Lietuvoje

2021.02.25 23:25

Į pasipiktinimą dėl siekio uždaryti mokyklą sureagavo ministrė: nuo geresnio ugdymo skiria tik trumpa kelionė geltonuoju autobusiuku

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.25 23:25

Varėnos rajono savivaldybė nuo rugsėjo planuoja uždaryti mažiausią rajone Panočių mokyklą. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rekomenduoja mokyklose mažinti jungtinių klasių skaičių. Vietos bendruomenė priešinasi, prašo palikti bent pradines klases, bet jų argumentų savivaldybė esą nesiklauso. O švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad vos 35 mokinius turinti mokykla visus juos moko jungtinėse klasėse, įstaigoje nepasiekiama aukštų rezultatų. „Šiuo atveju nuo geresnės kokybės ugdymo skiria tik trumpa kelionė geltonuoju autobusiuku“, – rašo ministrė J. Šiugždinienė.

Per karantiną ištuštėjusioje mokykloje vaikai, jų mokosi beveik 40, greičiausiai čia jau ir nesusirinks. Savivaldybei užsimojus nuo rugsėjo mokyklą uždaryti, nepasitenkinimą reiškia vietos bendruomenė. Arčiausia mokykla – už 35 kilometrų.

Pasak tėvų, dėl mokyklos uždarymo su jais nesitarė. Savivaldybės vadovai tikina, esą diskusija sausį vyko nuotoliniu būdu.

„Pirmiausia, tai turime atsižvelgti į vaiką, o į vaiką niekas neatsižvelgia. Teigia, kad jie kažkokias apklausas vykdė ir su tėveliais bendravo, tačiau su manimi niekas nesusisiekė ir mano nuomonės niekas neklausė“, – tikina Panočių pagrindinės mokyklos mokytoja Neringa Leimontienė.

Panorama. NVSC tiria atvejus, kai užsikrėtė dviem dozėmis paskiepytieji nuo COVID-19

Vietos bendruomenė pageidauja, kad būtų paliktos bent pradinės klasės-jas lankytų 15 vaiku. Juolab, jog paliekamas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrius, esą jaunų šeimų daugėja. Meras tikina – mokykla uždaroma dėl jungtinių klasių.

„Jungtinės klasės smukdo mokinių mokymosi kokybę. Mokyklos uždarymo tikslas yra ne sutaupyti pinigus, o suteikti mokiniams geresnę ugdymo kokybę, mes nenorim prisirišti prie pinigų taupymo, juo labiau nenorime prisirišti prie pastato“, – aiškina Varėnos meras Algis Kašėta.

Varėnos savivaldybės tarybos narys Povilas Saulevičius teigia, kad priimant sprendimą nebuvo pateikta ekonominių skaičiavimų.

„Jokių ekonominių skaičiavimų nepateikta. Geografiniu požiūriu, kaip vienas žmogus išsireiškė, tai yra genocidas vietos žmonėms, nes 40 kilometrų spinduliu nelieka jokios ugdymo įstaigos“, – sako tarybos narys.

Informacijos, kiek savivaldybei kainuoja išlaikyti pastatą, kiek bus sutaupyta uždarius mokyklą, kiek lėšų reikės darbuotojų išeitinėms kompensacijoms ir kiek kainuos vaikų nuvežimas į kitas mokyklas, savivaldybė sako neskaičiavusi. Tik pateikė, kad vaiko išlaikymas šioje mokykloje per metus kainuoja beveik dukart daugiau nei kitose.

Savivaldybė tikina esą pertvarkant ugdymo įstaigų tinklą vadovaujamasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rekomendacija mokyklą uždaryti.

„Ten mes matome, kad pradinėse klasėse labai mažai vaikų, tai išlieka ministerijos rekomendacija ir pritarimas savivaldybės tarybos sprendimui. Man atrodo, svarbu ta kokybė ir vaiko interesų paisymas“, – tikina švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius

Panočių pagrindinės mokyklos direktorius Kęstutis Pigaga pažymi, kad vaikų pasiekimai gerėjo.

„Nėra mūsų pasiekimai tokie blogi, nes ruošiant veiklos ataskaitą palyginau su praeitais metais, tai mūsų vaikai tai pasiekė pagrindinį ar aukštesnį lygį, tas procentas kilo į viršų“, – pažymi jis.

Jungtinių pradinių klasių komplektų yra beveik visose savivaldybėse, pavyzdžiui Alytaus rajone dviejose ugdymo įstaigose, Lazdijų – keturiose. Lietuvoje iš šiek tiek daugiau nei tūkstančio mokyklų, jungtinės pradinės klasės yra penktadalyje jų.

Į Panočių mokyklos bendruomenės nuogąstavimus sureagavo ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Socialiniame tinkle ji pateikė šios mokyklos duomenis.

Iš viso Panočių mokykloje 1–8 klasėse mokosi 35 mokiniai: 2 pirmokai, 6 antrokai, 3 trečiokai, 5 ketvirtokai, 6 penktokai, 5 šeštokai, 5 septintokai, 3 aštuntokai. Šioje ugdymo įstaigoje dirba 23 žmonės.

Ministrė pabrėžė, kad mokykloje visos klasės yra jungtinės – du pradinio ugdymo ir du pagrindinio ugdymo pirmosios dalies jungtiniai komplektai.

„Remiantis Varėnos rajono savivaldybės pateikta informacija, 2019 metų Nacionalinio mokinių pasiekimo patikrinime minėtos mokyklos mokinių, pasiekusių aukštesnį lygį, procentinė dalis visose vertinamose klasėse yra žemesnė nei Varėnos rajono ar šalies vidurkiai.

Mokykloje nėra nė vieno švietimo pagalbos specialisto, kad būtų užtikrinama reikalinga švietimo pagalba“, – skelbia J. Šiugždinienė.

Anot ministrės, kaip numatyta tinklo pertvarkos plane, Panočių pagrindinės mokyklos mokiniams bus sudarytos galimybės mokytis kitose Varėnos rajono mokyklose, pasirūpinant nuvežimu ar galimybe gyventi Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos bendrabutyje. Jau šiuo metu net 25 Panočių gyvenvietės vaikai lanko mokyklas Varėnoje.

„Girdžiu, mama žurnalistei sako: „Gaila vaikučių, tiek važinėti“. Mokytoja kalba, kad reikia pirmiausiai atsižvelgti į vaiką.

Tačiau svarbu atsakyti į klausimą, ką baigę mokyklas pasakys vaikai, kai greičiausiai turės kur kas mažesnes galimybes studijuoti universitetuose, kolegijose?

Mano pozicija aiški – visais atvejais svarbiausias turi būti vaiko interesas – jo galimybė ir teisė gauti kokybišką, pilnavertį ugdymą, įskaitant ir neformalųjį švietimą bei švietimo pagalbą.

Šiuo atveju nuo geresnės kokybės ugdymo skiria tik trumpa kelionė geltonuoju autobusiuku“, – rašo ministrė J. Šiugždinienė.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6