Lietuvoje

2016.04.30 14:29

Pentagonas perspėjo dėl incidento tarp JAV ir Rusijos lėktuvų

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.04.30 14:29

Naujas incidentas, kai Rusijos naikintuvas Su-27 atliko pavojingus manevrus arti JAV žvalgybos lėktuvo, skridusio penktadienį virš Baltijos jūros, gali padidinti įtampą tarp abiejų šalių, perspėjo Pentagonas.

„Šis nesaugus ir neprofesionalus perėmimas ore potencialiai gali smarkiai pakenkti ir sukelti sužalojimų visoms susijusioms orlaivių įguloms. Dar svarbiau, kad tokie nesaugūs ir neprofesionalūs vieno piloto veiksmai gali be jokio reikalo eskaluoti įtampą tarp abiejų šalių“, – Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ sakė JAV gynybos departamento atstovas spaudai komandoras Billas Urbanas.

„Balandžio 29-ąją JAV oro pajėgų lėktuvas RC-135, skridę įprastu maršrutu tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros, buvo perimtas Rusijos (naikintuvo) Su-27 nesaugiu ir neprofesionaliu būdu“, – pridūrė jis.

B. Urbanas pridūrė, kad šis incidentas įvyko po to, kai anksčiau šį mėnesį Rusijos karo lėktuvai skraidė itin arti Amerikos eskadrinio minininko „USS Donald Cook“, plaukusio Baltijos jūroje netoli Kaliningrado srities.

„Per pastaruosius metus kartojosi incidentai, kai Rusijos kariniai orlaiviai priartėdavo pakankamai arti kitų orlaivių ir laivų, kad sukeltų didelį susirūpinimą dėl saugumo. Visada esame labai susirūpinę dėl tokio elgesio“, – pabrėžė B. Urbanas.

Lietuvos Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tokius Rusijos veiksmus pavadino kariniu chuliganizmu.

„Tai yra karinis chuliganizmas, kai ne politiniais metodais bandoma išsakyti savo nepritarimą tam, kad į mūsų uostą atvyksta karinis laivas, kad per arti sienos skrenda lėktuvai. Tai yra ne tik karinis, bet ir politinis veiksmas. Tokie reagavimo būdai nedaro garbės – tai yra ne tik neprofesionalu, nesolidu, bet gali sukelti dėl neatsargumo įvykusią nelaimę“, – teigia L. Linkevičius.

Tuo tarpu Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto vadovas admirolas Vladimiras Komojedovas anksčiau atmetė kaltinimus, kad Rusijos naikintuvas perėmė JAV žvalgybos lėktuvą, atlikdamas nesaugius manevrus.

Jis penktadienį sakė, kad „statinės“ manevras, kai lėktuvas apsisuka aplink savo išilginę ašį, nėra nesaugus, nors JAV kariškiai tvirtino priešingai.

„Tai netgi nėra smigimas arba imituojama ataka – taigi, viskas gerai. Tai nėra pavojingas manevras“, – sakė V. Komojedovas.

Visgi kita Pentagono atstovė, pulkininkė leitenantė Michelle Baldanza, aiškino, kad penktadienį Rusijos naikintuvas „atliko padrikų ir agresyvių manevrų“, kai perimdamas JAV žvalgybos lėktuvą „praskrido dideliu greičiu iš šono, ir po to agresyviai atliko manevrą, sukėlusį JAV lėktuvo RC-135 įgulos saugumui“.

Pasak jos, JAV lėktuvas skrido tarptautinėje oro erdvėje ir „jokiu metu neįsibrovė į Rusijos teritoriją“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.