Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.14 10:31

Siūlomas laisvės simbolis kursto aistras

Iki Velykų Kėdainių gyventojai raginami išreikšti savo nuomonę apie šiame mieste ketinamą statyti paminklą, skirtą Lietuvos laisvei. Nors būsimasis simbolis ne vienam menininkui primena atrakciono įrenginį, būtent tokio jo pageidauja Amerikoje gyvenantys užsakovai.

Iki Velykų Kėdainių gyventojai raginami išreikšti savo nuomonę apie šiame mieste ketinamą statyti paminklą, skirtą Lietuvos laisvei. Nors būsimasis simbolis ne vienam menininkui primena atrakciono įrenginį, būtent tokio jo pageidauja Amerikoje gyvenantys užsakovai, rašo „Lietuvos žinios“.

Kėdainių rajono savivaldybės vyriausiasis architektas Vytautas Kundrotas LŽ pasakojo, kad pastatyti paminklą dar 1994 metais sumanė dvi Jungtinių Amerikos Valstijų šeimos. Iš jų narių šiuo metu gyva likusi 94-erių senutė, idėjos autorė, ir jos dukra. Šie žmonės paminklui statyti pažadėjo skirti 50 tūkst. JAV dolerių, o Kėdainių rajono meriją įpareigojo rasti, kas paminklą sukurtų.

R. Midvikis neįtiko

Savivaldybės administracija tuomet paskelbė konkursą pastatyti paminklą. Jį laimėjo skulptorius Regimantas Midvikis, išgarsėjęs Vilniuje pastatytu paminklu Lietuvos karaliui Mindaugui, Klaipėdoje – pirmosios lietuviškos knygos autoriui Martynui Mažvydui, Panevėžyje – garsiam režisieriui Juozui Miltiniui.

Tačiau nutiko taip, kad paminklo fundatoriams garsaus skulptoriaus sukurtas ir komisijos geriausiu išrinktas maketas nepatiko – jie atsisakė skirti pinigų paminklui.

Po šių įvykių atrodė, jog paminklo idėją fundatoriai pamiršo, tačiau netikėtai paaiškėjo, kad jį pastatyti yra testamentinė vieno sumanytojų valia. Tad, pasak V. Kundroto, 2010-aisiais jų įgaliotoji atstovė Lietuvoje vėl skelbė paminklo, skirto kovoms už laisvą ir nepriklausomą Lietuvą, konkursą, o garbi Lietuvos dalininkų ir architektų komisija iš devynių pasiūlytųjų vėl išrinko skulptoriaus R. Midvikio darbą. Tai buvo jau antras to paties skulptoriaus ta pačia tema sukurtas paminklo modelis.

„Deja, užsakovams komisijos nuomonė vėl nepasirodė svari – 50 tūkst. dolerių paminklui statyti skyrę asmenys išsirinko penktą vietą šiame konkurse užėmusį modelį“, – sakė vyriausiasis architektas. Jis pabrėžė, jog būsimam paminklui parinkta vieta skvere šalia centrinės Kėdainių Jono Basanavičiaus gatvės. Pagal procedūras šiuo metu būtina išklausyti kėdainiškių nuomonę apie būsimą paminklą. Tai bus daroma iki balandžio 1-osios.

Kopėčios arba upės

Amerikiečių fundatorių išsirinktas modelis pristato skulptoriaus Mariaus Mateikos siūlomą granito rutulį, turintį simbolizuoti Žemės rutulį ir viename variante – į jį atremtas kopėčias, bylojančias, kokia nedidukė ir todėl brangi yra mūsų žemė. Antrame variante iš rutulio turėtų tekėti kraujo, išlieto kovotojų už Lietuvos laisvę, upės.

Savivaldybė yra pasirengusi sutvarkyti vietą, esančią aplink paminklą, tačiau prie paties paminklo statybos prisidėti neketina.

Valdininkų nekaltina

Paminklą Kėdainiuose sumaniusių statyti ir jo statybą remti pažadėjusių amerikiečių atstovė Lietuvoje Edita Kačinskienė apgailestavo, kad viskas užtruko kone 20 metų, o per tą laiką mūsų šalyje itin nuvertėjo JAV doleris. Tačiau E. Kačinskienė tikino dėl tokio vilkinimo nekaltinanti Kėdainių merijos valdininkų ir nemananti, kad keblumų kilo dėl kokių nors biurokratinių barjerų. Anot jos, statyti paminklo nesuskubta dėl skonio skirtumų. Geriausią, prasmingiausią paminklą rinkusi komisija manė vienaip, o jo užsakovai buvo visai kitos nuomonės.

„Tačiau džiaugiuosi, kad nors dabar Kėdainių rajono savivaldybė sutiko su paminklo fundatorių siūlymu statyti Žemės rutulį simbolizuojantį paminklą. Tikiuosi, tokio paminklo norės ir kėdainiečiai“, – vylėsi E. Kačinskienė. Ji neslėpė, jog paminklo užsakovai iškėlė mintį, jei kėdainiečiams jų pasirinkimas nepasirodys priimtinas, paminklą kaip dovaną pasiūlyti kitam Lietuvos miestui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi