Lietuvoje

2013.03.14 07:35

Pažymėjimas – elektroninis, nauda – popierinė

Įprastu mokyklų gyvenimo atributu turintis tapti elektroninis mokinio pažymėjimas (EMP) sunkiai skinasi kelią – jo galimybės beveik neišnaudojamos, rašo „Lietuvos žinios“.

Įprastu mokyklų gyvenimo atributu turintis tapti elektroninis mokinio pažymėjimas (EMP) sunkiai skinasi kelią – jo galimybės beveik neišnaudojamos, rašo „Lietuvos žinios“.

Mokyklų atstovai tikina, jog reikia nemažai investuoti į įvairią įrangą, kad būtų galima naudotis bent dalimi to, ką suteiktų EMP sistema.

Neturi įrangos

Dar praėjusių metų gegužės 25 dieną tuometis švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pasirašė įsakymą dėl naujo pavyzdžio elektroninio moksleivio pažymėjimo išdavimo ir naudojimo tvarkos bendrojo lavinimo mokyklose.

Vilkaviškio rajono Kybartų „Saulės“ progimnazija buvo viena iš beveik 100 šalies mokyklų, kurių moksleiviai gavo naujuosius kartos EMP. Jie turėjo ne tik atstoti moksleiviui asmens dokumentą, suteikiantį teisę patekti į ugdymo įstaigos patalpas, bet ir duoti papildomų galimybių tiek mokiniui, tiek mokyklai. Tačiau progimnazijos direktorius Arvydas Judickas tikino, kad jokių EMP galimybių kol kas neišnaudojama – jis teatlieka tokias pačias funkcijas, kaip ir buvęs popierinis moksleivio pažymėjimas, nors už EMP mokinių tėvai paklojo po 20 litų.

„Mokykloje nėra įrangos, kuri galėtų nuskaityti EMP. Būtų gerai, kad būtų įvesta moksleivių kontrolės sistema, bet tai kainuoja nemažus pinigus. Įrangai gali prireikti ne vienos dešimties tūkstančių litų. Mokykla tokių lėšų neturi“, – teigė A. Judickas. Pripažinęs, jog EMP – progresyvus žingsnis, progimnazijos direktorius pabrėžė, kad ir šįkart Lietuvoje pradėta „ne nuo to galo“.

Reikiamos įrangos, kad būtų galima įdiegti mokinių įėjimo į ugdymo įstaigą kontrolės, jų aptarnavimo bibliotekoje, valgykloje sistemą, neturi ir EMP susigundžiusi Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija, nemažai kitose savivaldybėse esančių mokyklų, sulaukusių naujojo pavyzdžio moksleivių dokumentų.

Proceso neskubina

Vilkaviškio merijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Žydrė Žilinskienė LŽ teigė, kad rajone tik keturios mokyklos – Kybartų „Saulės“ progimnazija, Kybartų K. Donelaičio gimnazija, Vilkaviškio S. Nėries pagrindinė mokykla ir Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinė mokykla - šiuo metu yra aprūpinusios moksleivius naujojo pavyzdžio EMP. „Kitos ugdymo įstaigos pačios to nenorėjo, nes tam nėra pasirengusios“, – sakė valdininkė.
Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Audrius Balbierius aiškino, jog kol kas šis procesas neskubinamas, tačiau neatmetė tikimybės, kad laikui bėgant visos rajono mokyklos turės moksleiviams išduoti EMP. Svarstoma juos panaudoti ir apskaitant nemokamą mokinių maitinimą. Ieškoma galimybių, kad EMP veiktų ir kaip nemokamų kelionių į mokyklą ir namus viešuoju transportu bilietas. Tačiau A. Balbierius pripažino, kad dar nėra visiškai apgalvota pavežamų moksleivių apskaitos sistema, leisianti išvengti galimo piktnaudžiavimo. „Kol to nėra, vežėjai mūsų idėjai nepritaria. Dabar naudojamuose bilietėliuose yra nurodytas konkretus maršrutas, kuriuo moksleivis gali važiuoti nemokamai. Norime, kad šie duomenys būtų perkelti į EMP“, – pasakojo A. Balbierius.

Dar palauks

EMP diegimas šalies mokyklose susijęs su nauja patekimo į mokyklų pastatus tvarka - įėjimuose turėtų būti įrengti elektroniniai užtvarai. Jau anksčiau juos įsirengė kai kurios miestų didelės mokyklos. Tačiau, LŽ kalbintų pedagogų nuomone, ne visose rajonų ir kaimų ugdymo įstaigose tokie užtvarai pasiteisintų. „Nors vadinamės gimnazija, yra keletas priešmokyklinio ugdymo grupių. Vargu ar jas lankantys vaikai sugebėtų pereiti per tokius užtvarus“, – teigė Vilkaviškio rajono Pilviškių „Santakos“ gimnazijos direktorius Arūnas Kiulkis.

Be to, anot jo, tokius vaikus, o kai kada ir pradinukus, į mokyklą palydi tėvai. Šie galėtų vaiką atvesti, pasinaudodami jo EMP, o norėdami pasiimti atžalą į patalpas patekti jau negalėtų. A. Kiulkis paminėjo dar vieną priežastį, kodėl gimnazijos bendruomenė nenorėjo, kad mokiniams būtų išduoti EMP. Ėmus taikyti įėjimo kontrolę vaikai negalėtų per pertraukas nubėgti į artimiausias parduotuves nusipirkti kokio nors maisto, kanceliarinių smulkmenų.
„Mums vis vien reikėtų turėti budintį darbuotoją, kuris nuolat tikrintų, kas įeina į mokyklą ir kas iš jos išeina. Todėl nusprendėme, kad kol kas nėra būtinybės vaikų tėvams mokėti po 15 ar 20 litų tik už tai, kad vaikų kišenėse būtų ne popierinis, o elektroninis pažymėjimas“, – aiškino A. Kiulkis.

Jis – ne vienintelis šalyje mokyklos vadovas, skeptiškai vertinantis naująjį EMP. Tokių yra nemažai Marijampolės, Šakių ir kitose savivaldybėse, kuriose tokių pažymėjimų dar neturi nė viena ugdymo įstaiga.

Sprendžia mokyklos

Naujieji EMP – kokybiškai visiškai naujas ir gerokai pažangesnis bei saugesnis mokinio asmens dokumentas, kuriame integruota itin daug funkcijų. EMP plėtra rūpinasi Švietimo aprūpinimo centras prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠAC), o funkcijas diegia ir konkrečiai mokyklai ar mokiniui personalizuoja privačios įmonės, turinčios valstybės institucijų tam suteiktas teises.

ŠAC direktorius Tautvydas Salys LŽ teigė, kad kol kas šis centras neturi duomenų, kiek mokyklų yra pasirinkusios EMP ir kiek – popierinius pažymėjimus. Esą tai nuolat kintantis procesas. „Mes tik gaminame EMP blankus su reikiamomis apsaugos priemonėmis ir juos parduodame dviem privačioms bendrovėms. Šios autorizuoja pažymėjimus ir mokykloms siūlo paslaugų paketus. Kokių paslaugų reikia, sprendžia pačios mokyklos“, – tvirtino T. Salys.
Pasak jo, į EMP gali būti įdiegtos įvairios funkcijos – saugumo mokykloje ir ugdymo įstaigos lankomumo sistemos, didžiuosiuose šalies miestuose jį galima paversti elektroniniu važiavimo viešuoju transportu bilietu. Brūkšninis kodas leidžia identifikuoti kortelės turėtoją bibliotekose.

„Man dar neteko girdėti, kad kurioje nors šalies mokykloje kartu su EMP sistema būtų įrengta ir visa reikalinga infrastruktūra. Dažniausiai mokyklos ar savivaldybės tuo turi pasirūpinti atskirai, atsižvelgdamos į savo finansines galimybes“, – tvirtino ŠAC direktorius.