Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt, ELTA2021.02.25 08:36

Prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė sako, kad triukšmą sukėlusi Žygimanto Pavilionio kelionė į politinės krizės ištiktą Sakartvelą buvo nepavykusi tarpininkavimo misija. Prezidentūra sako, kad iš šio atvejo reikėtų „pasidaryti išvadas“.

Sakartvelo opozicija nuo pat parlamento rinkimų spalį juos laiko suklastotais, o praėjusią savaitę buvo sulaikytas jos lyderis Nika Melia, šalyje reaguojant į tai vyko protestai.

LRT.lt primena, kad savaitgalį Sakartvele viešėjo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis, per šį vizitą išsakęs paramą Sakartvelo opozicijai. Naujasis šalies premjeras pareiškė, kad esą šališka Ž. Pavoliono parama opozicijai yra nepriimtina ir įžeidžianti.

A. Skaisgirytė ketvirtadienį LRT RADIJUI sakė, jog tai buvo vienos pusės palaikymas.

„Politikas nuvyko į kitą šalį ir parėmė vieną politinę jėga, tai jis padarė tai, ką padarė. Deja, tarpininkavimo misija jam nepavyko. Ir natūraliai nepavyko, nes jeigu atsistoji į vienos politinės jėgos pusę, kai jos yra dvi, tarpininkauti tada nesigauna“, – sakė A. Skaisgirytė.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen šią savaitę taip pat Ž. Paviliono elgesį įvertino kritiškai – trečiadienį „Ryto garsuose“ ji sakė, kad komiteto pirmininkas galėjo būti labiau diplomatiškas, dėl šio atvejo Seimo vadovybė išsikvietė Ž. Pavilionį pasiaiškinti.

Atsakydama į klausimą, ar Seimas turėtų svarstyti, pavyzdžiui, Ž. Pavilionio galimybes toliau eiti komiteto pirmininko pareigas, A. Skaisgirytė sakė, jog išvadas pasidaryti reikia.

„Svarstyti reikia, aptarti šią situaciją reikia, pasidaryti tam tikras išvadas irgi reikia“, – sakė prezidento patarėja.

Prezidentūros Užsienio politikos grupės vadovė priminė, kad Gitanas Nausėda savo poziciją išreiškyje pokalbyje su Sakartvelo prezidente.

„Prasidėjus įvykiams Sakartvele, prezidentas Nausėda kalbėjosi su Sakartvelo prezidente Salome Zurabišvili, ji tiesiog pasakojo prezidentui, kas vyksta, kodėl vyksta, kaip vyksta. Prezidento pozicija buvo labai aiški – žinoma, kad politinės partijos nesutaria, tai nieko naujo, tačiau kaip elgiamasi su politine opozicija yra demokratinės valstybės brandos požymis. Ir jeigu politinė opozicija yra suimama, keliamos bylos, vadinasi, kažkas yra negerai su demokratiniais standartais“, – laidoje „Ryto garsai“ kalbėjo A. Skaisgirytė.

Tai, kas vyksta Sakartvele, ji pavadino „tam tikru demokratijos egzaminu“ ir išreiškė lūkestį, jog jis nestos skersai šalies eurointegracijos kelio.

Prezidentūra nesutinka su I. Šimonytės siūlymu dėl EVT: diskusijos turinys yra neadekvatus

Prezidentūra nepritaria premjerės Ingridos Šimonytės trečiadienį išsakytai pozicijai, kad prezidentas ir Vyriausybės vadovas galėtų atstovauti Europos Vadovų Taryboje (EVT) pakaitomis. Pasak šalies vadovo vyriausiosios patarėjos A.Skaisgirytės, prezidentas nesutinka keisti nusistovėjusios atstovavimo EVT sistemos. Maža to, akcentuoja patarėja, pastaruoju metu vis dažniau keliamas klausimas, ar premjerei nereikėtų iš prezidento perimti atstovavimo EVT funkcijų, yra primestas ir tiesiog neadekvatus pandemijos sukeltos krizės sąlygomis.

„Prezidentas remiasi Konstitucijos jam suteiktomis galiomis atstovauti valstybei. Ar galėtų vadovai daryti tai pakaitomis? Lietuva turbūt būtų vienintelė šalis, kuri tai daro Europos Sąjungoje. Tai labai keistai atrodytų kitų šalių akyse“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė A. Skaisgirytė.

„Nepritarėme tam nuo pat pradžių ir nemanome, kad šią sistemą, kuri yra nusistovėjusi jau 12 metų, dabar reikėtų pakeisti dėl kažkokių priežasčių“, – pažymėjo patarėja.

A. Skaisgirytė neslėpė apskritai nelabai suprantanti, kodėl atstovavimo EVT klausimas pastaruoju metu yra intensyviai keliamas. Jos manymu, diskusija dėl Lietuvos vadovų atstovavimo EVT yra primesta, o jos turinys – įvertinus COVID-19 sukeltų problemų spektrą – neadekvatus.

„Mums nelabai yra suprantama, kodėl ši diskusija kilo. Yra toks nusiteikimas lyg ją (diskusiją – ELTA) būtų kažkas primetęs. Tuo metu, kai šalis dorojasi su pandemija, kai yra labai svarbių spręstinų klausimų: vakcinacija, ekonominis atsigavimas, išėjimas iš pandeminio sąstingio, yra ir žmonių psichologinė sveikata, išaugęs nedarbas. Vietoje to, kad susitelktume ir spręstume šiuos tikrai visiems rūpimus klausimus, yra primetama diskusija, kas vyks į Briuselį. Kartais diskusijos turinys atrodo neadekvačiai“, – apibendrino A. Skaisgirytė.

I. Šimonytė trečiadienį teigė su prezidentu pirmadienį aptarusi tolesnio atstovavimo EVT klausimą. Pasak politikės, Lietuvoje būtų galima vėl grįžti prie sistemos, kuomet aukščiausi vadovai dalijosi atstovavimo EVT funkcijomis. Tačiau, akcentavo premjerė, nėra aišku, ar su tuo sutiks ir prezidentas.

Pastaruoju metu klausimas, ar prezidentas turėtų toliau tęsti atstovavimą EVT, sukėlė nemažas diskusijas tarp prezidentūros ir kai kurių konservatorių atstovų. Pastarieji tvirtina, kad į EVT turėtų važinėti premjerė, nes, pasak jų, ten sprendžiami labiau Vyriausybės prerogatyvoje esami klausimai.

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10