Lietuvoje

2016.04.29 15:14

S. Lavrovas Lietuvą pavadino didžiausia rusofobe NATO

15min.lt2016.04.29 15:14

Interviu Švedijos dienraščiui „Dagens Nyheter“ Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ne tik pareiškė, kad Maskva „imsis priemonių“, jei prie šalies sienų priartės NATO karinė infrastruktūra. Jis taip pat įvardijo neva labiausiai rusofobišką Aljanso narę. Tokia, anot ministro, esanti Lietuva.

„Nieko asmeniško“, – tokiu sakiniu savo pasisakymą, skirtą NATO, esą Rusija imsis visų reikalingų karinių ir techninių priemonių, jei prieš šalies sienos atsidurs daugiau NATO infrastuktūros, papuošė S. Lavrovas.

„Sakyti, kad Rusija kelia pavojų NATO, yra šiurkštus bandymas apversti situaciją aukštyn kojomis. Juk būtent Aljansas artėja prie mūsų sienos“, – aiškino Rusijos diplomatijos vadovas.

Ypatingą dėmesį interviu S. Lavrovas skyrė Baltijos šalims. Lietuva, Latvija ir Estija į NATO įstojo 2004 metais.

„Klausėme savo kolegų NATO, kodėl jiems reikia Baltijos šalių, ir mums sakė, kad jos nuo sovietmečio ir dar nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų, kai viskas prasidėjo, kamuojamos visokiausių fobijų. Aljanso atstovai sakė suprantantys, kad Rusija joms (Baltijos šalims, – red.) jokios grėsmės nekelia, tačiau tose valstybėse, suprask, tokia psichologija – jos įstos į NATO, nusiramins, viskas bus taiku ir konstruktyvu. Jas priėmė į NATO, bet niekas nenusiramino, ypač mūsų kaimynė Lietuva“, – svarstė S. Lavrovas.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro, būtent lietuviai esą dabar skleidžia agresyviausią rusofobiją ir verčia NATO rinktis antirusišką kursą.

Esą Maskva planavo aktyviai bendradarbiauti ir vystyti ekonominius projektus, pavyzdžiui, Kaliningrade.

„Tačiau Lietuva kažkodėl pasirodė esanti labiausiai rusofobiška Baltijos valstybė“, – pareiškė S. Lavrovas.

L. Linkevičius ragina S. Lavrovą neieškoti priešų

Reaguodamas į Rusijos diplomatijos vadovo Sergejaus Lavrovo pasisakymą Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius paragino jį neieškoti priešų.

„Nesiūlyčiau kolegai Lavrovui ieškoti priešų, kas jau tapo tradicija. Mes gerbiame rusų kultūrą, mes organizuojame renginius, į kuriuos atvyksta intelektualai, žurnalistai, rašytojai, politologai. Žodis „rusofobas“ čia visiškai netinkamas. Jei būtų toks žodis, kaip „kremliofobas“, tai čia sutikčiau, nes mes Rusiją atskiriame nuo dabartinės jos valdžios politikos“, – BNS penktadienį sakė L. Linkevičius.

S. Lavrovas interviu Švedijos dienraščiui „Dagens Nyheter“ teigė, kad anksčiau Lietuva su Rusija planavo bendradarbiauti tranzito į Karaliaučiaus, ekonomikos srityse, tačiau „Lietuva kažkodėl tapo pačia rusofobiškiausia valstybe Baltijos šalyse“.

Jis taip pat kritikavo teisme nagrinėjamą Sausio 13-osios bylą.

„Gaila, senyvo amžiaus žmones, kurie nepuolė jokių civilių, tik tiesiog gynė televizijos centrą, vykdė įsakymus, iki šiol tampo po Lietuvos teismus ir mėgina apkaltinti visomis mirtinomis nuodėmėmis. Manau, kad tai niekinga ir negarbinga“, – sakė S. Lavrovas.

„Sovietų Sąjunga kilniai pasielgė. Niekas nesiėmė jokių mėginimų sulaikyti Baltijos šalis prievarta, nors šalyje buvo įvairiausių emocijų šia tema, kurių nenagrinėsiu. Išėjo gražiuoju, išsaugodami ryšius. Jokio dėkingumo už tai niekas nepamatė ir neišgirdo“, – pridūrė jis.

Tuo metu L. Linkevičius Rusijos užsienio reikalų ministro žodžius pavadino propaganda.

„Čia irgi tas menas sukeisti veikiančius asmenis, priežastis su pasekmėmis, faktus“, – sakė ministras.

Jis pabrėžė, kad pati Rusija atsisako bendradarbiauti byloje dėl sovietų agresijos 1991 metais.

Sausio 13-osios byloje dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiama per 60 kaltinamųjų, dauguma iš jų teisiami už akių, nes slapstosi Rusijoje arba Baltarusijoje.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.