Lietuvoje

2021.02.26 14:40

Noras griežtinti kontrolę pajūryje stebina ne tik merus, bet ir verslą: žmonės jau klausia – kur kitur, jei ne prie jūros

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.02.26 14:40

Šiomis dienomis policijai prakalbus apie būtinybę griežčiau kontroliuoti prie jūros gausiai vykstančius gyventojus, nerimsta aistros. Valdžios atstovai tokius siūlymus laiko pertekliniais, problemų dėl ko reikėtų imtis griežtų priemonių neįžvelgia ir pajūryje dirbantys verslininkai.

Situacija kelia nerimą, norėtų griežtinti kontrolę

Šylant orams vis daugiau žmonių traukia prie jūros. Gausūs čia atvykstančiųjų srautai kelia nerimą policijos pareigūnams, kontroliuojantiems tai, kaip gyventojai laikosi karantino reikalavimų.

Apie tai plačiau prabilta šią savaitę.

„Nerimą kelia karantino sąlygų nesilaikymas. Vyriausybės nutarimu yra nustatytos aiškios, sugriežtintos lankymo sąlygos. Nors tai yra atvira teritorija, tačiau mes matome, kad pakankamai nemažas skaičius automobilių susbūria į vieną vietą. Paplūdimyje vaikšto daugiau žmonių, reikia stebėti 2 m distancijos išlaikymą ir pan.“, – LRT.lt neseniai sakė Klaipėdos kelių policijos tarnybos viršininkas Mindaugas Džermeika.

Anot jo, jau šį savaitgalį policijos pareigūnai ketina griežtinti atvykstančiųjų prie jūros kontrolę – bus stebima, ar tikrai visi į pajūrį atvykstantys automobiliai yra būtent žmonių, kuriems pagal dabar galiojančius karantino reikalavimus galima atvykti, taip pat bus atkreipiamas dėmesys ir į tai, kaip pajūrio lankytojai paiso kitų karantino reikalavimų.

Jeigu bus matoma, kad didesnis pareigūnų dėmesys pajūrio zonai neduoda teigiamų rezultatų ar padėtis darosi nevaldoma, neatmetama galimybė siekti dar drastiškesnių priemonių – būtų galima kreiptis į savivaldybes prašant kiek riboti gyventojų patekimo prie jūros galimybes.

„Įvertinome visas turimas pajėgas ir galimybes. Be abejo, galutinis, kraštutinis atvejis yra kreiptis į savivaldybę dėl tam tikrų aikštelės apribojimų kelio ženklais ar atitinkamais atitvarais“, – vieną galimų priemonių įvardijo M. Džermeika.

Merai papildomus ribojimus laiko pertekliniais

Paviešinti policijos planai netruko sulaukti žmonių reakcijų – socialiniuose tinkluose kilo tikra pasipiktinimo tokiais svarstymais banga.

Kol kas policijos pareigūnai dėl tokių ribojimų į savivaldybes dar nesikreipė, tačiau panašu, kad palaikymo nesulauktų.

Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko nuomone, papildomi sugriežtinimai pajūryje būtų pertekliniai.

„Manau, kad nusiraminkime, atsigręžkime į sveiką, šaltą, blaivų protą. Suvokime, kad ne policija, ne draudimai, ne ribojimai, bet kiekvieno asmeninė atsakomybė užtikrina savo ir kitų saugumą. Čia yra svarbiausia“, – akcentavo V. Grubliauskas.

Pašnekovas neslėpė, jog judėjimas miesto gatvėse neįkvepia tikėjimo, kad visi žmonės vienodai supranta asmeninės atsakomybės ir saugojimosi svarbą.

„Bet aš vis tik labiau linkčiau ne į drastiškas priemones, kurių dar niekas per daug ir nesiūlė, o jeigu ir kreiptųsi, labai skeptiškai su dideliu rezervu žiūrėčiau į tokį prašymą“, – patikino Klaipėdos meras.

Manau, kad nusiraminkime, atsigręžkime į sveiką, šaltą, blaivų protą.

Klaipėdos rajono, kuriam priklauso vienas lankomiausių objektų pajūryje – Olando Kepurės skardis, meras Bronius Markauskas pripažino, jog dėl aktyvaus šio gamtos perlo lankymo kyla rūpesčių, tačiau papildomus griežtinimus meras vertino ne itin entuziastingai.

„Ypač dabar, kai truputį yra sumažėjęs naujų COVID-19 atvejų skaičius ir po truputį atpalaiduojamas karantinas, ribojimas patekti prie jūros turbūt labai žmones papiktintų“, – pastebėjo B. Markauskas.

Klaipėdos rajono mero nuomone, dabar vertėtų labiau susitelkti kontroliuojant, kaip žmonės paiso pakeisto apsauginių veido kaukių dėvėjimo reikalavimo, ar atvykę į pajūrį nesibūriuoja ir pan.

„Žinant emocines įtampas, žmonėms reikia atsipalaidavimo. Aišku, svarbu, kad žmonės protingai elgtųsi, nevaikščiotų būriais, laikytųsi atstumo. Aš manau, kad ta kontrolė yra ir mūsų Viešosios tvarkos skyriaus žmonės važiuoja, žiūri“, – akcentavo B. Markauskas.

Neatmetama, kad orams vis šylant prie jūros vykstančiųjų srautai didės, tad vertėtų sekti situaciją.

„Jeigu matytume, kad tikrai yra grėsmė ir nepavyksta sukontroliuoti – galima būtų svarstyti, tačiau šiandien, manau, perteklinis toks draudimas“, – apibendrino pašnekovas.

Pirmojo karantino metu Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisija buvo nusprendusi karantino laikotarpiu neleisti lankyti Olando Kepurės, siekiant išvengti masinių susibūrimų. Tačiau antrojo karantino metu toks ribojimas nebuvo įvestas.

Klaipėdos rajono meras neslėpė, jog sunku įvertinti ar pirmojo karantino metu galiojęs draudimas pasiteisino, mat negalima nustatyti, ar žmonės galėjo užsikrėsti atvykę prie skardžio.

B. Markauskas pastebėjo, kad tokiais klausimais pasisakyti turėtų ekspertai, tačiau jo paties nuomone, gryname ore galimybės užsikrėsti yra mažesnės nei prekybos centre ar pan.

Ribojimai iššauktų žmonių pyktį

Svarstymai apie galimybes riboti žmonių patekimą prie jūros nustebino ir uostamiestyje, netoli molo veikiančios populiarios kavinės „Ateik Ateik“ atstovus.

„Mes labai atsakingai žiūrime į visus reikalavimus, kiekvieną dieną sekame Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas ir, kaip verslas, džiaugiamės, kad galime dirbti bent jau išsinešimui. Į kavinę įleidžiame po vieną ar du asmenis, griežtai kontroliuojame, nes policija čia atvažiuoja kas valandą. Klaipėdiečiai jau klausia, kur kitur reikės važiuoti, jeigu nebus galima prie jūros“, – darbo netoli jūros ritmą ir čia tvyrančias nuotaikas apibendrino vienas kavinės įkūrėjų Rimvydas Uselis.

Verslininkas taip pat pastebėjo, kad antrojo karantino metu žmonės elgiasi kur kas sąmoningo ir atsakingiau paiso reikalavimų nei per pirmąjį karantiną. Taigi, tikėtina, kad pajūrio lankytojai paisytų naujojo draudimo ir tik nedaugelis bandytų prasmukti.

„Jeigu būtų uždrausta, žmonės turbūt nevažiuotų. Aišku, būtų tokių, kurie bandytų prasmukti, bet manau, kad žmonės tikrai būtų nusivylę ir pyktų. Įsivaizduokite turi savaitgalį, nori pabūti gamtoje, pagaliau atsikvėpti, bet negali ten nuvykti. Manau, žmonės rastų būdų, bet liktų vidinis pyktis“, – dėstė R. Uselis.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5