Lietuvoje

2016.04.29 15:01

Tarptautiniam regioniniam Bendrajam valdymo ir pranešimų centrui vadovauja Latvija

LRT.lt2016.04.29 15:01

Balandžio 29 d. vadovavimą tarptautiniam regioniniam Bendrajam valdymo ir pranešimų centrui (BVPC) iš Lietuvos karinių oro pajėgų majoro Povilo Cicėno perėmė Latvijos karinių oro pajėgų pulkininkas leitenantas Gatis Gailitis.

„Bendras valdymo ir pranešimų centras yra vienas iš pagrindinių Oro policijos vienetų užtikrinant saugumą oro erdvėje ne tik Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, bet ir visame NATO šiaurės rytų regione. BALTNET projektas išlieka efektyvaus bendradarbiavimo pavyzdžiu, kai skirtingų tautų atstovai susijungia vienam tikslui“, – sakė BVPC vadovavimą perduodamas mjr. P. Cicėnas.

Kartu pasikeitė ir BVCP vado pavaduotojai – Estijos karinių oro pajėgų majorą Margo Utt pakeitė Lietuvos karinių oro pajėgų majoras Robertas Tumasonis ir Latvijos karinių oro pajėgų majorę Krsitiną Krastą pakeitė Estijos karinių oro pajėgų kapitonas Toomas Lents.

Ceremonijoje dalyvavo Latvijos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Armands Saltups, Lietuvos kariuomenės padalinių vadai, svečiai.

Bendrasis valdymo ir pranešimų centras Karmėlavoje – tai iš tarptautinio personalo sudarytas ir bendrai organizuotas taktinis oro erdvės vadovavimo ir valdymo vienetas. Šio vieneto pradžia –2000 metais pagal BALTNET projektą Baltijos valstybių Karmėlavoje įkurtas Regioninis oro erdvės stebėjimo koordinavimo centras (ROESKC). Centrui rotacijos pagrindu vadovauja vienas iš Baltijos valstybių atstovų.

Baltijos šalims įsigijus oro misijų valdymo įrangą ir paruošus personalą, galintį valdyti naikintuvus, 2007 metais ROESKC buvo pertvarkytas į Bendrąjį valdymo ir pranešimų centrą (angl. Combind Control and Reporting Centre, CRC), analogišką centrams, kuriuos turi ir kitos NATO valstybės.

Dabar šis vienetas gauna radiolokacinę informaciją iš trijų Baltijos valstybių ir Lenkijos radiolokatorių, kuria ir perduoda Ramšteine (Vokietijoje) veikiančiam NATO jungtiniam oro operacijų centrui bendrą trijų šalių atpažintą oro erdvės vaizdą, kartu valdo NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse dalyvaujančius naikintuvus.

Kuriant Bendrąjį valdymo ir pranešimų centrą Karmėlavoje, Baltijos valstybės sulaukė sąjungininkių paramos: centro steigimo projektą padėjo koordinuoti Norvegija, paramą konsultuojant teikė JAV specialistai, rašoma pranešime spaudai.

Baltijos valstybių oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistemos BALTNET projektas išaugo iš JAV 1994 metais Vidurio ir Rytų Europos šalims pasiūlytos Regioninės oro erdvės iniciatyvos. Be Bendrojo valdymo ir pranešimų centro Karmėlavoje BALTNET sudaro šalių nacionaliniai oro erdvės valdymo ir pranešimų postai, radiolokaciniai postai ir įranga. 2002 metais BALTNET buvo sujungta su NATO integruota oro gynybos sistema duomenims apie situaciją oro erdvėje keistis, o Baltijos šalims įstojus į NATO, nuo 2004 metų BALTNET tapo sudėtine NATO oro gynybos sistemos dalimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.