų rinkiminių sąrašų“, – tvirtina partijos vicepirmininkas Juozas Olekas. Apie kandidatų sąrašo sudarymo principus ir formules – pokalbis su J. Oleku ir politikos apžvalgininku Andriumi Tapinu. 

– Pone Olekai, paaiškinkite, kokiu principu yra sudaromas socialdemokratų rinkimų sąrašas – pagal kokią formulę?

J. Olekas: Pagrindinis principas – Lietuvos žmonių pasitikėjimas. Didžioji dalis politikų jau dalyvavę įvairiuose rinkimuose, juos Lietuvos žmonės reitingavo. Taip pat žiūrima į asmens aktyvumą, užimamas pareigas. Tai yra pagrindas. Be to, mes 40 procentų atiduodame skirtingos lyties atstovams – kiekviename dešimtuke yra 6 vyrai ir 4 moterys. Taip pat kiekviename dešimtuke turi būti bent vienas Jaunimo sąjungos atstovas. Iki šiol jauniesiems socialdemokratams ne itin sekėsi, tačiau mes laikomės šios tvarkos. Taigi sąraše yra 20 jaunimo atstovų ir 48 moterys.

– Daug kam užkliuvo, kad Birutė Vėsaitė yra gana aukštoje 18 vietoje. Dėl šios jūsų partijos narės neretai tenka aiškintis pačiam partijos pirmininkui, dažni jos pasisakymai, švelniai tariant, yra prieštaringi, tačiau jai yra skiriama aukšta vieta sąraše. Kuo tai aiškinate?

J. Olekas: 2012 metų rinkimų sąraše ji buvo dar aukščiau. Vieniems žmonėms ji užkliūna, kitiems – patinka. Jos 18 vieta šių metų sąraše yra susijusi su ankstesne pozicija ir su veikla partijoje.

– Ar tiesa, kad, pagal jūsų skaičiavimus ir tam tikras formules, B. Vėsaitė turėjo būti pirmajame dešimtuke, tačiau tam pasipriešino partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius?

J. Olekas: Negaliu pasakyti, nes nebuvau labai arti galutinio sąrašo sudarymo. Iš moterų pirmame dešimtuke yra Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Irena Šiaulienė, Auksė Kontrimienė.

– Pone Tapinai, kokios mintys kyla tik užmetus akį į socialdemokratų sąrašą?

A. Tapinas: Pirmoji mintis – šokas, pamačius, kurioje vietoje atsidūrė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Tai vienas populiariausių ministrų, kuris įsivėlęs į mažiausiai skandalų, davęs mažiausiai „zadanijų“, tačiau sąraše jis viso labo 34-as.

Kelia nuostabą ir 18-a B. Vėsaitės vieta. Premjeras buvo labai aiškiai pasakęs, kad po B. Vėsaitės kalbų apie Algirdą Paleckį ir jo grįžimą stiprinant kairįjį politikos sparną, ji bus labai rimtai vertinama. Matyt, „rimtas“ vertinimas Socialdemokratų partijoje yra toks, kad šiai politikei skiriama beveik garantuota vieta Seime ir dar ketveri metai smagaus gyvenimo.

– L. Linkevičius yra vienas palankiausiai visuomenėje vertinamų politikų, tačiau jam skirta dvigubai žemesnė vieta nei B. Vėsaitei. Kodėl?

J. Olekas: Linas kol kas nėra dalyvavęs rinkimuose ir tikro žmonių vertinimo mes nežinome. Visi prieš jį sąraše esantys vyrai jau yra dalyvavę vienuose ar kituose rinkimuose, kai kas yra ne kartą laimėjęs vienmandatėje rinkimų apygardoje. Negali nevertinti, kad žmogus vis laimi ir laimi. Turime nerašytą taisyklę – jei asmuo laimi vienus rinkimus po kitų, jis eina į rinkimus tol, kol laimi. Jei ne – yra keičiamas kuo nors kitu.

– Pone Tapinai, ar jūs įtikina tokie argumentai dėl L. Linkevičiaus?

A. Tapinas: Šios partijos prerogatyva daryti, ką nori. Iš 33 prieš L. Linkevičių įrašytų žmonių nematau labai jau daug nugalėtojų. Kad ir Ramūnas Burokas, kuris negavo vienmandatės apygardos, A. Kontrimienė ar R. Popovienė – didysis partijos fenomenas, kurios greičiausiai nežino 99,7 procentai Lietuvos žmonių.

J. Olekas: Ponia Popovienė yra puiki Seimo narė. Ji gana aktyvi komitete, yra pateikusi keliasdešimt įstatymų pataisų.

A. Tapinas: Šaunu, kad ji puiki Seimo narė. Bet ar jūs ketinate laimėti rinkimus turėdami sąraše žmogų, kurio nežino 99 procentai Lietuvos žmonių?

J. Olekas: Turėtumėte žinoti, kad R. Popovienė laimėjo rinkimus vienmandatėje apygardoje. Ji kaip tik „tempia“ sąrašą. Laimėjusi vienmandatėje rinkimų apygardoje, ji sudarys galimybę pakliūti į Seimą tam pačiam L. Linkevičiui.

– Pone Olekai, dar vienas įdomus momentas. Jūsų partija nutarė, kad Rimantė Šalaševičiūtė turi pasitraukti iš sveikatos apsaugos ministrės posto, nes prisipažino davusi kyšį. O į rinkimų sąrašą ji įrašyta 22 numeriu. Kuo tai aiškinate?

J. Olekas: Reikėtų skirti du dalykus. Partija išreiškė savo poziciją dėl jos prisipažinimo davus kyšį. Kita vertus, ši politikė per praėjusius rinkimus padarė didžiulį šuolį iš gana žemos sąrašo vietos. Rinkėjai ją išreitingavo. 

– Tačiau 2012 metais R. Šalaševičiūtė buvo gerai žinoma kaip buvusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė, o dabar? Partija liepė jai atsistatydinti iš pareigų ir vis tiek skiria gana aukštą vietą sąraše?

J. Olekas: Manau, ir dabar ją žmonės prisimins dėl kai kurių labai gerų darbų, kuriuos ji padarė sveikatos sektoriuje. Rinkėjai patys nuspręs. Kad kažkada davė kyšį, jai garbės nedaro, ypač tapus sveikatos apsaugos ministre, galbūt tai reikėtų deklaruoti iš anksto, nes mes to nežinojome.

A. Tapinas: Įdomus siūlymas. Kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus turėtų deklaruoti davęs kyšį medikui?

J. Olekas: Manau, turėtume tai žinoti. Galbūt ir daugiau tokių atvejų gali būti. O viską spręs rinkėjai.

– Kiti kandidatai. R. Budbergytė kol kas viešai nesireiškia, bet ji įrašyta į sąrašą trečiu numeriu. Jūs ją jau laikote būsimąja socialdemokratų žvaigžde?

J. Olekas: Matysime. Linkiu Rasai ir kitoms kolegėms bei kolegoms sėkmės. R. Budbergytė turi didžiulę patirtį, ji tikrai verta pabandyti ir Seimo, ir vyriausybės nario darbą.

– Pone Tapinai, kaip jūs apskritai vertinate socialdemokratų galimybes rinkimuose ir procesus, vykstančius aplink šią partiją? Ar jos populiarumo kritimas yra tendencija, vedanti į žemus rezultatus, ar tai viso labo svyravimas?

A. Tapinas: Tai yra agonija, tačiau ne reitingų. Jie užsifiksuos, socialdemokratai yra didelė ir įtakinga partija, ji tikrai žemai nenukris. Tačiau tai, ką pastaruoju metu matome viešojoje erdvėje, yra visiškas chaosas. Trejus metus socialdemokratai tikino, kad reitingai yra labai puikūs, kad jais tiki, o dabar staiga pareiškia, kad reitingais jau nebetiki. Pavyzdžiui, Algirdas Sysas prieš du mėnesius sakė, jog reitingai parodo, kaip žmonės tiki partija. O dabar jis tvirtina, kad reitingai yra niekas. Premjeras A. Butkevičius taip pat diagnozuoja žmonių psichologinius sutrikimus, jei jie naudojasi socialiniais tinklais.

– Nors ir pats kelia anūkės nuotraukas į „Facebooką“?

A. Tapinas: Jis teigia, kad „Facebooku“ nesinaudoja. Tai daro kažkas kitas. Ima ir kelia nuotraukas. Taigi matau chaosą, komunikacijos agoniją. Turi kažkas imtis tvarkyti šiuos dalykus, nes oponentams tai tik į naudą, jiems nieko nereikės daryti.

J. Olekas: Susitvarkysime. Jūsų žodžiuose yra tiesos, komunikacijos srityje esame ne ant vieno akmenėlio ar grumstelio suklupę. O kalbant apie sąrašą, manau, jis yra vienas geriausių iki šiol buvusių socialdemokratų sąrašų. Rinkėjai įvertins.