Lietuvoje

2016.04.29 14:12

Šiemet profsąjungos neberengs tradicinių gegužės 1-osios eitynių

ELTA2016.04.29 14:12

Šalies profsąjungos, protestuodamos prieš Seime svarstomą socialinį modelį, šiais metais gegužės 1-ąją neberengs tradicinių – Tarptautinė darbo dienos – eitynių.

Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininko Artūro Černiausko, sprendimas nerengti tradicija tapusių eitynių priimtas atsižvelgus į situaciją.

„Realiai tai yra dirbančių žmonių solidarumo šventė, ir mes solidarizuojamės su tais, kurie švenčia kitose šalyse, bet Lietuvoje tos šventės nelabai jaučiasi, nes pamačius naująjį socialinį modelį, kuris svarstomas Seime, ir pamačius Seimo narių pasiūlymus, daugiau ne švęsti, o verkti norisi“, – naujienų agentūrai ELTA sakė A. Černiauskas. 

Jo teigimu, rengiamu socialiniu modeliu siekiama kuo daugiau apriboti darbuotojų teises, priėmus jį, dirbantys žmonės turės kuo mažiau socialinių garantijų. 

„Mes rengiame kaip ir nebylų protestą. Šiais metais jokios šventės nebus ir mes ją perkelsime į protesto akciją, apie kurią paskelbsime truputėlį vėliau, kai bus būtent pagrindiniai svarstymai (socialinio modelio, – ELTA) Seime“, – teigė profsąjungų lyderis. 

ELTA primena, kad profsąjungos eitynes, pritraukiančius tūkstančius žmonių, gegužės 1-ąją rengė dešimtmetį, jose dalyvaudavo ir Lietuvos socialdemokratų partija, šį sekmadienį susirinksianti į suvažiavimą. Pasak A. Černiausko, šiemet su socialdemokratais ir jų „stumiamu“ socialiniu modeliu „eiti nesinori“. 

Tradiciškai eitynes profsąjungos rengdavo nuo Seimo Gedimino prospektu Vinco Kudirkos aikštės link, vėliau vykdavo Gegužės 1-osios šventės kulminacija – gegužinė-koncertas.

Tarptautinė darbo diena įvairiose pasaulio šalyse švenčiama jau 126 metus.

Tarptautinės darbininkų dienos istorija siekia 1886 m. Tų metų gegužės 1-ąją Čikagos miesto policija malšino darbininkų demonstraciją, kurioje darbininkai reikalavo sutrumpinti darbo laiką iki 8 valandų per dieną. Malšinant demonstraciją neapsieita be aukų.

1889 m. Paryžiaus 2-asis tarptautinis kongresas paskelbė gegužės 1-ąją viso pasaulio darbininkų solidarumo diena.

Į Lietuvą ši šventė atėjo Sovietų Sąjungos metais. Todėl Lietuvai atgavus nepriklausomybę šventės buvo atsisakoma, nežinant jos istorijos.

Dabar per Tarptautinę darbo šventę siekiama atkreipti dėmesį į darbininkų teises, padėti bedarbiams įveikti skurdą, pasirūpinti darbininkų sauga ir sveikata.