Lietuvoje

2021.02.26 15:35

Po COVID-19 vakcinos miręs vyras turėjo gretutinių ligų, su jomis siejama ir mirtis

atnaujinta 16.51
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.02.26 15:35

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) penktadienį popiet pranešė gavusi informacijos apie tai, kad po COVID-19 vakcinacijos fiksuotas mirties atvejis. Pranešama, kad 77 metų vyro mirtis nėra susijusi su COVID-19 vakcina.

„Vakar (ketvirtadienį – LRT.lt), vakcinavimo metu, iškart po vakcinavimo yra įvykęs mirties atvejis, praktiškai vakcinavimo metu. Mirė 77 metų asmuo, turėjo gretutinių širdies ir kraujagyslių susirgimų“, – teigė VVKT vadovas Gytis Andrulionis.

Pacientas, anot VVKT vadovo, buvo skiepijamas pirmąja „AstraZeneca“ vakcinos doze. VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė teigė, kad vyras mirė Pasvalio rajono savivaldybėje, ligoninėje, sutrikus jo širdies veiklai.

Pranešta apie mirties atvejį po COVID-19 vakcinos: mirtis su skiepu nesiejama

„Tai yra staigi, vadinamoji, kardialinė mirtis – mirtis dėl širdies veiklos ūminio sutrikimo“, – sakė R. Pilvinienė.

Pasak jo, sveikatos priežiūros įstaiga, pranešusi apie vyro mirtį, nurodė, kad jų vertinimu, mirtis su vakcina nesiejama. G. Andrulionis teigė, kad VVKT neturi jokių duomenų, leidžiančių manyti kitaip.

„Visi mūsų atlikti vertinimai rodo, kad vakcinavimas nesusijęs su įvykusia mirtimi, bet kadangi ta mirtis įvyko faktiškai vakcinavimo metu, kelių minučių bėgyje, dėl to matome poreikį tai paaiškinti viešai, kad būtų išvengta spekuliacijų“, – komentavo G. Andrulionis.

Jis teigė, kad VVKT šį atvejį, kaip ir visus kitus pranešimus apie nepageidaujamas reakcijas į vakciną, fiksuoja ir perduoda tolesniam vertinimui Europos Vaistų Agentūrai (EVA). G. Andrulionis teigė, kad EVA žino apie visas mirtis, nutikusias vakcinuojamų žmonių grupėse. Jis pabrėžė, kad nei Lietuvoje, nei kitose Europos valstybėse nėra fiksuota atvejų, kad COVID-19 vakcina būtų lėmusi žmogaus mirtį.

„Tokia pirminė informacija, mes žinome, kurioje įstaigoje tai įvyko, žinome mirusio asmens duomenis, bet gerbdami artimųjų teisę į privatumą, mes jų norėtume neviešinti“, – teigė VVKT vadovas.

R. Pilvinienė kalbėjo, kad vyrą klinikinė mirtis ištiko laukimo patalpoje, kurioje po COVID-19 skiepo žmonės turi kelioliką minučių palaukti. Anot R. Pilvinienės, vyras buvo ilgą laiką gaivinamas, tačiau nesėkmingai.

„Pacientas vakcinuotas ambulatorinėje sveikatos įstaigoje, kur, neilgai trukus po vakcinacijos, laukiant patalpoje, kuri skirta po vakcinacijos palaukti tam tikrą laiką, kurį būtina išbūti įstaigoje, kurioje vyko vakcinacija, žmogų staiga ištiko klinikinė mirtis.

Buvo teikta reanimacinė pagalba pagal šiuo metu galiojančią tvarką. Deja, reanimavus pakankamai ilgą laiką, žmogaus gyvybinių funkcijų atstatyti nepavyko. <...> Palaikome poziciją, kad vakcinacija nelėmė mirties, kad tai buvo daugiau atsitiktinis reiškinys“, – kalbėjo R. Pilvinienė.

Ji teigė, kad visi įtariami sunkūs reiškiniai ar nepageidaujamos reakcijos yra vertinamos VVKT specialistų. Informacija teikiama į Europos vaistų farmakologinio budrumo bazę, į kurią suplaukia informacija apie visose ES valstybėse gautus pranešimus dėl nepageidaujamų reakcijų.

Ją vertina EVA specialistai, šią informaciją gali pasiimti, įsivertinti ir naudoti tolesniam saugumo vertinimui farmacinių kompanijų atstovai. Toliau kompanijos teikia kasmėnesines vakcinų saugumo vertinimo ataskaitas, jas analizuoja atsakingų šalių narių specialistai, atsakingi už konkrečią vakciną visą gyvavimo rinkoje laikotarpį ir <...> priimami sprendimai dėl tolesnių veiksmų“, – komentavo R. Pilvinienė.

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) imunologė, profesorė Aurelija Žvirblienė sakė, kad kol kas labai sudėtinga pasakyti, kas galėjo lemti tokią staigią garbaus amžiaus vyro mirtį. Visgi, pasak jos, tikėtina, kad tai susiję su vyro turėtomis gretutinėmis ligomis.

„Galėčiau iš mokslinės pusės pasakyti, kad tai, kad žmogų praktiškai skiepijimo metu ištiko mirtis, rodytų, kad greičiausiai tai nulėmė kitos priežastys, buvusios ligos. Todėl, kad apie tokią staigią reakciją net sunku paaiškinti, kas būtų galėję įvykti taip staiga. Greičiausia, tai nulemta gretutinių ligų, kuriomis žmogus sirgo“, – kalbėjo A. Žvirblienė.

Profesorė taip pat teigė, kad trečios fazės „AstraZeneca“ vakcinos bandymuose dalyvavo daugiau nei 20 tūkst. žmonių ir nebuvo fiksuotas nė vienas mirties atvejis. Visgi tokie mirties atvejai, kaip šis, anot jos, turi būti nuodugniai ištirti.

„Kai yra skiepijamas didelis kiekis žmonių, tokie atvejai ištinka. Todėl būtina išsiaiškinti, ar tai yra kažkaip susiję su vakcina, ar ne. Šiuo atveju taip pat reikalingas kruopštus šio atvejo išnagrinėjimas. Tada bus galima turėti patvirtinimą ar paneigimą, kad su vakcina tai nesusiję“, – sakė A. Žvirblienė.

Populiariausi

Į Kauną atskraidintos apsaugos priemonės.
9

Lietuvoje

2021.04.22 10:06

SAM kreipiasi į prokurorus – Lietuvos medikų nepasiekė maždaug 20 vagonų apsaugos priemonių

žala – daugiau nei 900 tūkst. eurų; atnaujinta 13.24
9
Jaroslavas Narkevičius

Lietuvoje

2021.04.22 13:47

Narkevičius nenumano, kur įtariamai galėjo dingti apsaugos priemonių siunta, buvęs viceministras spėja klaidas dokumentuose

„Hoptrans logistics“: prekių trūkumai nebuvo nustatyti; atnaujinta 15.05
Greitoji pagalba

Lietuvoje

2021.04.22 17:13

Tragedija Vilniuje: šalia daugiabučio namo rastas mirusio mažamečio kūnas

pareigūnai kol kas neatmeta įvairių mirties versijų