Lietuvoje

2021.02.28 13:41

LRT trumpai. Ypatingo namo Kaune drama – dėl ko kilo triukšmas ir kas laukia toliau?

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.02.28 13:41

Pradėtas griauti namas Perkūno alėjoje, Kaune, įžiebė saują ginčų ir diskusijų tiek dėl paties pastato, tiek dėl paveldosaugos. Šią savaitę pirmą kartą apie situaciją pasisakė ir teismas, bet iki pabaigos – dar toli gražu. Portalas LRT.lt paaiškina, kokia dabar yra situacija dėl šios tarpukario laikais statytos vilos.

Architekto Aleksandro Gordevičiaus tarpukariu projektuotas namas, esantis Perkūno al. 11, pradėtas griauti pernai spalį. Ekskavatoriaus kaušu nubraukta dalis sienų, perdangų, stogo. Darbus stabdė tris kartus gyventojų kviesti paveldosaugininkai, statybos inspektoriai, aplinkosaugininkai.

Pastato savininkas Artūras Dankovskis teigė, kad pastatas yra avarinės būklės, todėl reikėjo tvarkytis, kol namas pats nesugriuvo. Paveldo specialistai teigė, kad namas yra saugotinas, nes stūkso Žaliakalnio architektūriniame draustinyje.

Šiuo metu vienas iš esminių ginčų – ar namas yra saugomas paveldas? 2015 m. Kauno miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė pastato neįrašyti į Kultūros vertybių registrą. Registrų centre taip pat nurodyta, kad vila yra neypatinga. Todėl A. Dankovskis ir ėmėsi griauti ją.

Tačiau paveldo specialistai aiškina: jei pastatas yra kultūros paveldo vietovės teritorijoje, pats statinys turi tai vietovei būdingų vertingųjų savybių, jis laikomas kultūros paveldo statiniu. O ši vila yra Žaliakalnio 1-ojoje kultūros paveldo vietovėje, jai yra patvirtintas specialusis paveldotvarkos planas. Tame plane pastatas Perkūno al. 11 priskirtas 4-ajai kultūrinės vertės kategorijai.

Tokią pačią išvadą šią savaitę pareiškė ir Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų teisėjų kolegija, kuri nagrinėjo ginčą tarp paveldosaugininkų ir A. Dankovskio. Teisėjai rėmėsi ir 2015 m. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu, kad kultūros paveldo vietovės vertingosios savybės gali būti susijusios su joje esančiais pastatais, kurie neįregistruoti kaip kultūros paveldo objektai.

Kitas ginčas yra dėl namo atstatymo. Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorius Vidmantas Bezaras rudenį minėjo, kad, ko gero, tektų atstatyti ne apgriautą dalį, o visą namą, tik prieš tai jį tektų išardyti. Sausį KPD suburta komisija tai ir paskelbė: vilą reikės atkurti nuo pamatų ir ji turėtų būti tokia, kokia buvo iki ekskavatoriaus kaušo prisilietimų.

Pastato savininkas A. Dankovskis su tuo nesutiko, jis priminė, kad pastatas nebuvo paveldo vertybė. Kauno miesto savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas sausį LRT.lt minėjo, kad atstačius namą būtų galima tikrinti ir aiškintis, ar jis turi vertingųjų savybių.

Tiesa, minėta KPD komisija vasarį suskaičiavo padarytą griovimo darbų žalą: sumos dydis siekia 85 tūkst. eurų. KPD atstovas Robertas Motuzas LRT.lt komentavo, kad dabar ši situacija perleidžiama Kauno miesto savivaldybės atsakomybėn. Kad netektų mokėti penkiaženklės sumos, Kauno valdžia siūlys namą atstatyti. Bet A. Dankovskis nesutinka su tuo, tad aiškinimasis greičiausiai irgi persikels už teismo rūmų durų.

Trečioji nesutarimų detalė – namo apsauga nuo neigiamų oro sąlygų. Vos sustabdžius griovimo darbus, KPD Kauno skyrius reikalavo, kad A. Dankovskis užkonservuotų namą, kad žalos po atviru dangumi esančioms konstrukcijoms nepadarytų lietus, vėjas, sniegas ir t. t. Savininkas tai užginčijo, bet antradienį skundas buvo atmestas. Tačiau A. Dankovskis LRT.lt minėjo, kad šį sprendimą skųs.

Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmai pasisakė ir apie namo ekspertizes, kurias atlikti užsakė A. Dankovskis. Minėti aktai, pasak teisėjų, neprilyginami kultūros paveldo statinio tvarkymo darbų projekto ekspertizei. Panašiai anksčiau teigė ir KPD atstovai.

Šiuo metu Perkūno al. stovintis apgriautas, bet nesugriautas namas stūkso toks, koks buvo paliktas pasitraukus ekskavatoriui. Kieme riogso namo nuolaužų krūva, o pro šalį žingsniuojantys kauniečiai gali pamatyti, kaip atrodė kambariai, kuriuos anksčiau slėpė sienos.

Dalis konstrukcijos lentų, atrodo, netrukus atkibs ir nugarmės žemyn. Kadangi namas nebuvo uždengtas, jo medinės konstrukcijos sugėrė rudens liūčių vandenį, atlaikė vėjo gūsius. Žiemą vilą bei jos atviras dalis užklojo stora sniego danga. Dabar, atslinkus šiltiems orams, sniegas tirpsta, o drėgmė toliau sunkiasi į stovinčio namo sienas.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5