Lietuvoje

2016.05.01 18:00

A. Sysas: nuo šiol aukosime savo bites ir gelsime kur kas skaudžiau

Švęsdami partijos 120-ąsias įsikūrimo metines, tvirtindami Seimo rinkimų programą bei rinkimų sąrašus, socialdemokratai iš savo lyderio premjero Algirdo Butkevičiaus išgirdo ir kritikos. Jis ragino partiečius susirūpinti ir pastaruoju metu nukritusiais reitingais, ir, iki rinkimų likus penkiems mėnesiams, iš peties padirbėti ir provincijoje, ir miestuose.

„Normalu, kad partijos pirmininkas kritikuoja. Bet mes jo nekritikuosime. Partijos bičiuliai kritiką priėmė geranoriškai. Kai dirbi, visko pasitaiko: kai kas pavyksta puikiai, kai kas – ne. Tačiau, mano galva, ir mūsų, ir kitoms partijoms stinga vidinių diskusijų. Kasdienė rutina ir nesibaigiantys darbai trukdo susėsti ir padiskutuoti apie vertybinius ir kertinius dalykus. Iš čia kyla nemažai problemų“, – per sekmadienį vykstantį socialdemokratų šventinį suvažiavimą LRT.lt sako partijos rinkimų štabo vadovas, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas.

– Ką Jūs, kaip partijos rinkimų štabo vadovas, galvojate apie taip stipriai nukritusius socialdemokratų reitingus?

– Manau, tai lėmė ne viena priežastis. Kai po Seimo rinkimų 2012 m. socialdemokratų reitingai buvo aukšti ir tokie išsilaikė iki pat šių metų pradžios, daug kas kalbėjo ir kalbėjo, kad mūsų reitingai kris. Todėl, mano galva, tą kritiką reikėtų vertinti iš laiko perspektyvos. Reikėtų šiek tiek luktelėt, tuomet galėsim įvertinti, ar tas kritimas yra laikinas, ar – ilgalaikis.

– Tikėtina, kad ne tik lauksite, bet ir kažką darysite, kad rinkėjai visai nenusisuktų?

– Man patiko partijos pirmininko kalboje panaudota metafora apie bites – jos ne tik neša medų, bet ir skaudžiai gelia. Todėl, manau, teks tų bičių kažkiek ir paaukoti – juk jos įgėlusios žūsta. Mes iki šiol tiek savo oponentų, tiek partnerių atžvilgiu prasidėjusioje kaip niekad nešvarioje rinkimų kampanijoje buvome pakankamai pakantūs ir kultūringi. Nuo šiol dažniau gelsime.

– Pastaruoju metu daug kas pastebi, kad daugiausiai balsų nuviliojo pavojingiausi konkurentai socialdemokratams – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai. Kaip tai vertinate?

– „Gelbėtojai“ prieš rinkimus visada atima dalį rinkėjų balsų. Bet pas „valstiečius“ emigravo ir dalis mūsų koalicijos partnerių „tvarkiečių“ bei „darbiečių“ balsų. Per praėjusius rinkimus net dalis konservatorių rinkėjų balsų buvo atitekę socialdemokratams. Būna ir tokių kuriozų.

Todėl, nemanau, kad „valstiečiai“ susišluos visų balsus. Jie, kaip ir buvę Arūno Valinsko ar Neringos Venckienės šalininkai, kažkiek balsų prisivilios. Gal apie 15 proc. Tačiau dar anksti apie tai kalbėti. Juolab kad paskutinės socialinės apklausos parodė, kad net 30 proc. rinkėjų iki šiol neapsisprendę.

– Gal jau turite scenarijų, kokia galėtų būti valdančioji koalicija po rinkimų?

– Apie tai kalbėti dar tikrai anksti. Juk meška dar nenušauta. Su daugelio partijų atstovais pasikalbame, pasvarstome, kaip galėtų klostytis situacija po rinkimų. Tik su konservatoriais kol kas jaučiasi pakankamai didelė takoskyra.

– Bet iš jūsų partnerių – Darbo partijos – stovyklos pastaruoju metu vis dažniau girdisi aštrios kritikos žodžiai.

– Mūsų santykiai nepasikeitė. Tiesiog šiuo metu jau prasidėjo rinkiminė kampanija. Visi, net ir koalicijos partneriai, nori atrodyti darbingesni, aktyvesni, patrauklesni. Kai per Darbo partijos suvažiavimą jos lyderis Valentinas Mazuronis iš aukštos tribūnos skelbė, kad esą jų partija pakėlė ir algas, ir pensijas, man norėjosi pasakyti, kad šiuos darbus atliko visa valdančioji koalicija, net opozicija prie to prisidėjo. Būtent taip per savo suvažiavimą mes ir pasakėme. O „darbiečiai“ gal jaučia jaunesniojo brolio sindromą?

– Kada pagaliau prasidės reali socialdemokratų rinkiminė kampanija?

– Mes su partiečiais tikrai nestovėsime su šakėmis pakelėse. Mes tikrai nestabdysime pabėgėlių pasienyje su Lietuva ar visuomeninio transporto sustojimuose. Nestatysime barikadų ir prie prekybos centrų dėl galbūt padidėjusių kai kurių maisto produktų kainų. Mes tiesiog dirbsime, nes iki Seimo rinkimų dar reikia daug nuveikti.